امروز : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ - ۲۲:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

رحیم‌پور ازغدی: می‌خواهند به زور مردم را جهنم ببرند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: فردی می‌گوید من خدا را قبول ندارم. در پاسخ باید بگوییم، مردم خدا را قبول دارند، تو در زندگی خودت می‌توانی به جهنم بروی، راه باز است و جاده جهنم هم دراز نیست.

به گزارش بصیرنیوز، پنجشنبه در مشهد نخستین دوره توانمندسازی کادر میانی تشکل‌های جوانان رضوی به کار خود پایان داد. این دوره با برگزاری ۶۵۰۰ نفر ساعت کلاس به‌مدت ۷ روز باحضور اساتیدی از سراسرکشور برگزار شد. حسن رحیم‌پور ازغدی و وحید جلیلی از سخنرانان مراسم اختتامیه بودند. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش‌هایی از سخنان خود با انتقاد شدید از آنچه لیبرالیسم اسلامی نامیده می‌شود، تفکیک دینی و غیردینی در هنر، علم و سایر موارد را نادرست و غلط توصیف کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ابتدای سخنان خود گفت: قرآن می‌فرماید نماز تنها عن الفحشا و المنکر است یعنی نمی‌شود هم نماز خواند و هم فحشا کرد. جای دیگر در قرآن آمده که نماز منشأ تمام ارزش‌های مطلق یعنی یاد خدا (لذکری) است. اگر فردی خدا را فراموش کند خودش را فراموش کرده است.

مرکز عالم

وی در ادامه ضمن بیان اینکه کسی که زندگی بدون خدا داشته باشد آرامش نخواهد داشت، گفت: خداوند فرموده اگر به یاد من باشید، آرامش‌ خواهید داشت. سؤال فایده نماز چیست؟ این است که تو را کید و مکر دور می‌کند. تا روزی چند بار به خاک نیفتیم، فکر می‌کنیم مرکز عالم هستیم و دچار کبر می‌شویم. نماز، فرد را از این نکبت و کثافت بیرون می‌آورد.
رحیم‌پور در ادامه اظهار کرد: اگر کبر کنار برود می‌فهمیم که مرکز عالم خداست و نه بندگان خدا. اگر دچار کبر شوی، مرکز عالم خود فرد می‌شود و فقط به سمت خود و برای خودکار می‌کند. این‌ها فرمایشات حضرت زهرا (س) است.
استاد حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: بعضی‌ها فکر می‌کنند تمام احکام فقط علت مادی دارد. گاهی توهم این را دارند که علت تمام احکام را می‌دانیم این هم خطاست. در اصول فقه این تعبیر هست که بگوییم حکمت احکام را می‌دانیم و نه علت احکام را چراکه این موضوع را نمی‌دانیم.

ارزش‌ها اعتباری نیستند

وی با اشاره به اینکه مکاتب اعتقاد دارند ارزش‌ها، قراردادی هستند، گفت: این منطق مادی و غلط است. این نظریه را حضرت زهرا (س) رد می‌کنند. شما که در حوزه فرهنگ دینی کار می‌کنید باید این‌ها را بفهمید و بفهمانید. خط اول انحراف این است که اعمال و اخلاقیات تفاوت ندارند خوب و بد قطعی نداریم و این بسته به نظر آدم‌هاست و جدای از نظر ما چیز دیگری وجود ندارد.
رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: وجه دوم انحرافی مربوط به دیدگاه‌هایی است که تحت عنوان نواندیشی دینی مطرح می‌شود و شروع آن را به معتزله نسبت می‌دهند که خدا خلق کرد و رفت و همه‌چیز تابع ماست. این در حالی است که فلاسفه به‌عنوان خردورزان بر سر تمام مسائل اختلاف‌نظر دارند، در چنین شرایطی چطور می‌شود گفت که عقل کافی است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حضرت فاطمه (س) می‌فرمایند خداوند ایمان را برای پاک کردن مردم از شرک فرستاد. یعنی ایمان در کنار عمل نیز اصالت دارد اما نمی‌توان این دو را از هم تفکیک کرد.

خطر لیبرالسیم اسلامی

وی در ادامه ضمن بیان اینکه برخی‌ها می‌گویند «ظاهر مهم نیست دلت پاک باشد» گفت: این دیدگاه را مرجئه در ابتدای اسلام ترویج می‌کردند این نیز یک انحراف است. الآن هم نوعی لیبرالیسم مذهبی به وجود آمده که می‌گوید تفکیک دینی و غیردینی وجود ندارند. هنر و علم ‌و… دینی و غیردینی ندارد.
رحیم‌پور ازغدی افزود: آن زمان مرجئه این حرف‌ها را درباره حق و باطل می‌زدند و مدعی بودند که دعواها همه لفظی است و اهمیت ندارد. امروز هم برخی‌ها می‌گویند بشریت را دو قطبی نکنید و مرز ایمان و کفر مشخص نکنید. سؤال این است که خب حرف انبیا چه بوده است؟

این استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان کرد: امروز درباره مساله حجاب با همین روش مغالطه می‌کنند. گفته می‌شود ظاهر و پوشش هرکس امری شخصی و خصوصی است. این در حالی است که خیابان عرصه عمومی است. به عنوان مثال کسی نمی‌تواند با این ادعا که خودکار مال خصوصی من است پس اتوبوس را خط‌خطی می‌کنم.
وی خاطر در ادامه تصریح کرد: امروز می‌گویند نه به حجاب اجباری! این رویکرد درست نیست و بی‌حجابی در فضای عمومی امر شخصی نیست. ممکن است فردی بگوید من خدا را قبول ندارم. در پاسخ باید بگوییم، مردم خدا را قبول دارند، تو در زندگی خودت می‌توانی به جهنم بروی، راه باز است و جاده جهنم هم دراز نیست و بسیار کوتاه است اما در جامعه نمی‌توان مردم را بالاجبار به جهنم برد.

رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه خط انحرافی دیگر به تفکر خوارج اشاره کرد و گفت: آنها می‌گفتند هرکس گناه کند کافر است. این جریان که همه را به چشم کافر می‌بیند نیز انحرافی است. خوارج به خودشان حسن‌ظن و به دیگران سوءظن داشتند. درست برخلاف فرهنگ دینی که می‌گوید به دیگران حسن‌ظن داشته باشید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش‌های دیگری از سخنان خود افزود: انحراف دیگر این است که ایمان خود شرک و بدون ارزش است. تنها ارزش همان فایده‌های مادی دنیوی است. آن‌هم فایده‌هایی که به توان آن را متر و وزن کرد. اندک کسانی از این جریان که معنویت را قبول دارند نیز معنویت را برای فایده آن می‌خواهند. مشکلات روانی با معنویت درمان می‌شود.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news