امروز : چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۱۵ - ۱۷:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نوبری: برجام نتیجه دیپلماسی قجری بود

مراسم بزرگداشت روز دانشجو عصر امروز(سه‌شنبه ۱۴ آذر) به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی با حضور حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و ناصر نوبری سفیر وقت ایران در اتحاد جماهیر شوروی در سالن شهید طهرانی مقدم دانشگاه شهید رجایی برگزار شد.

به گزارش بصیرنیوز،سفیر وقت ایران در شوروی گفت: در دیپلماسی قجری کشور خود را یک کشور ضعیف می‌دانیم که برای پیشبرد اهداف باید خود را آویزان یک کشور قلدر کنیم و این ماجرا در برجام اتفاق افتاد.

مراسم بزرگداشت روز دانشجو عصر امروز(سه‌شنبه ۱۴ آذر) به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید رجایی با حضور حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده دوره نهم مجلس شورای اسلامی و ناصر نوبری سفیر وقت ایران در اتحاد جماهیر شوروی در سالن شهید طهرانی مقدم دانشگاه شهید رجایی برگزار شد.

ناصر نوبری سفیر وقت ایران در اتحاد جماهیر شوروی در این مراسم با اشاره به صحبت‌های نبویان گفت: حجت‌الاسلام نبویان بعد از برجام فعالیت‌هایی داشته‌اند که شهادت می‌دهم او در دیپلماسی یک معجزه است و برای من که قدیمی‌ترین دیپلمات ایرانی هستم، یک مرجع محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی ۸ کمیته داشت و یک کمیته در راس همه کمیته‌ها بود که کمیته نهایی نام داشت و من دبیر این کمیته بودم، اظهار داشت: افراد زیادی به من تهمت می‌زنند و من را مرتد از عقایدم می‌شمارند، ولی من همواره نمک نظام جمهوری اسلامی ایران را خورده‌ام و از نمکدان نظام صیانت می‌کنم و به هیچ حزب و جناحی بدهکار نیستم.
سفیر وقت ایران در شوروی خاطر نشان کرد: دو دیپلماسی در دنیا وجود دارد، یکی دیپلماسی سنتی و قجری و دومی دیپلماسی علمی و حرفه‌ای است. دیپلماسی قجری همان دیپلماسی است که در دوران قاجار استفاده شد و بعد از انقلاب هم ادامه دارد که تئوری این دیپلماسی آن است که بین قدرت‌های قلدر و قدرتمند جهانی یک کشور که مورد اعتماد است را انتخاب کنیم و به آن وابسته شویم‌ .
وی با تشریح دیپلماسی قجری ادامه داد: در این دیپلماسی کشور خود را یک کشور ضعیف می‌دانیم که برای پیشبرد اهداف باید خود را آویزان یک کشور قلدر کنیم و این ماجرا در برجام اتفاق افتاد.
سفیر ایران در شوروی افزود: دیپلماسی که ظریف به کار برد، کاملا برچیده شده است و او علناً به آمریکا گفت ما این همه به شما لطف کردیم، معرفت داشته باشید و پاسخ دهید و جواب ترامپ هم این است که لطف شما به اوباما بوده است و چیزی عائد من نشده است.
نوبری ادامه داد: در اوایل دولت قبل همه چیز از جمله هوا، دارو و دریاچه ارومیه را به مذاکرات وابسته دانستند حال که در مذاکرات خللی به وجود آمده است دولتمردان ادعا دارند که ما سایه ی جنگ را از کشور دور کردیم.
وی خاطر نشان کرد:در دیپلماسی علمی هیچ معرفتی وجود ندارد و مذاکرات بر اساس قدرت کشورها بصورت دوطرفه انجام می‌شود. چیزی که در برجام اتفاق نیفتاد و همین الان سفارت خانه ما در خارج از کشور نمی‌تواند حساب ارزی باز کند و همه کاغذبازی ها وعده پوچ است و کل برجام می‌توانست یک صفحه باشد.
سفیر وقت ایران در شوروی با بیان اینکه باید کشور از باندبازی و جناح بازی خارج شود و به علمی گرایی متمایل شود چرا که هدف نهایی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان یکی است، گفت: کسانی که ادعا دارند اصلاح طلبان مقصر برجام‌اند، بدانند مجلس اصولگرا در ۲۰دقیقه برجام را تصویب و تحویل مردم داد.
نوبری گفت: اگر فضای کشور کارشناسی شود به افرادی که حرف حق می‌زنند تهمت زده نمی‌شود. وقتی به من تهمت دلواپس زدند، گفتم به دلواپس بودن خودم افتخار می‌کنم.
وی در پایان خاطرنشان کرد: اختلاس و فساد رشد کرده و منافع افراد به منافع ملی ترجیح داده می‌شود که آن چیزی که نظام را دچار چالش می‌کند اختلاس، دروغ و دزدی هاست.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1