امروز : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۶ - ۲۲:۵۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشت نکته درباره طرح ادغام بانک ها

همین که اسم ادغام به گوشمان می خورد،‌ تن و بدنمان می لرزد. تقصیر خبرهاست یا ذهن و باورمان مسیری اشتباه را انتخاب کرده است؟ لابد از قدیم شنیده اید که فلان کارخانه های خودروسازی ورشکست شده، به فروش رسیده اند و قرار است در کنار هم با تاسیس برندی به فعالیت ادامه دهند. نمونه […]

همین که اسم ادغام به گوشمان می خورد،‌ تن و بدنمان می لرزد. تقصیر خبرهاست یا ذهن و باورمان مسیری اشتباه را انتخاب کرده است؟ لابد از قدیم شنیده اید که فلان کارخانه های خودروسازی ورشکست شده، به فروش رسیده اند و قرار است در کنار هم با تاسیس برندی به فعالیت ادامه دهند. نمونه اش روزهای تیره و تار ابتدای قرن و جدید که درباره ادغام پژو و سیتروئن، فیات و کرایسلر و رنو و نیسان به عنوان خودروسازان ورشکسته و ادغام شده زیاد شنیدیم. سرهمین قضیه احتمالا وقتی می شنویم قرار است بانک ها و موسسات مالی در هم ادغام شوند، فکرمان جاهای بد می رود. با این حال بانک مرکزی و در راس آن شخص رئیس کل مخالف اعتقاد و باور عامه فکر می کنند. ولی الله سیف خیلی جدی برای اولین بار بدون ترس و لرز درباره احتمال ادغام بعضی بانک ها سخن گفته و تلاش کرده طرز فکر من و شما را عوض کند. در گفت و گوی او با خبرگزاری ایسنا نکاتی وجود دارد که بهتر است همه از آن مطلع باشیم.

۱٫ رئیس کل بانک مرکزی درباره برنامه این بانک برای ادغام بانک های مجاز توضیحاتی ارائه کرده و به سپرده گذاران ومشتریان بانک ها اطمینان داد که جای هیچ نگرانی برای آنها ندارد و از این سیاست متاثر نخواهند شد.

۲٫ ادغام تعاونی های اعتباری و یا موسسات مالی غیر مجاز در موسسات و بانک های مجاز، سیاستی است که طی سال های گذشته و در جریان ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و کنترل فعالیت موسساتی موفق به دریافت مجوز شده اند که مجموعه ای از تعاونی های غیر مجاز تحت فعالیت آنها قرارگرفته اند و این روند نیز همچنان ادامه دارد.

۳٫ اکنون حدود ۳۵ بانک و موسسه ای اعتباری مجاز در شرایطی به فعالیت مشغول هستند که چندی پیش در اظهارات مقامات بانکی اشاره ای به این شده بود که امکان بانک ها و موسسات مجاز وجود نداشت این موضوع گرچه تا کنون عملیاتی نشده اما چندی است که مخاطبان شبکه بانکی با اخباری درباره ادغام بانکی بزرگ و کوچک مواجه شدند که به طور طبیعی آنها را درباره سرانجام منابع و سپرده هایشان نگران کرده است. ولی الله سیف،‌ رئیس کل بانک مرکزی احتمال ادغام بانک ها را تایید کرد و تاکید دارد که این یکی از روش های نزدیک شدن صورت های مالی بانک های ایرانی به استانداردهای روز دنیاست.

۴٫ آنطور که سیف عنوان کرده تصمیم ادغام در درجه اول برعهده سهامداران خود بانک ها قرار دارد وی در مسیری که بانک مرکزی برای استاندارد سازی صورت های مالی بانک ها در پیش گرفته، این موضوع وجود داشته و خود سهامداران نیز ممکن است از آن استقبال کنند.

۵٫ به گفته سف هدف بانک مرکزی این است که بتواند نسبت های مالی در صورت های مالی بانک های ایرانی را به نسبت های روز بانکداری دنیا نزدیک کند. در این حالت مهم ترین موضوع نسبت کفایت سرمایه بانک ها است و برای تامین آن چند راه وجود دارد؛ اینکه سرمایه آورده خود را افزایش دهند، سهام جدید در بورس عرضه کنند یا اینکه تصمیم بگیرند با یکدیگر ادغام شوند.

۶٫ رئیس شورای پول و اعتبار می گوید ادغام بانک ها با هم صرفه جویی قابل توجهی برایشان به همراه خواهد داشت؛ چرا که قیمت تمام شده و هزینه خدمات آنها کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر برخی از هزینه های دیگر از جمله هزینه های مربوط به شعب کم می شود چون وقتی دو بانک با یکدیگر ادغام می شوند، دیگر دلیلی برای وجود دو شعبه از آن در یک خیابان وجود ندارد. در این حالت می توانند یکی از شعب را تعطیل و آن را در جای دیگری توسعه دهند.

۷٫ سیف در عین به سپرده گذاران بانک ها و موسسات مجازی که ممکن است در آینده با یکدیگر ادغام شوند اطمینان داد که این تصمیم به هیچ وجه تاثیری بر سرنوشت آنها و موجودی شان ندارد. حتی اگر دو بانک و شعبه های آنها با یکدیگر ادغام شوند.

۸٫ به گفته رئیس کل بانک مرکزی سپرده گذاران، سرمایه گذاران بانک ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه نمی دهند که منافع سپرده گذاران دچار مشکل شود. از سوی دیگر بانک ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند. از این رو جای نگرانی برای آنها ندارد./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news