امروز : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۵ - ۱۳:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تنها بازمانده «درنای سیبری» ایران را ترک کرد +عکس

تنها بازمانده نژاد غربی درناى سیبری پس از ۱۰۸ روز زمستانگذرانى در فریدونکنار، رهسپار سیبرى شد.

به گزارش بصیرنیوز،

تنها بازمانده نژاد غربی درناى سیبری پس از ۱۰۸ روز زمستانگذرانى در فریدونکنار، سیزدهم اسفند ۹۶ ساعت ۱۰ و ۵۰ دقیقه رهسپار سیبرى شد.
به این ترتیب سمبل مظلومیت پرندگان مهاجر، دهمین مهاجرتش را به تنهایى انجام داد.

گفتنی است، آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری، صبح روز چهارم آذر ماه امسال در فریدونکنار فرود آمد؛ این دهمین سال متوالی بود که این درنای سیبری که جنسیت آن نر است مهاجرت زمستانه خود را به تنهایی انجام داد و وارد ایران شد.

در زمستان سال ۱۳۸۶ سه درنای سیبری وارد تالاب‌های منطقه فریدونکنار شدند که متاسفانه یکی از درنا‌ها بر اثر شلیک گلوله شکارچیان از بین رفت.

یک سال بعد در زمستان سال ۱۳۸۷ دو درنای سیبری باقیمانده که یکی از آن‌ها امید و دیگری یک درنای ماده “آرزو” بود مجدداً به فریدونکنار مهاجرت کردند که در آن سال نیز درنای ماده به دلیل نامعلومی از بین رفته و ناپدید شد.

درنای سیبری دارای سه جمعیت شرقی، مرکزی و غربی بوده است. جمعیت مرکزی که از سیبری به هندوستان مهاجرت می‌کردند، مدتهاست که کاملا از بین رفته و جمعیت شرقی و غربی درنای سیبری نیز سالهاست که از یکدیگر جدا شده و مسیر‌های مهاجرت کاملا متفاوتی را انتخاب کرده‌اند.

جمعیت شرقی درنای سیبری با جمعیتی بیش از سه هزار عدد در فصل زمستان به شرق آسیا مهاجرت می‌کنند و جمعیت غربی درنای سیبری در گذشته وارد ایران می‌شدند.

این درنای نر (امید) در واقع آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری به شمار می‌رود که پس از مرگ درنای ماده از زمستان سال ۱۳۸۷، ده سال پیاپی است که به تنهایی مهاجرت زمستانه خود را انجام داده و وارد دتالاب‌های فریدونکنار می‌شود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news