امروز : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ - ۱۷:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بی‌مهری به مکان‌های گردشگرپذیر در بابل/ ۲۰۰ بنای تاریخی و گردشگری در ویترین نوروزی

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل گفت: در گذر زمان آثار تاریخی و بسیاری از نقاط گردشگرپذیر این شهرستان مورد بی‌مهری قرار گرفته که دنبال احیا و مرمت آن هستیم.

به گزارش بصیرنیوز، علیرضا اباذری در گفت‌و‌گویی با اشاره به ظرفیت‌های  بابل در عرصه توریست‌پذیری اظهار کرد: بابل یکی از شهرستان‌های دارای ظرفیت‌های متعدد در عرصه گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی بوده و عدم معرفی این ظرفیت تا به امروز باعث شده به جایگاه واقعی خود دست نیافته باشد.

وی افزود: ستاد تسهیلات سفر این شهرستان به ریاست فرماندار و دبیری میراث فرهنگی، ۱۰ کمیته تشکیل داد تا پیگیری امورات مربوط به سفرهای نوروزی و خواسته‌های هم‌وطنان باشد و آنچه که در ستاد تسهیلات سفر حائز اهمیت است، خدمات‌رسانی مطلوب و عالی با توجه به توانایی‌های ادارات و سازمان‌هاست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌و گردشگری بابل ادامه داد: اولویت اصلی ما در این ستاد بحث اسکان مسافرانی است که با خودروی شخصی وارد شهرستان می‌شوند و در غالب سازمانی یا غیر سازمانی خدمتشان خواهیم بود که برای فرهنگیان تمهیدات ویژه در نظر گرفته و مدارسی نیز هماهنگ شد از طریق سامانه ثبت‌نام می‌کنند.

این مسئول تصریح کرد: به‌واسطه سه هتل، مهمانپذیرها، کمپ‌ها، زائرسراها به‌دنبال آن هستیم تا کمترین دغدغه مسافران را برطرف کنیم و در همین راستا با حضور کمیته انتظامی که از کمیته‌های مهم ما در ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی به شمار می‌رود نظارت بر پارک‌ها، کمپ‌ها و محافل عمومی را ویژه پیگیری خواهیم کرد تا برای مسافران هیچ‌گونه مشکلی ایجاد نشود.

اباذری با اشاره به ماموریت‌های دیگر کمیته‌های این ستاد گفت: کمیته بعدی که در ستاد تسهیلات وجود دارد کمیته امداد و نجات است که همکاران هلال‌احمر و اورژانس در کمپ‌های ورودی و خروجی و پایگاه‌هایشان در جاده مستقر خواهند شد و کمیته بهداشت و درمان با حمایت معاونت بهداشتی علوم‌پزشکی به‌صورت جدی پیگیر بحث اورژانس‌ها و کشیک‌های نوروزی مجموعه‌های درمانی حتی داروخانه‌ها هستند.

وی با تاکید بر رعایت انصاف و اهمیت به اصل مردم‌داری در طول سال به‌ویژه ایام نوروز افزود: در ایام نوروز به جد به دنبال پیگیری مساله گران فروشی‌ها در قالب کمیته نظارت بر بازار و تعزیرات هستیم و امیدواریم مردم بابل مانند همیشه مهمان‌نوازی را کامل و باعث آن شوند مسافران نوروزی با خاطره‌ای خوش از این شهر به وطن خود بازگردند و دوباره نیز برای سفر بابل را به عنوان مقصد انتخاب کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی‌ و گردشگری بابل بیان کرد: یکی از مباحث مهم در فضای سفر، ستاد تسهیلات تبلیغات و مبلمان شهری است که شهرداری بابل در این مسیر قرار است قدم‌های مهمی بردارد و به‌دنبال برگزاری مراسم‌ها و آیین‌های نوروزی در هفت پایگاه نوروزی شامل گنجینه، پارک شهید شکری، پل محمدحسن خان، بافت تاریخی خانه اوصیا (پنجشنبه بازار)، پارک نوشیروانی، پردیس نوشیروانی و متطقه بابلکنار پارک طبیعت(بزچفت) برای مسافران برنامه‌های متنوع و شاد نوروزی اجرا می‌شود.

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی بابل یادآور شد: از جمله کارهایی که برای ایام نوروز در بابل برگزار می‌شود برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی در موزه شهر است که با استفاده از ظرفیت‌های بومی و ظرفیت‌های موجود منطقه بنا داریم فضایی جهت معرفی توانمندی‌ها را به سایر مردم معرفی کنیم، البته باید تذکر دهیم این نمایشگاه از سومین روز فروردین سال ۹۷ آغاز و تا پایان تعطیلات نوروزی پابرجاست و کار مهم دیگری که به‌دنبال تحقق آن هستیم رایگان کردن بازدید از موزه‌های بابل است که امیدواریم محقق شود.

اباذری با تاکید بر مبلمان شهری مناسب بوم جغرافیایی تاکید کرد: یکی از انتظارات بسیار معقولی که ما داریم از مسئولان باوجود احترامی که برای دستفروشان قائل هستیم خارج کردن این افراد از این وضعیت نابسامان و پراکنده در شهر است که امیدواریم جایگاه مناسبی برای این کار در نظر گرفته شود تا به این اوضاع نابسامان سامانی داده شود و البته در کنار این مسئله شاهد حضور برخی از صنوف مانند ضایعات فروشی‌ها و تعمیرگاه‌های مختلف در ورودی و خروجی شهر  هستیم که نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد تا این شهرستان از این وضعیت خارج شود.

وی افزود: نگاه ویژه برای ساماندهی وضعیت بنرهای تبلیغاتی، کنده‌کاری‌های سازمان‌های مختلف‌و شهرداری، نظم رانندگی شهری برای جلوگیری از ترافیک و البته ساماندهی وضعیت تاکسی‌های موجود در شهر هم نکته‌ای است که مغفول مانده و امروز شاهد هستیم که خارج از محدوده خط‌کشی شده و در برخی اوقات دوبل پارک می‌کنند که همین مساله باعث ترافیک و ذهنیت بد مسافران نوروزی در مورد بی‌قانونی در این شهر می‌شود.

این کارشناس حوزه میراث فرهنگی و گردشگری تعدد آثار ملی بابل را نقطه قوت دانست و اظهار کرد: این تفکر که بابل شهر گردشگر پذیر نیست اشتباه است، ما حدود ۲۰۰ ابنیه تاریخی، گردشگری و فرهنگی داریم و برای مسافران بحث بوم‌گردی در بالادست را داریم، در مناطق بندپی شرق‌و غرب، منطقه بابلکنار و حتی در روستاهای بخش مرکزی بابل با این وضعیت ظرفیت بسیار زیادی دارند، مناطقی مانند آب بندان‌ها، بناها، جنگل‌ها و دیگر مناطق بسیار مهم تاریخی که نظارت ویژه دستگاه قضایی جهت حفاظت و استفاده عموم جامعه از این ظرفیت‌ها در ایام مختلف سال وجود دارد که نیار به معرفی بیشتری دارند.

اباذری تاکید کرد: بابل از نظر تعداد میراث فرهنگی ثبت شده رتبه نخست را در مازندران دارد و آثاری چون پل تاریخی محمدحسن خان و مجموعه کاخ‌هایی دانشگاه علوم‌پزشکی بابل قرار دارد در جهان کم‌نظیر است، باید نگاه ویژه‌ای به آن داشت و البته باید این نکته را هم اذعان کنیم در گذر زمان این آثار تاریخی و بسیاری از نقاط گردشگرپذیر مورد بی‌مهری قرار گرفته که دنبال احیا و مرمت آن هستیم.

این مسئول با تشکر از مجموعه عوامل شهرداری در جهت توسعه فرهنگ گردشگری ادامه داد: در ایام نوروز تور یک روزه بابل‌گردی را هر روزه خواهیم داشت تا علاقه‌مندان با حضور در این تور از بناهای بابل و تفرجگاه‌ها دیدن کنند که برای اولین‌بار مجموعه کاخ‌های علوم پزشکی نیز در این طرح دیده شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری بابل در پایان گفت: نوروز برای یادآوری‌ و شادی خاطره‌هاست و ما قدم مسافران نوروزی را بر چشم خود می‌نهیم، امیدواریم با مهمان‌نوازی بابلی‌ها بارها شاهد حضور مسافران در این دیار باشیم.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news