امروز : چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۳/۱۰ - ۲۱:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

در ۱۱ سالگی با من رفتار زشتی داشت و مجبور شدم ازدواج کنم!

زمانی که تن‌ها ۱۱ سال سن داشت، به عقد پسر ۲۰ ساله‌ای درآمد که به او تجاوز کرده بود. او در این‌باره می‌گوید: او مرا مجبور کرد و بعد من حامله شدم. مسوولانی که در این‌باره تحقیق می‌کردند، مسوولان کلیسا و والدین جانسون نیز برای جلوگیری از به‌وجود آمدن یک پرونده جنایی بزرگ‌تر به ازدواج […]

زمانی که تن‌ها ۱۱ سال سن داشت، به عقد پسر ۲۰ ساله‌ای درآمد که به او تجاوز کرده بود. او در این‌باره می‌گوید: او مرا مجبور کرد و بعد من حامله شدم.

مسوولانی که در این‌باره تحقیق می‌کردند، مسوولان کلیسا و والدین جانسون نیز برای جلوگیری از به‌وجود آمدن یک پرونده جنایی بزرگ‌تر به ازدواج شری با مرد ۲۰ ساله رضایت دادند. او می‌گوید: مادرم از من پرسید می‌خواهی با او ازدواج کنی؟ گفتم نمی‌دانم ازدواج چیست! من چگونه می‌توانم مانند یک همسر رفتار کنم وقتی چیزی از آن نمی‌دانم. ولی مادرم به من گفت که به نظرش من باید با او ازدواج کنم. با این حال به‌رغم درخواست آنها برای ازدواج، مسوول ازدواج دولتی این منطقه آنها را به عقد درنیاورد به همین خاطر برای به عقد یکدیگر درآمدن به منطقه‌ای دیگر رفتند. با این حال پرواضح است که این ازدواج دوامی نداشت، چرا که تقریباً دو سوم ازدواج‌های این چنینی و در سنین پایین در آمریکا دیری نمی‌پاید.

شری می‌گوید: روزهای بسیار بدی در زندگی‌ام گذراندم. نمی‌توانستم به مدرسه بروم و برای گرفتن پول تو جیبی باید با شوهرم مشاجره می‌کردم. او طی این سال‌ها مجموعاً ۹بار حامله شده است و می‌گوید: آنها برای اینکه به مردی که به من تجاوز کرده بود دستبند نزنند و او را دستگیر نکنند، زندگی مرا به اسارت کشاندند و بدون آن که بدانم زندگی مشترک چیست، مرا به ازدواج وی درآوردند. وقتی من در آن سن نمی‌توانستم شغلی داشته باشم، ماشین بخرم، گواهینامه بگیرم یا برای گرفتن وام ثبت نام کنم، چگونه عده‌ای به خودشان اجازه دادند مرا به زور به عقد کسی که به من تجاوز کرده بود درآورند. ریس زن دیگری است که اکنون ۴۲ سال دارد و در ۱۹ سالگی توسط خانواده‌اش مجبور به ازدواج شد. لیندسی دوت زن دیگری است که می‌گوید پس از یک سری تجاوز که از ۱۴ سالگی به او شده است، سرانجام در ۱۷ سالگی مجبورش کرده‌اند که ازدواج کند.

این روزها شری جانسون در تلاش است قانونی ایالتی وضع کند که ازدواج زیر سن قانونی را ممنوع کند. با این حال همچنین دختران زیر ۱۶ سال در فلوریدا و دیگر مناطق به عقد درمی‌آیند. همان‌طور که در گزارش گروه رها شده در بیابان آمده است بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ تعداد ۱۶۷ هزار کودک ۱۷ و زیر ۱۷ سال در ۳۸ ایالت آمریکا ازدواج کرده‌اند. در این پژوهش مواردی از ازدواج دختران ۱۲ ساله در ایالت‌های آلاسکا، لوئیزیانا و کارولینای جنوبی و در دیگر ایالت‌ها مواردی از ازدواج دختران ۱۴ ساله و کمتر نیز به چشم می‌خورد. هر چند این گروه نتوانسته به اطلاعات دیگر ایالت‌ها دست یابند، اما با تعیمم اطلاعات در دسترس به دیگر ایالات‌ها، به این نتیجه رسیدند که میان سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ تقریباً ۲۵۰ هزار مورد ازدواج کودکان در کل آمریکا صورت گرفته است. یکی از عوامل تأمین کننده داده‌های این ارزیابی، اطلاعات اداره آمار آمریکاست که حاکی است در سال ۲۰۱۴ دست‌کم ۵۷ هزار و ۸۰۰ آمریکایی میان سنین ۱۵ تا ۱۷ ساله ازدواج کرده‌اند.

