امروز : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ - ۱۲:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ردّپای تاجر آذربایجانی در پرونده فساد خانواده اردوغان

رسانه دولتی آلمان (دویچه وله) در گزارشی به نقل از هفته‌نامه “اشپیگل” از سود ۲۰ میلیون یورویی خانواده رئیس جمهور ترکیه در معامله‌ای مخفی بر سر یک کشتی خبر داد. در کانون این معامله، یک میلیاردر ترک با اصلیت آذربایجانی به‌نام “مبارز مانسیموف” قرار داشته است. او سرمایه‌گذار اصلی تانکری نفتی به نام “آغداش” است […]

رسانه دولتی آلمان (دویچه وله) در گزارشی به نقل از هفته‌نامه “اشپیگل” از سود ۲۰ میلیون یورویی خانواده رئیس جمهور ترکیه در معامله‌ای مخفی بر سر یک کشتی خبر داد.

در کانون این معامله، یک میلیاردر ترک با اصلیت آذربایجانی به‌نام “مبارز مانسیموف” قرار داشته است.

او سرمایه‌گذار اصلی تانکری نفتی به نام “آغداش” است که معامله پنهان بر سر آن صورت گرفته است.

این تانکر از طریق شرکت‌های صوری در مالت و جزیره بریتانیایی “من” ثبت شده است.

اقدام مزبور با کمک “سیتکی عیان” تاجری که دوست دوران کودکی اردوغان بوده، نهایی شده است.

بر اساس این گزارش، مانسیموف در سال ۲۰۰۸ میلادی تانکر نفتی “آغداش” را به شرکت “بومرتس” واگذار کرد.

شرکت بومرتس را “ضیاء ایلگن” شوهرخواهر، “مصطفی” برادر و “بوراک” پسر بزرگ اردوغان مدیریت می‌کنند.

البته مانسیموف پس از سال ۲۰۰۸ نیز همچنان از تانکر نفتی “آغداش” استفاده می‌کرده است. او این تانکر را از شرکت بومرتس کرایه می‌کرده و کرایه این کشتی تا اکتبر سال ۲۰۱۵ حدود ۲۱ میلیون دلار برای او هزینه برداشته است.

مبارز مانسیموف

در سال ۲۰۱۵ مانسیموف قراردادش را با شرکت بومرتس برای پنج سال دیگر تمدید می‌کند. او برای تانکر “آغداش” روزانه ۳۴۰۰ دلار پرداخت می‌کرده است.

این گزارش می‌افزاید: شرکت مانسیموف از رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی و نخست وزیر پیشین ترکیه به خاطر دریافت تابعیت ترکیه تشکر کرده است.

این سؤال مطرح است که شاید تابعیت ترکیه، هدیه‌ای برای مانسیموف بوده است و احتمال وجود هدایای دیگری از طرف دولت ترکیه برای مانسیموف منتفی نیست.

البته هنوز مدرکی در ارتباط با خدمات متقابل اردوغان به مانسیموف وجود ندارد، اما مشخص است که از سال ۲۰۰۸ معاملات نامبرده با ترکیه به شدت افزایش یافته است.

به‌طور نمونه، او از طرف ترکیه مأموریت توسعه بندر بدروم را به دست می‌آورد و سهام‌دار شرکت ساختمانی “تکفن” در ترکیه می‌شود./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news