امروز : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۰۱ - ۱۲:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

این ۵ اشتباه رایج که نباید بعد از ورزش انجام دهید

غذا نخوردن و آب ننوشیدن بعد از ورزش می‌تواند بدن را به حالت قحطی زدگی ببرد. این یعنی سوخت و ساز بدنتان کاهش پیدا می‌کند و بدن به احتباس مایعات و بالا بردن وزن آب بدن رو می‌آورد. این دقیقا برعکس آن چیزی است که به دنبالش بودید.

به گزارش بصیرنیوز،

یک ورزش عالی داشته اید. عرقتان در آمده و خسته شده‌اید، اما از آنجا که حسابی کالری سوزانده‌اید، احساس اعتماد بنفس و قدرت می‌کنید.به نقل از کرمانی اما بدون ریکاوری درست و روتین‌های بعد از ورزش، تمام این احساس خوب و مزایایی که ورزش برای بدنتان داشته تبدیل به چیز‌هایی منفی می‌شوند.

 

۵ اشتباه رایج بعد از ورزش

 

خبر خوب اینکه می‌توانید بعد از ورزش با مقداری تمرکز حواس از تمام این مشکلات پیشگیری کنید. یک روز استراحت برای بهبود عضلات آسیب دیده، همیشه ایده خوبی بوده است. ایجاد عادات مناسب کمکتان می‌کند مدت زمانی که می‌توانید در باشگاه بگذرانید را به حداکثر برسانید. مسلما با انجام ریکاوری مناسب، نتایج بهتری نیز در کاهش و کنترل وزن دریافت می‌کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت که افراد معمولا بعد از یک ورزش ترکیبی با شدت بالا چه اشتباهاتی را انجام می‌دهند و شما باید به جای آن چه کاری انجام دهید.

خوردن غذا‌های ناسالم

بعد از ورزش، از بسته کوکی و شیرینی فاصله بگیرید. اگر هم می‌خواهید مقداری از این غذا‌ها بخورید (که اشکالی هم ندارد).‌ می‌توانید این کار را چند ساعت دیگر انجام دهید.

یکی از بدترین غذا‌هایی که می‌توانید بعد از ورزش بخورید، تنقلات ناسالم است. منظورم غذا‌هایی است که ارزش تغذیه‌ای بسیار ناچیزی دارند.

از آنجا که در طول ورزش، زخم‌های بسیار کوچکی روی عضلاتتان ایجاد شده باید با استفاده از کربوهیدرات و پروتئین دوباره به عضلات سوخت رسانی کنید و در ترمیم این آسیب‌ها کمکشان نمایید. برای مثال خوردن شیر به همراه خرما بعد از ورزش می‌تواند پروتئینی با کیفیت و کربوهیدراتی سالم به بدن برساند.

چه صبح ورزش کنید و چه شب، برای رشد و ترمیم عضلات و درست عمل کردن بدن به خواب کافی نیاز دارید. وقتی به خواب‌ می‌روید، بدنتان به حالت ریکاوری می‌رود. سپس مواد مغذی و مواد معدنی را به عضلات، بافت‌ها و استخوان‌هایی که نیازمند ترمیم هستند ارسال می‌کند. بدون خواب کافی، سطح کورتیزول به شدت بالا می‌رود و روی بدنتان فشار می‌آورد. خواب به پایین آمدن کورتیزول کمک و بدن را آرام می‌کند.

بعد از ورزش به بدن آب رسانی نمی‌کنید

به عرق ریختن‌هایتان در طول ورزش فکر کنید. بدنتان در طول ورزش مقدار زیادی الکترولیت و آب از دست داده است، بنابراین آب رسانی نکردن بعد از چنین فعالیتی اشتباه بزرگی است.

با اینکه شاید دریافت کالری، درست بعد از اینکه مقدار زیادی از آن را سوزانده‌اید برخلاف میلتان باشد. اما غذا نخوردن و آب ننوشیدن بعد از ورزش می‌تواند بدن را به حالت قحطی زدگی ببرد. این یعنی سوخت و ساز بدنتان کاهش پیدا می‌کند و بدن به احتباس مایعات و بالا بردن وزن آب بدن رو می‌آورد. این دقیقا برعکس آن چیزی است که به دنبالش بودید. قبل از ورزش، در طول ورزش و بعد از آن به بدن آب رسانی کنید تا بیشترین نتیجه را از ورزش و افزایش سوخت و ساز بعد از آن دریافت کنید.‌می‌توانید آب معمولی یا یک شیک پروتئینی بنوشید.

قرص می‌خورید

اگر بعد از یک ورزش سخت، دچار آسیب دیدگی شده اید و یا احساس درد می‌کنید، شاید استفاده از یک قرص ضد التهاب مانند ایبوپروفن برای کاهش درد، با عقل جور دربیاید. اگر برای درد مزمن و یا پیشگیری از درد در طول ورزش، هر شب مانند آب نبات قرص استفاده کنید مسلما برایتان مشکل به وجود خواهد آمد.

اگر متوجه شدید وابسته مکمل‌های قبل از ورزش یا دارو‌های ضد التهابی شده اید، فرصت مناسبی است که یک گام به عقب باز گردید و برنامه غذایی، سبک زندگی و روتین ورزشی خود را دوباره ارزیابی کنید.

آیا در برنامه غذایی‌تان شکافی وجود دارد که باعث می‌شود در برخی نقاط دچار کمبود مواد مغذی شوید؟ آیا ورزش‌هایی که انجام می‌دهید برای عضلات و مفاصلتان بیش از حد دشوار هستند؟ آیا درست نمی‌خوابید؟ اگر هر کدام از این‌ها برایتان کارایی نداشت هیچ وقت برای تغییر دادنشان دیر نیست.

خیلی بهم پیوسته ورزش می‌کنید

اگر بعد از یک کلاس ورزشی در صبح، عصر هم می‌دوید و سپس فردا صبح دوباره به باشگاه می‌روید مسلما به عضلات خود زمان کافی برای ریکاوری و تجدید قوای مجدد نداده اید. یکی از بدترین چیز‌هایی که بین ورزشکاران دیده می‌شود اُور ترینینگ است که در این حالت، فرد مستقیم از یک ورزش به ورزش دیگری می‌رود.

وقتی به دنبال نتیجه گیری سریع هستید، معمولا در یک زمان کوتاه فعالیت زیادی انجام می‌دهید که منجر به آسیب دیدگی و عدم تعادل می‌شود. به جای اینکه با فشار بیش از حد خود را بسوزانید به فکر سبک زندگی و برنامه‌ای باشید که آرام و بدون فشار بیش از حد، شما را به هدفتان برساند.

حرکات کششی را انجام نمی‌دهید

انجام چند حرکت کششی مناسب بعد از ورزش، کمک می‌کند بدن بیشترین مزایا را از ورزشتان دریافت کند. کشش باعث می‌شود عضلات دچار گرفتگی نشوند و ساده‌تر به بازسازی خود بپردازند. با گذشت زمان، کشش به انعطاف پذیری و افزایش دامنه حرکتتان کمک می‌کند. این موارد بعد‌ها باعث هرچه بهتر انجام دادن تمرینات می‌شوند. شما قادر خواهید بود که فرم خود را بهبود ببخشید، تکنیک خود را کامل کنید و با کاهش خطر آسیب دیدگی، با شدت بیشتری ورزش کنید.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1