امروز : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حکومت نظامی اماراتی‌ها در جنوب یمن

امارات کنترل بسیاری از مراکز استان «شبوه« یمن و حتی رفت و آمدهای مسئولان را در کنترل گرفته اما با این وجود ابوظبی هنوز با موانعی جدی روبه‌روست.

به گزارش بصیرنیوز، علیرغم اینکه فرماندهی نظامی امارات بر بسیاری از امور در «شبوه» یمن مسلط شده اما تلاش‌هایش برای تکمیل سیطره بر این استان با موانع بسیاری روبروست، موانعی که با مخالفت قبیله‌ای برای استقرار نظامیان  اماراتی در پایگاه‌ها و اماکن حساس آغاز می‌شود.

بر اساس گزارش روزنامه «الاخبار»، استان شبوه در جنوب یمن چند روزی است که به خاطر اختلافات میان فرماندهان نظامی و امنیتی وابسته به امارات دچار تنش رو به افزایش است و ممکن است منجر به از بین رفتن آتش‌بسی شود که در ژانویه گذشته بر سر آن توافق شد، این احتمال ببیشتر می‌شود زمانی که امارات در حال تلاش هر چه بیشتر برای تحکیم تسلط بر مراکز حساس در شبوه خصوصا منابع نفت و گاز است موضوعی که بر اساس نظر کارشناسان، ابوظبی را به سمت برداشتن گام‌هایی که سر و صدای رسانه‌ای دارند، سوق می‌دهد تا بر افکار عمومی داخلی و خارجی تأثیر و بر جوش و خروش مخالفان خود سرپوش بگذارد.

بیشتر بخوانید:

هفته جاری «حمد الرمیثی» رئیس ستاد مشترک ارتش امارات به بندر «بلحاف» ویژه صادرات گار مایع رفت، بر اساس اعلام منابع محلی، این سفر سه هدف داشت: اول: آگاهی بر عملیات آموزش نیروهایی که قرار است هسته تیپ « النخبة المأربیة» را که امارات در راستای تشکیل آن کار می‌کند- تشکیل دهد مانند تیپ‌های «النخبة الحضرمیة» در حضرموت و « النخبة الشبوانیة» در شبوه.

دوم: تکمیل عملیات شناسایی برای امکان تکرار تجربه امارات در «سقطری» شبوه در راستای سرمایه‌گذاری در بندر بلحاف  و دستیابی به امتیازات اداری و غیره و صدور گاز مایع؛ اما سومین هدف این سفر تجدید حمایت از تیپ « النخبة الشبوانیة» است که برخی قبایل با استقرار آنها در مراکز مهم اعتراض کرده‌اند.

در ادامه گزارش الاخبار آمده است، اماراتی‌ها برای تشکیل تیپ «النخبة الشبوانیة» فقط جوانان یه قبیله یعنی «بنی هلال و آل بالعید و الواحدی» را جذب کرده و این موضوع منجر به خشم دیگر قبایل شده است و از اینجا می توان تأکید الرمیثی بر ادامه حمایت امارات از این نیروها را دریافت.

اما این تنها قبیله‌های شبوه نیستند که به این اقدامات اماراتی‌ها اعتراض دارند؛ جمعه گذشته «علی بن راشد الحارثی» استاندار شبوه نامه‌ای به «عبد ربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی یمن نوشت و از بازداشت بسیاری از فرماندهان امنیتی و نظامی شبوه توسط نیروهای اماراتی شکایت کرد و خواستار «عمل» آنها در چارچوب قانون و نیز تبعیت از کمیته امنیتی شد.

این اعتراض که به شکلی نرم انجام شده تا حدی شیوه عمل فرماندهی نظامی امارات و نظامیان وابسته به این کشور در استان شبوه حتی در خصوص رفت‌وآمد شخصیت‌ها را به تصویر می‌کشد؛ به عنوان مثال خودروی حامل الحارثی بارها اجازه رفت و آمد نداشته مگر پس از اینکه امارات اجازه آن را صادر کرده باشد؛ یکشنبه گذشته الحارثی استاندار یمن به همراه «صالح الجبوانی» وزیر حمل و نقل دولت مستعفی برای افتتاح پروژه‌ای عازم منطقه «بئر» در شهرستان «رضوم» بودند که بر اساس اعلام الحارثی پس از تماس با فرماندهی امارات، اجازه عبور خودروی آنها را به سمت مکان مذکور داده‌اند.

اینها در حالی است که امارت در هفتم ماه جاری (اسفندماه) اعلام کرد عملیات موسوم به «شمشیر بُرنده» در منطقه صعید یمن آغاز شده است؛ این عملیات با مشارکت نیروهای «النخبة الشبوانیة» تحت حمایت امارات به فرماندهی ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی در منطقه الصعید از توابع استان شبوه اجرا می‌شود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news