امروز : یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ - ۱۷:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
کارشناس روانشناسی بالینی مطرح کرد

الگوی رفتاری مناسب با ابراز محبت‌ والدین به هم در حضور فرزندان

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه فرزندان در تمام رفتارها و اعمال خود نیازمند الگوهای مناسب رفتاری هستند، تصریح کرد: بهترین الگوهای رفتاری پدر و مادر هستند.

به گزارش بصیرنیوز، فرشته گرجی کارشناس ارشد روانشناسی بالینی در گفت‌وگو با بصیرنیوز اظهار کرد: برخی از والدین به دلیل ترس از بدآموزی برای فرزندانشان، از ارتباط‌های ساده و صمیمانه، حتی ابراز محبت‌های معمولی درحضور بچه‌ها پرهیز می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه این رفتار قطعا رفتار درستی نیست خاطرنشان کرد: برقراری رابطه صمیمانه و محبت‌آمیز و ابراز محبت‌های لازم و حتی نوازش و بوسیدن با رعایت نکات اخلاقی، نه تنها بدآموزی ندارد بلکه زمینه‌های ایجاد روابط سالم بین والدین و فرزندان را به وجود می‌آورد که خود می‌تواند مقدماتی برای آموزش روابط صحیح بین والدین و فرزندان آنها و حتی آموزش‌های جنسی باشد.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی با بیان اینکه فرزندان در تمام رفتارها و اعمال خود نیازمند الگوهای مناسب رفتاری هستند، تصریح کرد: بهترین الگوهای رفتاری  پدر و مادر هستند پس بنابراین صمیمیت بین پدر و مادر در درجه اول و صمیمیت بین والدین و فرزندان در جای خود، در تحکیم روابط خانوادگی سالم برای داشتن یک خانواده متعادل بسیار با اهمیت است.

گرجی افزود: ابراز محبت والدین نسبت به یکدیگر، محیط عاطفی خانواده را مثبت و سالم نگه می‌دارد چنان که تحقیقات مختلف روان‌شناختی و تربیتی نشان داده‌اند که در چنین خانواده‌هایی، فرزندان سالم و بانشاط و با اعتماد به‌ نفس بالاتری پرورش پیدا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که در خانواده‌هایی که والدین از ابراز محبت نسبت به یکدیگر و نسبت به فرزندان خود اقدام به خودسانسوری می‌کنند، ناراحتی‌های عاطفی و اختلالات شخصیتی بیشتر دیده می‌شود.

کارشناس ارشد روانشناسی بالینی تصریح کرد: توصیه می‌شود که مرد و زن با رعایت حدود زندگی خانوادگی، از ابراز محبت به یکدیگر دریغ نورزند و آگاه باشند که این مساله نه تنها بدآموزی ایجاد نمی‌کند بلکه الگوی مناسبی از رفتارهای عاطفی و جنسی را در اختیار فرزندان قرار می‌دهد.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1