امروز : یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ - ۸:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دلیل تشکیل صف‌های طولانی در مقابل صرافی‌ها چیست؟

یکی از دلایل اصلی تشکیل این صفها در خیابان فردوسی عدم خرید و فروش دلار و یورو در سایر صرافی های این خیابان است.

به گزارش بصیرنیوز،صف های خرید ارز مقابل صرافی های توزیع کننده ارز دولتی با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال طولانی تر از روزهای قبل شده است.

یکی  از دلایل اصلی تشکیل این صفها در خیابان فردوسی عدم خرید و فروش دلار و یورو در سایر صرافی های این خیابان است.  صرافی های مجاز که تعدادشان خیلی زیاد هم نیست به هر متقاضی در ازای ارائه کارت ملی ۱۰۰۰ دلار می فروشند.

بیشتر بخوانید:

توقف خرید و فروش‌های خیابانی ارز

برخی از صرافی های مجاز که قبلا به مشتریان اعلام کرده بودتد تنها با بلیط و پاسپورت دلار و یورو با قیمت دولتی می فروشند  بعد از تکذیب بانک مرکزی و غیر قانونی خواندن این اقدام امروز کمی محتاط تر شده اند.هر چند در هفته های اخیر با سیاست جدید بانک مرکزی، بازار آزاد ارز تقریبا متلاشی شده ولی بازهم سودهای کلانی از این بخش به جیب برخی دلال های ارزی می رود.

اختلاف بالای دلار دولتی و آزاد موجب شده تا جمعیت زیادی ساعت ها در صف خرید دلار منتظر بمانند و سودی به جیب بزنند.بسیاری از این مردم که قصد خرید دلار دولتی را دارند باید صبح زود خود را به صرافی ها برسانند تا بتوانند خریدشان را انجام دهند.

یکی از متقاضیان خرید دلار دولتی که قصد سفر به خارج از کشور را دارد گفت: برای مسافرت خارجی باید دلار بخرم ولی صرافی ها می گویند اگر دلار می خواهید باید ۶ صبح اینجا باشید تا اسم بنویسید!

اما تمام مردمی که این روزها مقابل صرافی ها در صف هستند مسافر نیستند، بسیاری از آنها دلار دولتی را می خرند و آن طرف خیابان ۳۰۰ تومان بالاتر به نرخ آزاد می فروشند و سودشان را به جیب می زنند. تعدادی هم هستند که ترجیح می دهند فعلا سپرده های خود را به دلار تبدیل کرده و نگه دارند! توجیه این افراد هم البته حفظ ارزش پول شان است.

فعالان بازار ارز می گویند: سود این وضعیت فقط به جیب صرافی های منتخب توزیع کننده ارز دولتی میرود چراکه کاسبی سایر صرافی ها کساد است.یکی از فعالان بازار با تاکید بر اینکه کار و کاسبی صرافی های آزاد در شب عید کساد شده است، می گوید: بازار آزاد ارز نمیتواند برای همیشه در این وضعیت باقی بماند.

صراف دیگری با تبریک به رییس کل بانک مرکزی گفت: چند روز است که دلار قیمت مشخصی ندارد و هر کسی یک نرخ می گوید.وی می گوید: با وضعیت ایجاد شده در بازار معامله ای انجام نمی شودو کار برای بسیاری از صراف ها در شب عید کساد شده است.

فعالان بازار معتقدند سیاست های اخیر بانک مرکزی مبنی بر توقف ثبت سفارش خرید کالا با دلار به ضرر تجار تمام خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

صف‌های طولانی برای خرید ارز دولتی

در همین ارتباط رئیس مجمع واردات با انتقاد از تصمیم یک‌باره و ناگهانی دولت در ممنوعیت ثبت سفارش با دلار گفت: تغییر نوع ارز در ثبت سفارش، با هر دلیلی که بخواهد پیاده‌سازی شود، نیازمند هماهنگی‌هایی است که قطعاً بیش از یک روز، زمان نیاز دارد.

وی با تاکید براینکه متأسفانه باز هم اقتصاد، قربانی شتابزدگی شده است، گفت: برخی تصور می‌کنند که مختل شدن فعالیت تجار، به کاهش تقاضای ارز می‌انجامد و در نهایت صرفه‌جویی ارزی در کشور صورت می‌گیرد، حال آنکه بخش عمده‌ای از واردات کشور، مواد اولیه و اقلام واسطه‌ای خطوط تولید است و با مختل شدن واردات این کالاها، در واقع تولید کشور، گرفتار نوسان می‌شود.

تشدید تلاطم های ارز در بازار طی هفته های اخیر و رسیدن قیمت دلار به ۵۰۰۰ تومان موجب شد تا دولت و بانک مرکزی از نیروی انتظامی هم برای برقراری آرامش در این بخش درخواست همکاری کنند.برهمین اساس و با ورود نیروی انتظامی به بازار بساط دلال های ارزی در خیابان منوچهری مقابل پاساژ افشار و سبزه میدان برچیده شد و به دنبال آن فاتحه دلار فردایی یا همان معاملات کاغذی هم خوانده شد.

در این بین البته تعداد زیادی از دلال های ارزی دستگیر و حساب های زیادی از این افراد نیز مسدود شد. ضمن آنکه در کنار این بگیر و ببندهای بازار ارز، سازمان مالیاتی نیز به کمک بانک مرکزی آمده و کار را برای دلال های ارزی بسیار سخت کرده است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news