امروز : جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۲۱:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خانه تکانی ایام نوروز و خطر‌های آن

در آخرین روز‌های زمستان، هیاهو و جنب و جوش تمیزکاری در خانه‌های ایرانی دیده می‌شود. همه ساله با آغاز ماه اسفند، خانواده‌ها به ویژه زنان ایرانی به خانه تکانی می‌پردازند، این استقبال از نو شدن و تازگی، باعث شادابی روحیه همگان می‌شود، اما آنچه نباید از نظر دور داشت این است که گاهی در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می‌شود که سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

به گزارش بصیرنیوز،

نباید از یاد برد که حادثه در کمین است و اندکی غفلت و ناآگاهی در هنگام خانه تکانی، خطر‌ها و گاه حوادث غیرقابل جبرانی را به همراه دارد.
در آخرین روز‌های زمستان، هیاهو و جنب و جوش تمیزکاری در خانه‌های ایرانی دیده می‌شود. همه ساله با آغاز ماه اسفند، خانواده‌ها به ویژه زنان ایرانی به خانه تکانی می‌پردازند، این استقبال از نو شدن و تازگی، باعث شادابی روحیه همگان می‌شود، اما آنچه نباید از نظر دور داشت این است که گاهی در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می‌شود که سلامت افراد را به خطر می‌اندازد.

بسیاری از بانوان خانه دار از درد گردن، کمر، زانو، مچ و بی حسی و کرختی اندام‌ها شکایت دارند. عامل بسیاری از عوارض، رعایت نکردن اصول اِرگونومی در انجام کار‌های روزمره و امور مربوط به خانه است.

**ضرورت رعایت اصول ساده ارگونومی

در همین راستا یک فیزیوتراپیست کرمانشاهی می‌کوید: با رعایت بعضی از اصول ساده اِرگونومی، می‌توان از بروز عوارض مزبور پیشگیری کرد یا لااقل آن‌ها را کاهش داد. نوشین افتخاری ادامه داد: این اصول که در سلامت فرد موثرند عبارتند از: مناسب سازی شرایط و وسایل کار با توان و شرایط فیزیکی فرد بطوریکه در اثر انجام کار‌های روزانه حداقل آسیب جسمی به شخص برسد که این الزام در زمان‌های خاصی مثل ماه آخر سال ضرورت بیشتری می‌یابد.

افتخاری ادامه داد: حتما خانم‌هایی که تا روز‌ها بعد از آغاز سال نو از بیماری‌های ریه، حنجره و تنفسی، گردن درد، مسمومیت‌های داخلی ناشی از استفاده‌ی مواد اسیدی و کمر درد و زانو درد و حتی درد انگشتان گلایه‌های بی امان دارند را دیده اید و یا کسانیکه را که در روند انجام خانه تکانی دچار آسیب‌های جدی و نیمه جدی شده اند.

وی ادامه داد: به منظور جلوگیری از چنین عواقبی که در تعطیلات نوروز کام افراد را تلخ می‌کند باید با رعایت و در نظر داشتن نکات بسیار ساده و ابتدایی می‌توان ایمنی و تندرستی را حفظ کرده و بدون آن که به سلامتی فرد خدشه‌ای وارد شود، می‌توان به امور مورد نظر خود رسیدگی کرد.

رعایت ایمنی نخستین شرط یک خانه تکانی موفق

وی در ادامه به بیان چند روش ساده ارگونومی در خانه تکانی اشاره کرد و افزود: اولین شرط برای شروع یک خانه تکانی موفق رعایت ایمنی خود و اطرافیان در انجام کارهاست، سقوط از ارتفاع و ضربات ناشی از آن ممکن است باعث بروز شکستگی‌ها و ضربات سخت در سر، تنه و اندام‌ها شود.

