امروز : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۰:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بیانیه آمانو درباره تعهدات هسته‌ای ایران

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در شورای حکام این نهاد بین‌المللی، شکست توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را «آسیبی بزرگ» برای راستی‌آزمایی هسته‌ای خواند.

به گزارش بصیرنیوز،«یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی بار دیگر پایبندی ایران به تعهداتش طبق توافق «برنامه جامع اقدام مشترک» (برجام) را تایید کرد.

وی ادامه داد: «برجام دستاورد مهمی برای راستی‌آزمایی بود و تا امروز، می‌توانم تأیید کنم که ایران تعهدات هسته‌ای خود را اجرا کرده است».

مدیرکل آژانس در خصوص پایبندی تهران به تعهدات هسته‌ای توضیح داد: «ضروری است که ایران همچنان به اجرای کامل این تعهداتش ادامه دهد. اگر برجام شکست می‌خورد، شکست بزرگی برای راستی‌آزمایی هسته‌ای و برای چندجانبه‌گرایی به حساب می‌آمد».

آمانو ادامه داد: «آژانس از ایران خواسته است تا شفاف‌سازی‌های بیشتری در خصوص طرح‌های مربوط به توسعه چرخه سوخت هسته‌ای مربوط به پیشران هسته‌ای کشتی ارائه دهد».

بیشتر بخوانید:

اروپا، تسلیم امتیازدهی به آمریکا برای ماندن در برجام/توان دفاعی ایران تهدیدکننده هیچ کشوری نیست

مدیرکل آژانس در خصوص دسترسی به سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «آژانس به راستی‌آزمایی و تأیید عدم انحراف مواد هسته‌ای که ایران طبق توافق پادمانها اعلام کرده است، ادامه می‌دهد. ما به تمامی سایت‌ها و مکان‌هایی که نیاز به بازدید داشتیم، دسترسی داشته‌ایم».

وی همچنین ادامه داد: «ارزیابی‌ها در خصوص عدم مواد و فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در ایران همچنان ادامه دارد».

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای توافقات پادمانهای «پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای» در سوریه گفت: «در خصوص اجرای پادمانها در جمهوری عربی سوریه باید بگویم، هیچ تحولات جدیدی از زمان آخرین گزارش من برای شورای حکام رخ نداده است. من درخواست خود از سوریه برای همکاری کامل با ما در زمینه تمامی مسائل حل نشده تجدید می‌کنم».

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news