بالاترین نرخ ازدواج کودکان در این مدت در ایالت‌های آرکانزاس، آیداهو و کنتاکی بوده است. هر چند میزان ازدواج‌های کودکان در سال‌های اخیر روند کاهشی یافته است اما همه ایالت‌های آمریکا هنوز هم به دختران زیر سن قانونی در صورت رضایت والدین یا قاضی یا هر دو، اجازه ازدواج می‌دهند. همچنین به گفته یک گروه مبارزه با ازدواج اجباری، بیش از نیمی از ایالت‌های آمریکا یعنی ۲۷ ایالت هنوز حداقل سنی برای ازدواج تعیین نکرده‌اند. اکثریت بزرگی از ازدواج‌های کودکان میان یک دختر خردسال و یک مرد بالغ صورت می‌گیرد که چنین روابط جنسی اغلب ناقض قوانین مربوط به تجاوز جنسی در آمریکاست که گاهی با ازدواج قانونی می‌شود.
مجلس محلی نیوجرسی به عنوان نخستین ایالت آمریکا، قانونی را تصویب کرد که ازدواج افراد زیر ۱۸ سال را ممنوع می‌کرد؛ اما کریس کریستی فرماندار این ایالت در ماه جاری (مه) اجرای آن را متوقف کرد. نمایندگان مجلس ایالتی نیویورک نیز لایحه مورد حمایت آندرو کائومو فرماندار را درباره افزایش حداقل سن ازدواج از ۱۴سال کنونی به ۱۷ سال بررسی می‌کنند.

بر اساس این گزارش، مخالفان تعیین حداقل سن نگران آن هستند که تصویب این قوانین و بالا بردن حداقل سن ازدواج منجر به تولد نوزادان خارج از چارچوب ازدواج قانونی شود و همچنین به این موضوع اشاره می‌کنند که بسیاری از ازدواج‌های زیر سن قانونی با رضایت طرفین و والدین آن‌ها صورت می‌گیرد. بر اساس ارزیابی‌های گروه «کودکان‌را‌حفظ‌کنید» (Save the Children) هر ۷ ثانیه در سطح جهان یک دختر زیر ۱۵ سال ازدواج می‌کند. دلایل این ازدواج‌ها در آفریقا و آسیا و همچنین در آمریکا اغلب فرهنگی و مذهبی است. خانواده‌های آمریکایی از سنت‌های مسیحیت، اسلام یا یهودیت محافظه کار پیروی می‌کنند و قضات دادگستری آمریکا گاهی احساس می‌کنند که نباید در فرهنگ دیگران دخالت کنند.

به گفته فریدی رییس بنیان‌گذار گروه «آنچیند ات لست» برای مبارزه با ازدواج اجباری کودکان، دقیقاً دلایلی وجود دارد که ازدواج را برای نوجوانان ۱۷ ساله و کمتر دشوار می‌سازد. به گزارش ایرنا از نیویورک تایمز وی می‌افزاید: دختران که توسط والدینشان ترسانده و وادار به ازدواج می‌شوند، ممکن است در خود نیرویی برای مخالفت با این امر احساس نکنند و از اینکه به قاضی بگویند که نمی‌خواهند ازدواج کنند هراسناک باشند. حتی اگر این دختران تلاش کنند که از ازدواج اجباری بگریزند، از پناهگاه‌ها بازگردانده می‌شوند و با آنها به‌عنوان کودکان فراری رفتار می‌شود.

ریس که اکنون ۴۲ سال دارد در سن ۱۹ سالگی توسط خانواده یهودی افراطی خود وادار به ازدواج شد.

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایالات متحده سال گذشته (۲۰۱۶) ازدواج کودکان را در دیگر کشورهای جهان به عنوان نقض حقوق بشر به علت مشکلات اقتصادی محکوم کرده است.

نیکلاس کریستف نویسنده این مقاله به‌عنوان کنشگر مدافع حقوق بشر و بانوان، در پایان می‌افزاید: مجالس ایالتی آمریکا باید درک کنند که ازدواج کودکان نه تنها در نیجر و افغانستان بلکه در نیویورک و فلوریدا ویرانگر است و باید به ازدواج کودکان در داخل ایالات متحده نیز پایان داده شود. یکی از نکاتی که در این زمینه بسیار قابل توجه بوده، این است که ایالات متحده آمریکا ازدواج کودکان در دیگر کشورها را طبق سند وزارت خارجه نقض حقوق بشر می‌داند. واقعیت این است که ازدواج اجباری کودکان تنها در نیجریه و افغانستان مشکل نیافریده است، نیویورک و فلوریدا نیز شاهد فاجعه‌ای به‌نام ازدواج اجباری کودکان هستند./ر

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news