امروز : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۰/۰۲ - ۲۳:۵۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شهرداری تهران موظف بود بعد از زلزله جلسات مدیریت بحران برگزار کند/ با این وضع مدیریت شهری، وای به روزی که زلزله‌ شدیدتری رخ دهد!

ابوالفضل قناعتی با انتقاد نسبت به نحوه مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله توسط شهرداری تهران؛ برگزاری جلسات مدیریت بحران شهر تهران را در استانداری خلاف پروتکل رسمی دانسته و در این باره عنوان می‌کند: به طور کلی مسئول مدیریت بحران شهر تهران بر عهده شهردار تهران بوده و کلیه سیاست‌های اعلامی و اعمالی به منظور بهبود شرایط پسابحران باید با مدیریت شهردار تهران یعنی آقای نجفی شکل گیرد.

به گزارش بصیرنیوز، ابوالفضل قناعتی با انتقاد نسبت به نحوه مدیریت بحران در هنگام وقوع زلزله توسط شهرداری تهران؛ برگزاری جلسات مدیریت بحران شهر تهران را در استانداری خلاف پروتکل رسمی دانسته و در این باره عنوان می‌کند: به طور کلی مسئول مدیریت بحران شهر تهران بر عهده شهردار تهران بوده و کلیه سیاست‌های اعلامی و اعمالی به منظور بهبود شرایط پسابحران باید با مدیریت شهردار تهران یعنی آقای نجفی شکل گیرد. در واقعه زلزله تهران ما مشاهده کردیم که جلسات مدیریت بحران در استانداری برگزار می‌شده و با توجه به اطلاع رسانی‌هایی که رخ داده استاندار تهران میدان دارمدیریت بحران تهران بوده است. حال باید این سوال را پرسید که آیا در زمان وقوع حادثه شهردار تهران حضور نداشته و یا نخواسته خود به عنوان مسئول مدیریت بحران وارد عمل شود. پس از گذشت چند روز از این ماجرا حال شهردار محترم تهران باید به عنوان متولی امور شهری پاسخگوی مردم باشد که چرا در هنگام وقوع چنین حادثه‌ای هیچ گونه اظهارنظر یا عملکرد مناسبی از وی نمی‌بینیم.

