امروز : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۷:۲۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ماجرای کفش های مشکوک در مسابقات شطرنج جام خزر!

اتفاقات عجیبی در مسابقات بین‌المللی شطرنج جام خزر رخ داد؛ از تقلب گرفته تا تبانی!

به گزارش بصیرنیوز،

شانزدهمین دوره رقابت‌های بین‌المللی شطرنج جام خزر به میزبانی شهرستان انزلی برگزار شد. این مسابقات از هشتم اسفندماه تا ۱۵ ماه جاری با حضور ۷۰۰ شطرنج باز به انجام رسید که این تعداد ورزشکار از ۲۰ کشور حاشیه دریای خزر، اروپا، آفریقا و آمریکا در مرکز همایش ها و نمایشگاه‌های منطقه ویژه اقتصادی انزلی در این دوره از رقابت‌ها حضور یافته و باهم به رقابت پرداختند.

در این دوره، مسابقات بین‌المللی شطرنج جام خزر در ۱۱ دور و به روش سوئیسی برگزار شد و ۳۰ داور بین‌المللی از کشورمان در شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی شطرنج جام خزر نیز حضور داشتند. در رده‌بندی پایانی شانزدهمین دوره مسابقه بین‌المللی جام خزر عنوان قهرمانی به همایون توفیقی رسید. پس از وی برنادسکی جایگاه دوم و عنوان نایب قهرمانی را به خود اختصاص داد و سیدخلیل موسوی بر سکوی سوم ایستاد.

اتفاقات عجیبی در این دوره از پیکارها رخ داد؛ از تقلب گرفته تا تبانی! طبق قوانین فدراسیون جهانی داوران مجاز هستند تا برای جلوگیری از تقلب اقدام به بازرسی کامل شطرنج‌بازان کنند و مقاومت با عدم همکاری ورزشکاران هم موجب اخراج آنها از جریان مسابقات می‌شود.

در جریان مسابقات بین‌المللی جام خزر داوران به دو شطرنج‌باز مشکوک شده و تصمیم گرفتند با استانداردهای فدراسیون جهانی این دو ورزشکار را تفتیش کنند. درسا محمدابراهیم ابری و مونس مبینی که به ترتیب در جدول نوجوانان و بانوان حضور داشتند گزینه‌های مدنظر داوران بودند که در ابتدای کار همکاری بسیار خوبی هم داشتند، اما زمانی که داوران از آنها خواستند پای خود را از کفش‌های‌شان خارج کنند، مقاومت کردند. گفته می‌شود آنها درخواست مربیان خود را هم نپذیرفتند و حاضر به انجام این کار نشدند.

شهره بیات، دبیر فدراسیون شطرنج و سرداور مسابقات جام خزر با تایید این خبر در این خصوص اظهار داشت: واقعیت این است که ما به نحوه پوشش و بازی این دو شطرنج‌باز که با هم دوست هم هستند، مشکوک شدیم. آنها در ابتدای کار همکاری خوبی با داوران داشتند، اما حاضر نشدند به هیچ وجه پای خود را از کفش خارج کنند! این در حالی بود که برخوردها با آنها کاملاً مجزا و البته دوستانه هم بود. با این شرایط تقلبی اثبات نشد، اما طبق قانون داور می‌تواند به دلیل مقاومت آنها و سرپیچی از درخواست مسئولان آنها را اخراج و از جدول مسابقات خارج کنند.

وی ادامه داد: ما گزارش این اتفاق را به فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی شطرنج اعلام می‌کنیم و آنها خودشان باید در این خصوص بهترین تصمیم را بگیرند. موردی مشابه این امر پیش از این هم توسط ایوانف، یکی از شطرنج‌بازان مطرح جهان هم دیده شده بود. او قطعه الکترونیکی طراحی و در کفشش جاسازی کرده که توسط داوران کشف شد.

در جریان این مسابقات یک شطرنج‌باز هم به حریف خود پیشنهاد تبانی داد که مدارک این موضوع هم موجود است. طبق قوانین با ورزشکار خاطی هم برخورد شد و او که در جدول آقایان حضور داشت از جریان مسابقات اخراج شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news