امروز : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ - ۱۳:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نقش پزشک بیمارستان در دوپینگ دوچرخه‌سوار ملی‌پوش

تست دوپینگ دوچرخه‌سوار جوان کشورمان به‌دلیل تجویز یک پزشک مثبت اعلام شده و این رکابزن در آستانه محرومیت چهارساله قرار گرفته است.

به گزارش بصیرنیوز،

آیدین علیاری آخرین دوپینگی ایران در رشته دوچرخه‌سواری است. نام این رکابزن ۱۷ساله روز پنجشنبه از سوی اتحادیه جهانی و به‌دلیل مصرف ماده ممنوعه «تستوسترون» در لیست UCI قرار گرفت. هنوز مدت دقیق محرومیت علیاری مشخص نیست، چرا که او فرصت دارد اعتراض خود را اعلام کند و برای بار دوم تست بدهد.

سؤالی که در همان ابتدا در اذهان شکل گرفت، این بود که؛ چرا یک ورزشکار ۱۷ساله باید دست به دوپینگ بزند؟ برای پیگیری پاسخ این سؤال با علیاری تماس گرفتیم و او به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم گفت: عمداً این ماده ممنوعه را مصرف نکرده‌ام، به همین دلیل اعتراض می‌کنم و احتمال دارد با توجه به مدارکی که ارائه می‌کنم، این حکم اولیه از سوی UCI تغییر کند. این ماده توسط یک پزشک در بیرون از اردوهای دوچرخه‌سواری سهواً وارد بدن من شده و این مشکلات را ایجاد کرده است.

همچنین بهنام علیاری، سرداور دوچرخه‌سواری و از ملی‌پوشان پیشین این رشته درباره خبر دوپینگ پسرش اظهار داشت: همه چیز به ابتدای تابستان ۹۵ بازمی‌گردد. آیدین در آن زمان به‌همراه مادرش در شهر ملکان حضور داشت. او دچار تب و لرز شدید می‌شود و مادرش نیز او را به اوژانس بیمارستان فارابی در ملکان می‌برد. پزشک اورژانس با مشاهده وضعیت آیدین، به او سِرُم می‌زند و البته یک آمپول تستوسترون هم به‌صورت عضلانی تزریق می‌کند که نسخه آن نیز موجود است. نه من و نه آیدین یک‌ذره هم فکر نمی‌کردیم که ماده تزریق‌شده، تستوسترون باشد، تا اینکه امسال باخبر شدیم. سال‌ها در تیم ملی رکاب زده‌ام و الآن هم یکی از اعضای خانواده دوچرخه‌سواری هستم و می‌خواهم آیدین افتخارات خانوادگی‌ ما را تکرار کند. آیا در چنین شرایطی با آبروی خودم بازی می‌کنم تا پسرم دوپینگی باشد؟

وی ادامه داد: چند هفته پس از آن ماجرا، پسرم از به وجود آمدن یک برآمدگی غیرعادی روی بدنش صحبت کرد و من هم با خودم گفتم احتمالاً مواد واردشده، سازگاری لازم را با بدنش نداشته‌ است. به هر حال آیدین در مسابقات قهرمانی کشور نیشابور شرکت کرد و به‌عنوان قهرمان قهرمانان نیز شناخته شد و پس از آن به اردوی تیم ملی راه یافت و جزو سه نفر برتر جوانان شد و در لیست نفرات اعزامی به مسابقات قهرمانی آسیا در هند و بحرین قرار گرفت. شما قضاوت کنید اگر من از ورود تستوسترون به بدن پسرم خبر داشتم، آیا اجازه می‌دادم به مسابقات قهرمانی آسیا برود؟

سرداور دوچرخه‌سواری گفت: آیدین اردیبهشت ۹۶ در لیگ جوانان قهرمان قهرمانان شد و در مسابقات قهرمانی کشور جوانان در یزد نیز به همین افتخار رسید. ۱۰ روز بعد از این رقابت، خسرو قمری رئیس فدراسیون با من تماس گرفت و گفت که در بدن آیدین چیزی وجود دارد که مشکوک است. من ترسیدم و آزمایش‌های مختلفی گرفتم که همه آنها منفی بود. قمری اواسط شهریور دوباره زنگ زد و گفت که نادو با او تماس گرفته و از مثبت بودن تست دوپینگ آیدین در اردیبهشت ماه خبر داده است. آنجا بود که موضوع تستوسترون برای اولین مطرح شد و با پیگیری‌هایی که داشتیم، به موضوع تب و لرز پسرم در تابستان ۹۵ رسیدیم.

بهنام علیاری گفت: اثر تستوسترون پس از ۶ ماه می‌رود، تازه متوجه شدیم که آن برآمدگی روی بدن آیدین، تجمع این ماده ممنوعه بوده که در واقع ذره ذره وارد بدنش می‌شده و در نهایت منجر به مثبت شدن آزمایش دوپینگش شده است. ما از همه چیز بی‌خبر بودیم، به همین دلیل یک گواهی از پزشکی که این قصور را انجام داده بود، گرفتیم تا به مراجع ذی‌ربط ارائه کنیم. مسئولان نیز گفتند که در این پرونده به پسرم کمک خواهند کرد، چرا که او عمداً این ماده را مصرف نکرده است.

وی در پایان گفت: امروز (شنبه) اعتراض رسمی خود را به نادو و همچنین اتحادیه جهانی اعلام می‌کنیم و امیدواریم شاهد رقم خوردن اتفاقات خوبی در پرونده پسرم باشیم. باید به این نکته هم اشاره کنم که نباید نام پسرم قبل از نهایی شدن حکمش اعلام می‌شد، چون ما برای اعتراض فرصت داریم و اعلام حکم باید پس از حکم نهایی صورت بگیرد.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1