امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ - ۲۲:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زنگنه: از ترکیه بابت فروش گاز پولی نمی‌گیریم

«بیژن زنگنه» وزیر نفت کشورمان در جمع خبرنگاران درخصوص جریمه ۱٫۹ میلیارد دلاری ایران در فروش گاز به ترکیه اظهار داشت: رأی دیوان بین المللی داوری در سال ۱۳۹۱، کاهش ۱۲درصدی قیمت قرارداد گاز صادراتی ایران به ترکیه بود که آنکارا نسبت به آن اعتراض کرد؛ ترکیه پس از این رأی، بار دیگر شکایت کرد؛ […]

«بیژن زنگنه» وزیر نفت کشورمان در جمع خبرنگاران درخصوص جریمه ۱٫۹ میلیارد دلاری ایران در فروش گاز به ترکیه اظهار داشت: رأی دیوان بین المللی داوری در سال ۱۳۹۱، کاهش ۱۲درصدی قیمت قرارداد گاز صادراتی ایران به ترکیه بود که آنکارا نسبت به آن اعتراض کرد؛ ترکیه پس از این رأی، بار دیگر شکایت کرد؛ بر اساس این شکایت، آنها خواستار کاهش ۲۵درصدی برای کیفیت گاز صادراتی و ۳۷٫۵ درصد برای قیمت گاز شدند.

وزیر نفت با بیان اینکه “مجموع درخواست ترکیه برای کاهش قیمت و کیفیت گاز صادراتی ۶۲٫۵ درصد بود”، گفت: این موضوع مربوط به سال ۱۳۹۱ است که در دیوان بین المللی داوری ثبت شده است.

وی افزود: پس از سال‌ها بحث و مذاکره، این میزان (۶۲٫۵ درصد) به ۱۳ درصد کاهش یافت و دلیل حکم دیوان بین المللی داوری برای کاهش ۱۳درصدی قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه این بود که قیمت گاز ایران از گاز روسیه بالاتر بود.

این عضو کابینه دولت تصریح کرد: زمان اجرایی شدن این حکم (کاهش ۱۳درصدی)، ۹ ماه بعد از درخواست ترکیه تعیین شد و این موضوع سبب شد که ما مبالغی را که به‌ازای گاز از ترکیه دریافت کردیم به آنها بدهکار شویم.

وی ادامه داد: به‌دلایل گفته‌شده، هم‌اکنون به‌ازای صادرات گاز به ترکیه بر اساس آنچه داوری اعلام کرده، پولی دریافت نمی‌کنیم، این به‌معنای جریمه نیست.

وزیر نفت با بیان اینکه “این موضوع در واقع اصلاح قیمت است که در قراردادها طبیعی است”، گفت: با تلاش همکاران، میزان درخواست ترکیه از ۶۲٫۵ درصد به ۱۳ درصد یعنی به حداقل رسید./ر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1