به گفته افتخاری، هنگامیکه می‌خواهید راه پله‌ها را تمیز کنید از لیز نبودن سطح پله‌ها و همین طور محکم بودن نرده‌ها اطمینان حاصل کنید و یا زمانی که پنجره ها، شیشه‌ها و یا جایی که در ارتفاع نسبتا بلندی از کف منزل است را تمیز می‌کنید باید مطمئن باشید نردبانی که استفاده می‌شود محکم و دارای قفل ایمنی بوده (در نردبان‌های ۲ طرفه) یا تکیه گاه محکمی داشته باشد که از لیز خوردن آن جلوگیری کند.

این فیزیوتراپیس ادامه داد: در هنگام شستشوی کف حمام یا سرویس‌های بهداشتی نیز حتما از دمپایی یا چکمه مناسب که لیز نخورد استفاده کنید و از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی کننده استاندارد استفاده کرده و هیچ گاه این مواد را با هم ترکیب نکنید.

ضرورت حفاظت از کمر در هنگام حمل وسایل سنگین

افتخاری تصریح کرد: برای حمل و نقل و جا به جایی وسایل سنگین منزل از دیگران کمک بگیرید و هیچ گاه یک تنه وسایل حجیم و سنگین را بلند یا جابجا نکنید و از خم کردن و چرخش کمر به طرفین خودداری نمایید، چرا که این وضعیت فشار زیادی به ستون مهره‌ها و کمر وارد می‌کند.

به گفته افتخاری، بهتر است هنگام بلند کردن وسایل در حالتی قرار بگیرید که زانو‌ها خم شده در حالیکه کمر راست و مستقیم است و تا حد ممکن آن جسم را به خود نزدیک کرده و سپس بلند نمایید و هنگام استفاده از جاروبرقی، دسته آن را طوری تنظیم کنید که مجبور به خم کردن کمر خود نشوید.

خطر درد مزمن شانه و چگونگی مراقبت از گردن

افتخاری یادآور شد، کار‌هایی مانند تمیز کردن دیوار یا سطوح واقع در ارتفاع بالا باعث می‌شوند دست‌ها در ارتفاع بالاتر از آرنج قرار بگیرند و در نتیجه، فشار زیادی به عضلات دست و مفصل شانه وارد شود و در درازمدت، درد مزمن شانه و محدودیت حرکت آن ایجاد خواهد شد، این نوع کار‌ها را با وسایل مخصوص خود یا با قرار گرفتن بر نردبان، صندلی یا زیر پایی ایمن انجام دهید.

وی ادامه داد: خانه تکانی غیراصولی باعث بروز مشکلات فراوانی در گردن می‌شود، خم نگه داشتن طولانی گردن به پایین و بخصوص بالا برای نظافت سقف و لوسترها، آسیب عضلات و رباط‌های گردنی و حتی بیرون زدگی دیسک‌های ناحیه گردن را به دنبال دارد، به همین دلیل نباید در انجام بی وقفه کار‌هایی که نیازمند خم شدن گردن هستند اصرار بورزید.

اگزما شایع‌ترین بیماری پوستی

مدیرگروه پوست دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بسیاری از بانوان در روز‌های پایانی سال با بی توجهی به صورت طولانی مدت با مواد شوینده تماس خواهند داشت که اگزمای پوستی در درازمدت را به همراه خواهد داشت. حسین کاووسی افزود: خشکی پوست، خارش و سوزش نشانه‌های این بیماری هستند که استفاده از دستکش مهم‌ترین توصیه برای پیشگیری از این بیماری است. به گفته وی، از سوی دیگر استفاده از کرم‌های نرم کننده و حفاظتی توصیه می‌شود و باید تماس مستقیم با سایر پودر‌ها و مواد شوینده را به حداقل رساند.

عواقب تماس طولانی مدت با پودر‌های شوینده

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم گفت: رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت و بی توجهی افراد در نظافت نوروزی سلامت آن‌ها را به مخاطره می‌اندازد. ابراهیم شکیبا با اشاره به در پیش بودن روز‌های پایانی سال و استفاده بیشتر از مواد شوینده در خانه تکانی‌ها گفت: به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی و سلامت و بی توجهی افراد، خانه تکانی منجر به بروز حوادثی می‌شود که سلامت افراد را مورد مخاطره قرار می‌دهد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news