ابوالفضل قناعتی
عضو سابق هیئت رئیسه شورای شهر تهران، هرج و مرج بوجود آمده پس از حادثه زلزله و عدم بهره گیری مدیران شهری به منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود برای حل بحران پیش آمده را دلیلی بر ناهماهنگی بین نیرو‌ها دانسته و در این باره اظهار داشته: همان طور که همه شهروندان تهرانی نیز به خوبی متوجه شده اند پس از حادثه زلزله ما اطلاع رسانی دقیق و موثقی را توسط نیرو‌های ستاد بحران مشاهده نکرده ایم و از طرف دیگر مسئولین ذی ربط از ظرفیت‌های موجود همچون سوله‌های متعدد شهری و یا ورزشگاه‌های ایجاد شده توسط شهرداری به نحو احسن استفاده نکرده اند. عدم اسکان به موقع توسط مدیران شهری موجب شده تا بسیاری از مردم شب تا صبح را در خودرو‌های شخصی خود به سر ببرند و همین امر علاوه بر ایجاد آلودگی هوا موجب افزایش بار ترافیکی در شهر تهران نیز شده بود. شلوغی‌های متعدد و صف‌های طویل در پمپ‌های بنزین و همین طور حضور مردم در پارک‌ها نشان دهنده عدم بهره گیری از ظرفیت‌های موجود است. تا جایی که بنده اطلاع دارم ورزشگاه‌های ساخته شده توسط شهرداری تهران به طور کامل در اختیار شهروندان به منظور اسکان قرار نگرفته بود.
وی همچنین به عدم وجود سخنگویی واحد در میان مسئولین مدیریت بحران شهر تهران نیز اشاره کرده و در این باره می‌افزاید: تعدد اخبار غیر موثق و سردرگمی شهروندان نشان دهنده عدم وجود یک سخنگوی واحد در میان مسئولین شهری بوده است. گاهی به نقل از استاندار تهران اعلام شده بود که از شهر تهران خارج شوید و گاهی به نقل از مسئولین زلزله نگاری اعلام می‌شده که احتمال وقوع زلزله‌ای قوی‌تر وجود داشته و یا اینکه شب را تا صبح بیدار بمانید. خب همه این اخبار و عدم مقامی پاسخگو به همه شایعات و سوالات مردم موجب شده بود تا تقریبا هیچ فردی اطلاعات دقیقی از وضعیت فعلی شهر تهران نداشته باشد. در کنار این مسائل ما فقدان مدیریت واحد را نیز مشاهده می‌کنیم به نحوی که به نظر می‌رسد مسئولین مدیریت بحران هماهنگی‌های لازم را با پلیس راهور نیز نداشته اند. ترافیک گسترده تهران و عدم ساماندهی این وضعیت خود موید سخنان بنده می‌باشد.
ابوالفضل قناعتی؛ زلزله تهران را مانوری توسط خداوند متعال دانسته که متاسفانه مسئولین ما در این آزمون سربلند بیرون نیامده اند. وی پیرامون عدم آمادگی مدیریت بحران شهر تهران در مواقع نیاز این گونه عنوان می‌کند که: آنچه مشخص است این بوده که شهرداری تهران آمادگی لازم را برای پاسخگویی به بحران‌های احتمالی نداشته و زلزله تهران درس عبرتی برای مدیران شهری ما می‌باشد. فراموش نکنیم که در حدود یک ماه پیش زلزله کرمانشاه رخ داده بود و طبیعتا مدیران شهر تهران باید شرایط را برای وقوع احتمالی هر حادثه‌ای در نظر داشته باشند. حداقل کاری که شهرداری تهران و شورای شهر تهران می‌توانسته بعد از وقوع زلزله کرمانشاه انجام دهد این است که ظرفیت‌های موجود در شهر تهران را بسنجد و تمهیدات لازم را در هنگام وقوع زلزله فراهم نماید. سوله‌های مدیریت بحران، ورزشگاه‌های ساخته شده توسط شهرداری و … جزوی از مکان‌های امنی بوده که ظرفیت آن به خوبی پس از وقوع زلزله در تهران مورد بهره برداری قرار نگرفته و همین امر حتی نارضایتی عمومی مردم را در خیابان‌ها در پی داشته است.
وی آقای نجفی را اولین مسئول پاسخگو در قبال بحران شهر تهران معرفی کرده و خواستار پاسخگویی شهردار تهران در قبال کم کاری‌های صورت گرفته در مجموعه تحت مدیریتش می‌باشد. قناعتی در این باره می‌افزاید: آقای محمد علی نجفی باید به مردم بگوید که وقتی زلزله کرمانشاه رخ داد و حتی برخی از مسئولین ژئوفیزیک به احتمال وقوع زلزله در تهران اشاره کرده بودند چه اقداماتی را انجام داده است. ستاد مدیریت بحران تحت سرپرستی ایشان چند جلسه بعد از حادثه کرمانشاه تشکیل داده و آیا در این جلسات مسئولین زلزله شناسی، استانداری و مسئولین هلال احمر حضور داشته اند؟! طبیعتا گره خوردن شهر تهران پس از حادثه نشانه‌ای از عدم برگزاری چنین جلساتی بوده که مسئول برگزاری آن نیز شهردار تهران می‌باشد. با وجود اینکه زلزله تهران بسیار خفیف بوده ما شاهد قفل شدن کلان شهر تهران بودیم وای به حال زمانی که زلزله‌ای در ابعاد بزرگ‌تر رخ دهد! این حادثه به همه شهروندان نشان داد که پشت صحنه مدیریت حادثه زلزله تهران، کارگردانی موفق نداشته تا با ساماندهی مناسب شرایط را برای بهبود فراهم نماید.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1