امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۹/۲۷ - ۱۲:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حاتمی کیا: با دیدن «بانوی قدس ایران» گریه کردم

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره سینما حقیقت با حضور محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مستندسازان و علاقه مندان عصر امروز در حوزه هنری برگزار گردید.

به گزارش بصیرنیوز،مراسم اختتامیه جشنواره سینما حقیقت در شب تقدیر از مصطفی رزاق کریمی برگزار شد. ابراهیم حاتمی‌کیا مهمان ویژه این برنامه بود. او از داستان ۲۵ سال دوستی‌اش با این مستندساز صحبت کرد. دوستی که از وین آغاز شد و تا به امروز ادامه داشت.

مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره سینما حقیقت با حضور محمد مهدی حیدریان، رئیس سازمان سینمایی، سلیم غفوری مدیر شبکه مستند، محمود صلاحی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مستندسازان و علاقه مندان عصر امروز در حوزه هنری برگزار گردید.

سینمای مستند ایران آیینه‌ی زلالی از فرهنگ و تمدن ایران است

در ابتدای این مراسم، محمد مهدی طباطبایی نژاد صحبت کرد و گفت: سینمای مستند ایران ۶۰ سال تلاش کرد تا آیینهی زلالی از فرهنگ و تمدن ایران باشد. جشنواره سینما حقیقت به عنوان نقطه عطف سینمای مستند دومین دهه از حیات خود را با ۲ رویکرد آغاز میکند. اولین رویکرد افزایش سهم در بازارهای تصویری جهان و حضور فعال در عرصه بین الملل است و رویکرد دوم این است که تلاش می‌کنیم با تولید و نگاهی همه جانبه به آثار بومی و افزایش کیفیت آنها از آثار خوبی برخوردار باشیم. جشنواره سینما حقیقت همه ساله میزبان یک استان از کشورمان است و بعد از جشنواره نیز مستندسازان به این استان سفر میکنند. امسال و در آستانه سال ۲۰۱۸ میلادی تبریز به عنوان پایتخت گردشگری ایران با همکاری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز در این جشنواره حضور داشت و فضایی را فراهم کردیم که مستندهای تبریز دیده شود و مستندسازان این استان را مورد تقدیر قرار دادیم.

آیین نکوداشت از ۱۹ مستند‌ساز آذربایجان شرقی

در ادامه این مراسم، آیین نکوداشت ۱۹ مستندساز استان آذربایجان شرقی برگزار گردید و از آنان تقدیر شد. محمد مهدی حیدریان و مرتضی رزاق کریمی به همراه آذرنیا، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز جایزه ی این بخش شامل تندیس جشنواره، لوح تقدیر و هدیه نقدی را اهدا کردند.

اهدای جوایز بخش هنر و تجربه/ تندیس هنر و تجربه برای در جستجوی فریده

بخش بعدی این مراسم اختصاص به اهدای جایزه بخش هنر و تجربه داشت. جعفر صانعی مقدم و سیف الله صمدیان جایزه ی این بخش شامل را اهدا کردند.

دیپلم افتخار بخش کوتاه هنر و تجربه به همراه جایزه ی نقدی ۳۰ میلیون ریالی به داود اشرفی برای مستند قصه روباه داده شد.
تندیس سینمای هنر و تجربه به همراه جایزه‌ی نقدی ۵۰ میلیون ریالی به آزاده‌ی موسوی و کوروش عطایی برای فیلم در جستجوی فریده داده شد.

اهدای جوایز شبکه مستند، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و آی فیک

بخش بعدی این مراسم اختصاص به اهدای جایزه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران داشت. این جایزه توسط محمود صلاحی به برگزیده داده شد.

لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی ۳۰ میلیون ریالی به شهرام میرآب مقدم برای فیلم وادی خاموشان داده شد.
لوح تقدیر و جایزه نقدی ۴۰ میلیون ریالی به حسن نقاشی برای فیلم وارازیه داده شد.
لوح تقدیر و جایزه‌ی نقدی ۵۰ میلیون ریالی به مهدی باقری برای فیلم در جستجوی خانه خورشید داده شد.

اسماعیل عفیفه نیز جایزه‌ی آی فیک را اهدا کرد. او جایزه‌ی ویژه خود را که شامل لوح تقدیر و ۵ سکه بود را به فیلم قاضی و مرگ به تهیه‌کنندگی موسسه مستند موج نو اهدا کرد.

سلیم غفوری، مدیر شبکه مستند نیز جایزه‌ ویژه خود را که شامل لوح تقدیر و جایزه‌ی ۷۰ میلیون ریالی بود را به محمدباقر شاهین برای فیلم ادوارد اهدا کرد.

از سعادتعلی سعید‌پور تقدیر شد

پس از اهدای جوایز بخش بین‌الملل نوبت به تقدیر از سعادتعلی سعید‌پور رسید. محمد مهدی طباطبایی نژاد و مهدی محمدپور با اهدای هدیه‌ای از سعادتعلی سعید‌پور تقدیر کردند. او پس از این تقدیر گفت: راه‌اندازی خانه مستند در مراکز استان‌ها، حرکت درست و قابل تحسینی است. امسال نیز در روز خانه سینما، خانه‌ی مستند تبریز افتتاح شد و امیدوارم این حرکت ادامه داشته باشد.

مراسم تقدیر از مصطفی رزاق کریمی با حضور دوست قدیمی، ابراهیم حاتمی‌کیا

در ادامه‌ی مراسم، جایزه‌ی بخش شهید آوینی داده شد و پس از آن، مراسم نکوداشت زحمات مصطفی رزاق کریمی برگزار شد. ابراهیم حاتمی کیا و محمد مهدی حیدریان به روی صحنه آمدند تا از مصطفی رزاق کریمی تقدیر کنند. ابراهیم حاتمی کیا در این مراسم صحبت کرد و گفت: فیلم مستند همیشه برای من مقدس بوده است و هر جا که رنگ و بویی از آن به مشامم برسد، بسیار خوش‌حال می‌شوم. سینمای مستند مادر سینمای داستانی است. من آقای مصطفی رزاق کریمی را از وین می‌شناسم و در فیلم خاکستر سبز با ایشان آشنا شدم. فیلم بانوی قدس ایران را امروز دیدم و بسیار گریه کردم. چه قدر برای ساخت این فیلم‌ها دیر شده است. ایشان محرم است و در محرم بودن آن همین بس که توانست این فیلم را بسازد. او خیلی دلش می‌خواست که راجع به شیمیایی‌ها فیلم بسازد. به نظرم جایگاه او در سینمای ایران هنوز کشف نشده است.

مصطفی رزاق کریمی نیز در این مراسم تقدیر گفت: دوستی مشترک من و آقای حاتمی‌کیا در وین آغاز شد. من ۴۱ سال پیش در تبریز فیلمی را به نام بیکاری در تبریز ساختم، سپس به تهران آمدم و مستندهای پرتره بسیار زیادی را کار کردم. به یک موضوع می‌بالم و آن هم ادای دین به خانواده‌ی حضرت امام و همسر ایشان است. برای ساخت این فیلم چیزی در حدود ۳ سال کار کردیم. دوست دارم که این فیلم را تکمیل کنم و این اجازه را از تهیه‌کننده می‌گیرم که یک دقیقه به آن اضافه کنم.

در پایان این مراسم جایزه‌های بخش ملی اهدا گردید و مراسم بعد از ۳ ساعت به پایان رسید.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1