امروز : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۷/۰۵ - ۲۳:۴۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«قلک‌شکنی» آئین مازندرانی‌ها در شب اول ماه محرم +تصاویر

آئین قلک‌شکنی، از جمله آداب و سنن مازندران در ایام محرم است که با شور و حال خاصی در هر گوشه از استان برگزار می‌شود. همه ساله مراسم قلک‌شکنی در شب اول ماه محرم در برخی از مساجد با جمع‌آوری نذورات مردم در کمک به برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) برگزار […]

آئین قلک‌شکنی، از جمله آداب و سنن مازندران در ایام محرم است که با شور و حال خاصی در هر گوشه از استان برگزار می‌شود.

همه ساله مراسم قلک‌شکنی در شب اول ماه محرم در برخی از مساجد با جمع‌آوری نذورات مردم در کمک به برگزاری مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان امام حسین(ع) برگزار می‌شود.

افراد زیادی از گوشه و کنار شهر، کوچک و بزرگ، پیر و جوان از سر ارادت به سرور و سالار شهیدان با اندک پس‌انداز خود به مسجد می‌آیند و هر کسی حاجتی دارد و حاجاتشان را از جگر گوشه زهرا(س) می‌گیرند.

این سنت، رسم تجلی عشق و ارادت مردمانی است که دل در گرو اهل‌بیت دارند و در رثای سالار شهیدان، هرسال اول ماه محرم، این آیین سنتی را اجرا می‌کنند.

با پهن شدن پارچه سبز در وسط حسینیه، تمامی قلک‌هایی که از سال گذشته تحویل مردم شده بود، دور تا دور پارچه چیده می‌شود و مراسم قلک‌شکنی همراه با آیین هایی عاشورایی آغاز می‌شود.

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000313/nf00313956-1.jpg

قلک‌شکنی رسم عاشورایی که اهالی بربری‌محله شهرستان قائم‌شهر که هر ساله همزمان با شب اول محرم در این شهرستان اجرا می‌شود.

این رسم از ۹ سال گذشته تاکنون رواج داشته و هر سال باشکوه‌تر از سال قبل با حضور مداحان، پیرغلامان و عزاداران حسینی برپا می‌شود.

مراسم با پهن کردن پارچه‌های سبز در وسط حسینیه، چیدن قلک‌ها و با نشستن افراد بزرگ و کوچک دور این پارچه شروع می‌شود که در ابتدای دو قلک سفالی توسط پیرغلامان شکسته و مابقی قلک پلاستیکی توسط مردم با چاقو پاره می‌شود و شروع به شمارش نذورات جمع‌آوری شده از سال گذشته که به حاجتمندان برای قرار دادن نذورات به آنان داده شده بود، می‌کنند.

سیدعباس سیدی موسوی متولی و خادم حسینیه بربری‌محله شهرستان قائم‌شهر در گفت‌وگو با بلاغ، می‌گوید: مراسم قلک‌شکنی بربری محله، امسال برای نهمین سال اجرا و هر سال بهتر از سال گذشته برگزار می‌شود که این نذورات موجود در قلک‌ها برای تامین مخارج حسینیه جمع‌آوری می‌شود.

وی می‌افزاید: هر ساله هزار و ۶۰۰ قلک که از شب اول محرم تا چهل و هشتم صفر سال گذشته بین مردم توزیع ‌شد و حال امسال آنان این قلک‌ها را تحویل می‌دهند که به عنوان کمک‌های مردمی و نذورات، خرج شب هفتم محرم و هزینه‌های جاری می‌شود.

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000313/nf00313956-2.jpg

موسوی با بیان اینکه انگیزه مردم عشق به امام حسین(ع)، خاندان عصمت و طهارت و ارزش‌ها است، یادآور شد: نام امام حسین(ع) همه را همانند زنجیری کنار هم نگه می‌دارد و با شروع ماه محرم همه عاشقان ادای تکلیف خود را به جا می‌آورند و با تأسی به این آئین‌ها، یاد و جایگاه پیشینیان خود را در این حسینیه زنده نگه می‌دارند.

وی گفت: بربری‌محله قائم‌شهر در برگزاری این مراسم به دلیل حسینیه و امامزاده در این محل نمونه است و خانواده‌ها به عشق امام حسین(ع) در این آئین‌ها شرکت می‌کنند.

سیدعلیرضا موسوی عبدالهی مسؤول هیئت امنای حسینیه بربری‌محله شهرستان قائم‌شهر نیز در گفت‌وگو با بلاغ، بیان کرد: مردم با عشق و علاقه قلک‌های تحویلی را پر می‌کنند و همین موجب استقبال فراوان در این آئین‌ها شده است.

http://www.bloghnews.com/images/docs/files/000313/nf00313956-3.jpg

وی افزود: مراسم قلک‌شکنی بربری‌محله بر حسب قلک‌دهی دوران جنگ تحمیلی است به طوری که اولین قلک مربوط به حسینیه بربری‌محله بود.

موسوی یادآور شد: حسینیه بربری محله قائم‌شهر معمولا محور اصلی مراسم قلک‌شکنی است و هر سال با استقبال عاشقان به امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) برگزار می‌شود.

مسؤول هیئت امنای حسینیه بربری‌محله شهرستان قائم‌شهر در پایان گفت: آئین قلک‌شکنی همراه با نوحه‌خوانی و سینه‌زنی اجرا می‌شود.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1