امروز : پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ - ۸:۳۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هشدار اروپا و صندوق بین‌المللی پول به ترامپ

پس از آنکه کری کوهن مشاور ارشد اقتصادی ترامپ در مخالفت با طرح اعمال تعرفه گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا از سمت خود استعفا کرد اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول از ترامپ خواستند تا نسبت به تصمیم خود برای بالا بردن تعرفه و کلید زدن جنگ تجاری عقب‌نشینی کند.

به گزارش بصیرنیوز،پس از استعفای یکی از ارشدترین مشاوران اقتصادی ترامپ اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول از ترامپ خواستند تا از شعله‌ور ساختن جنگ تجاری عقب‌نشینی کند.

به گزارش رویترز، پس از آنکه کری کوهن مشاور ارشد اقتصادی ترامپ در مخالفت با طرح اعمال تعرفه گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا از سمت خود استعفا کرد اتحادیه اروپا و صندوق بین‌المللی پول از ترامپ خواستند تا نسبت به تصمیم خود برای بالا بردن تعرفه و کلید زدن جنگ تجاری عقب‌نشینی کند.

جدا شدن کوهن باعث کاهش ارزش بازار‌های سهام، دلار و نفت در بازار جهانی شد چرا که سرمایه‌گذاران به این اقدام به عنوان شروعی بر تلافی دیگر کشور‌ها و شکل‌گیری جنگ اقتصادی و بروز رکود اقتصادی در جهان نگاه کردند.

خروج کوهن از تیم ترامپ به عنوان ضربه‌ای به سیاست‌های ملی‌گرایانه اقتصادی ترامپ محسوب می‌شود.

طی روز‌های آینده و با دستور ترامپ تعرفه گمرکی ۲۵ درصدی برای فولاد و ۱۰ درصدی برای آلومینیوم در آمریکا اعمال خواهد شد که بخش قابل توجهی از این سیاست به ضرر چین خواهد بود.

اما اتخاذ سیاست‌های تلافی‌جویانه از سوی شرکای تجاری آمریکا نظیر چین، اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا و ترکیه می‌تواند تلاش‌های موجود برای نجات قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا را بی‌اثر کند.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول امروز گفت: در به اصطلاح جنگ تجاری هیچ‌کس برنده نخواهد بود و تمام طرف‌ها متضرر می‌شوند.

وی گفت: کانادا به عنوان بزرگترین صادرکننده فولاد و آلومینیوم به آمریکا است و اروپا که صادرات خودروی این قاره نیز از سوی ترامپ تهدید شده است در حال اقدام برای اتخاذ سیاست‌های تلافی‌جویانه برای کالا‌های آمریکایی هستند.

اگر تجارت بین‌الملل از طریق چنین سیاست‌هایی به خطر بیافتد به کاهش رشد اقتصادی جهان منجر خواهد شد که تأثیر منفی آن نیز اجتناب ناپذیر است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news