از سوی بانک مرکزی انگلیس اعلام شد

طرح جایگزینی اسکناس پلاستیکی به جای کاغذی

به گزارش پایگاه خبری بصیر به نقل از فارس، بانک مرکزی انگلیس قصد دارد، از سال ۲۰۱۶ برای اولین بار اسکناس های ۵ پوندی پلاستیکی با تصویر وینستون چرچیل چاپ و منتشر کند.

این بانک قصد دارد، یک سال پس از انتشار اسکناس‌های جدید ۵ پوندی، اسکناس‌های جدید پلیمری ۱۰ پوندی با تصویر جین آستین به بازار عرضه کند.

این تغییر از سوی اسکناس‌های فعلی به اسکناس های پلاستیکی به دنبال برنامه تحقیقاتی سه ساله ای صورت گرفته که بر اساس آن مشخص شده است، اسکناس های پلیمری پاک تر بوده و حدود ۲٫۵ برابر اسکناس های کاغذی طول عمر طولانی تری دارند و جعل آنها نیز مشکل تر است.

مشاوره عمومی در مراکز خرید سراسر انگلیس، به مردم این فرصت را داده است تا درباره اسکناس ها نظر خود را اعلام کنند.

بر اساس این نظر سنجی ۸۷ درصد از ۱۳ هزار شخص مورد نظر سنجی قرار گرفته به نفع استفاده از پلیمر رأی داده‌اند، ۶ درصد مخالف بوده و ۷ درصد نیز نظری ممتنع داشته‌اند.

این حرکت نمادین ترین حرکت بانک مرکزی انگلیس پس از چاپ اسکناس های کاغذی از زمان تاسیس خود در سال ۱۶۹۴ محسوب می‌شود.

مارک کارنی مسئول بانک مرکزی انگلیس در این باره گفت: کیفیت اسکناس های پلیمری بالا تر بوده و در مقابل جعل و تقلب نیز ایمن تر هستند و تولید آنها هزینه‌ای کمتر به مالیات دهندگان و محیط زیست تحمیل می‌کند.

استرالیا برای اولین بار در جهان به انتشار اسکناس های پلیمری در سال ۱۹۸۸ اقدام کرد.

در مجموع ۲۰ کشور از اسکناس‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند که از آن جمله می‌توان به کانادا، سنگاپور، نیوزیلند و مکزیک اشاره کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا