امروز : پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۸:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سیف: آرامش بر بازار پولی کشور حاکم است

رییس کل بانک مرکزی گفت:‌ خوشبختانه احساس می‌شود با اقداماتی که اخیراً و به‌ویژه در خصوص ساماندهی مؤسسات غیرمجاز انجام شده، آرامش بر بازار پولی کشور حاکم شده است.

به گزارش بصیرنیوز،در جلسه‌ای که صبح دیروز ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی با مدیران عامل شبکه بانکی کشور داشت ضمن بیان الزامات تطبیق با قوانین و استانداردهای بین المللی بانکداری، بر لزوم اهتمام ویژه بانک‌ها نسبت به ایجاد واحد «مدیریت رعایت» و تقویت ساختار آن تأکید کرد. وی افزود: مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم یک ضرورت ملی است که از نظر قانونی و شرعی مورد تأکید قرار گرفته و نقش مهمی در جلوگیری از فساد دارد.

بیشتر بخوانید:

نقش مصاحبه‌های داخلی در افزایش نرخ ارز

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: دقت نظر در تکمیل اطلاعات مشتریان در موقع افتتاح حساب، اولین حلقه از زنجیره طبقه‌بندی مشتریان و گامی مهم در زمینه مبارزه با پولشویی و انطباق با قوانین بین المللی است. لذا بانک‌ها باید به‌سرعت اقدامات لازم در خصوص طبقه‌بندی مشتریان و تعیین سطح فعالیت آنها را بر اساس استانداردها انجام دهند.

رییس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: بر اساس استانداردهای جهانی، تعیین سطح فعالیت مشتریان بر اساس مشخصاتی اعم از شغل، سن، منطقه جغرافیایی، میزان گردش حساب و… انجام می‌شود، بر این اساس هر تراکنش مغایر با سطح فعالیت مشتری بایستی در بانک‌ها گزارش و بررسی شود. این امر در نهایت موجب پیشگیری از بروز عملیات مشکوک به پولشویی و تأمین مالی تروریسم شده و در افزایش سلامت و شفافیت نظام بانکی مؤثر است.

سیف همچنین با اشاره به نقش «مدیریت رعایت» در بانک‌ها، گفت: به‌نظر می‌رسد هنوز کارکرد واحد مدیریت رعایت در بانک‌های ما به‌خوبی اجرایی نشده که این امر مانعی جدی برای انطباق فعالیت نظام بانکی با اصول بانکداری مدرن است، بنابراین در حال حاضر لزوم ایجاد و ارتقای این بخش در بانک‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. بانک مرکزی این موضوع را به‌طور جدی پیگیری می‌کند و آمادگی دارد در این خصوص به‌کمک بانک‌ها بیاید تا شاهد اصلاح فرآیندها و تقویت جایگاه مدیریت رعایت در بانک‌ها باشیم.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه “در سال‌های گذشته با پدیده ناخوشایند مؤسسات اعتباری غیرمجاز مواجه بودیم که صدمات فراوانی به نظام بانکی کشور وارد کردند”، اظهار داشت: بایستی از اتفاقات گذشته درس بگیریم و حال که این معضل به پایان رسیده نباید اجازه دهیم که نظام بانکی بستری برای پولشویی، معاملات مشکوک و عملیات زیرزمینی باشد.

بیشتر بخوانید:

پیشنهاداتی برای ساماندهی بازار ارز

وی همچنین با اشاره به نقش کارکنان بانک‌ها در ارتقای سلامت نظام بانکی گفت: کارکنان بانک‌ها بایستی نسبت به موارد مشکوک در شعب حساس باشند و هرگونه تخلف و سهل‌انگاری را پیگیری و گزارش کنند. سیف افزود: شفاف‌سازی عملیات بانکی در کشور یکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و بانک‌ها نباید با انگیزه جذب سپرده، قوانین و استانداردها را نادیده بگیرند.

افکار عمومی، شریک بانک‌ها

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از نشست دیروز بر اهمیت توجه به افکار عمومی توسط بانک‌ها تأکید کرد و گفت: امروز افکار عمومی یک شریک استراتژیک برای نظام بانکی است. رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه عده‌ای درصدد هستند تا با افزایش بی‌اعتمادی به نظام بانکی به اعتبار بانک‌ها ضربه زده و منافع خود را تأمین کنند افزود: خوشبختانه احساس می‌شود با اقداماتی که اخیراً و به‌ویژه در خصوص ساماندهی مؤسسات غیرمجاز انجام شده، اعتماد افکار عمومی به شبکه بانکی افزایش یافته و آرامش بر بازار پولی کشور حاکم شده است.

سیف ادامه داد: رویکرد آگاهی‌بخشی و آموزش اثرگذار در اطلاع‌رسانی بانک‌ها بایستی در اولویت قرار گیرد و تبلیغات صرف و یک‌سویه دیگر کارآمد نیست. وی افزود: تبیین اهداف و رسالت‌های بانکداری برای آحاد جامعه به‌منظور اصلاح انتظارات افراد از نظام بانکی و توانمندسازی آنها برای پالایش اطلاعات صحیح از اخبار غیرواقعی و نادرست باید از سوی بانک‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ارتقای سطح اطلاع‌رسانی و شفافیت اطلاعاتی برای گروه‌های مختلف جامعه به افزایش نظارت عمومی و در نهایت اصلاح رویه‌ها و اقدامات غلط منجر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news