امروز : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

در دیدار لاریجانی با مقام ترکیه ای چه گذشت؟

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، ۱۴ اسفندماه) در دیدار با «ولکان بوزکر» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه و هیات همراه، اظهار داشت: ایران و ترکیه دو دوست خیلی خوب و قدیمی هستند و با وجود اشتراکات فرهنگی فراوان و رایزنی‌های خوبی که در میان دو کشور وجود دارد، این روابط روز به روز به سطح مناسب‌تری می‌رسد.

به گزارش بصیرنیوز،رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: پتانسیل دو کشور ایران و ترکیه در حدی قرار است که اگر با هم همکاری نزدیکی داشته باشند بر چالش‌ها فائق آمده و به نتایج خوبی دست پیدا می‌کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز (دوشنبه، ۱۴ اسفندماه) در دیدار با «ولکان بوزکر» رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه و هیات همراه، اظهار داشت: ایران و ترکیه دو دوست خیلی خوب و قدیمی هستند و با وجود اشتراکات فرهنگی فراوان و رایزنی‌های خوبی که در میان دو کشور وجود دارد، این روابط روز به روز به سطح مناسب‌تری می‌رسد.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: گسترش سطح روابط میان پارلمان‌های دو کشور می‌تواند سطح مناسبات را ارتقا بخشد، ولی باید موضوعات مورد نظر برای همکاری‌ها از قبل مشخص شود.

وی ادامه داد: یکی از مسائل مهمی که نیاز به همکاری گسترده‌تر میان کشور‌های مستقل وجود دارد مسأله مبارزه با تروریسم است که متاسفانه به خاطر حمایت‌های برخی از کشور‌ها این معضل هنوز خاتمه نیافته است.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: ایران و ترکیه نشان دادند که در مبارزه با تروریسم ثابت قدم بوده و کشور‌های دیگری هم هستند که خواهان همکاری‌های مستمر و گسترده‌ای در این خصوص هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: موضوع دیگر مسأله سطح روابط اقتصادی است که باتوجه به تصویب برنامه ششم، زمینه‌های همکاری و سرمایه گذاری در ایران برای ترک‌ها مهیا بوده و باعث نزدیکی بیشتر دو کشور خواهد شد.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه: باید به حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی کشور‌ها احترام گذاشت

ولکان بوزکر رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه همچنین در این دیدار گفت: ملت ترکیه علاقه بسیاری زیادی به ملت ایران دارند و این دو کشور با سابقه تاریخی کهن روابط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه در ادامه اظهار داشت: ما به عنوان دو کشور بزرگ در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که مسائل و درگیری‌های زیادی دارد و از نظر امنیتی با خطرات جدی مواجه است.

وی تاکید کرد: همه آرزوی ما این است که کشور‌های همسایه با حفظ حاکمیت ملی و تمامیت ارضی در امنیت و آرامش زندگی کنند و در سایه این آرامش، ترکیه هم کشوری امن و آرام باشد.

بوزکر در ادامه عنوان کرد: توافقی که در سوچی و آستانه به آن دست یافتیم نه تنها دنیا را متعجب ساخت بلکه برای ما نیز واقعه بسیار مهم و باارزشی بود.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه تصریح کرد: میان ایران، ترکیه و روسیه همکاری‌های خوبی جهت حل مسائل منطقه‌ای صورت گرفت و دستاورد‌های خوبی هم به دنبال داشت.

وی با اشاره به نشست هفته گذشته میان ترکیه، آذربایجان و گرجستان، اظهار داشت: دراین جلسه ضمن بررسی مسائل منطقه‌ای همه بر لزوم حضور ایران در این نشست‌ها تاکید داشتند و امیدواریم که این اتفاق هر چه زودتر به انجام برسد.

ولکان بوزکر ضمن تاکید بر لزوم گسترش همکاری‌های پارلمانی، خاطرنشان کرد: گسترش همکاری مجالس دو کشور در سطح کمیسیون‌ها می‌تواند به نزدیکتر شدن روابط دو کشور کمک کند و تصمیمات در حوزه اقتصادی و سیاسی می‌تواند زیر پوشش پارلمان دو کشور به نتایج مثبتی برسد و در همین زمینه لازم است همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور افزایش یابد.

وی در ادامه درخصوص حضور نیرو‌های ترکیه درعفرین گفت: ترکیه به خاک هیچ یک از همسایگانش چشمداشتی ندارد و امیدوار است که سوریه هم مانند عراق هر چه زودتر به صلح و آرامش برسد.

رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس ترکیه در پایان خاطرنشان کرد: سوریه تجزیه شده هیچ یک از همسایگان و دوستان این کشور نیست و این اتفاق فقط کشور‌های زیاده خواه را خشنود خواهد ساخت.

احسان اوغلو نماینده فعلی مجلس ترکیه و دبیرکل سابق سازمان همکاری‌های اسلامی نیز دراین دیدار اظهار داشت: برخی از کشور‌ها خواهان این هستند که حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور‌ها را به خطر بیاندازند و ما با همکاری و همفکری یکدیگر باید جلوی این دست توطئه‌ها را بگیریم.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news