امروز : جمعه ۱ دی ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۰۱ - ۱۳:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

برنامه ورود هواپیماها به ایران تغییر کرد؟

رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده که ایران تا پایان سال ۱۳۹۶، هشت فروند هواپیمای جدید تحویل خواهد گرفت. اطلاعاتی که با برآوردهای اولیه صورت گرفته تفاوت دارد.

به گزارش بصیرنیوز،رییس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده که ایران تا پایان سال ۱۳۹۶، هشت فروند هواپیمای جدید تحویل خواهد گرفت. اطلاعاتی که با برآوردهای اولیه صورت گرفته تفاوت دارد.

ایران‌ایر در زمستان سال گذشته موفق شد پس از چند ماه مذاکره مداوم قرار داد خود با شرکت هواپیماساز ایرباس را نهایی کرد تا در قالب آن ۱۰۰ فروند هواپیمای این شرکت در قالب برنامه‌ای هشت ساله وارد ایران شود. قراردادی که اجرای آن ظرف چند هفته اول آغاز شد و ایران‌ایر پس از چند ماه سه فروند ایرباس جدید تحویل گرفت.

چند هفته پس از آن قرارداد هما با هواپیماسازی ATR نهایی شد و در قالب آن بنا شد ۲۰ هواپیمای جدید کوچک وارد ایران شود که در جریان اجرای آن نیز تاکنون ۶ ATR به ناوگان کشور اضافه شده است.

پس از اجرای این قراردادها در گام‌های ابتدایی ایران‌ایر برای سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نیز برنامه‌ریزی خود را اعلام کرد.

پرورش مدیرعامل وقت این شرکت اعلام کرد: تا پایان سال ۲۰۱۸ باید قرارداد فروش ATR پایان پذیرد و از این‌رو این شرکت اروپایی وقت دارد در طول ۱۳ ماه آینده ۱۴ هواپیمای باقی‌مانده را به ایران تحویل دهند که می‌تواند بخشی از صحبت‌های رییس سازمان هواپیمایی کشوری به تحویل هواپیماهای ATR اختصاص یابد.

در حوزه تحویل قرارداد هواپیماهای ایرباس نیز طبق برآورد ابتدایی ایران‌ایر باید تا پایان سال ۲۰۱۷ میلادی چهار فروند ۳۲۰ به ایران تحویل داده می‌شد که با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال بعید به نظر می‌رسد این هواپیماها به کشور وارد شود.

همچنین ایرباس بنا شده تا پایان سال اینده میلادی نیز پنج فروند ایرباس ۳۲۱ و چهار فروند ایرباس ۳۳۰ به ایران تحویل دهد که بخشی از آن در سال جاری کشور باید اجرایی شود.

با توجه به رسیدن به سه ماه پایانی سال جاری احتمالا برنامه‌ریزی ایرباس برای تحویل هواپیماهای خود به ایران با تغییراتی همراه خواهد بود که البته بخشی از آن به دلیل برنامه‌ریزی‌های جدید برای نهایی کردن فاینانس‌ها به وجود آمده که به نظر می‌رسد بخشی از فرآیند نهایی سازی آن به خود شرکت ایرباس ارتباط خواهد داشت.

ایران‌ایر هنوز اعلام نکرده که این هشت فروند هواپیما از کدام شرکت‌ها و در کدام کلاس‌های پروازی به ایران خواهند آمد.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1