امروز : یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۲۲:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش سفیر انگلیس در تهران به حادثه روز جمعه

نیکولاس هاپتون سفیر انگلیس در ایران گفت: «من خیلی از شنیدن حادثه روز جمعه سفارت ایران در لندن متاثر شدم».

به گزارش بصیرنیوز، سفیر انگلیس در تهران ضمن ابراز تاثر برای حادثه پیش آمده در سفارت انگلیس در لندن گفت: امنیت دیپلمات‌ها اهمیت زیادی برای انگلیس دارد.

نیکولاس هاپتون سفیر انگلیس در ایران گفت: «من خیلی از شنیدن حادثه روز جمعه سفارت ایران در لندن متاثر شدم».

توییتر سفارت این کشور در ایران به نقل از سفیر انگلیس در تهران نوشت: «بریتانیا الزامات کنوانسیون وین را جدی می‌گیرد. امنیت و ایمنی دیپلمات‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک در بریتانیا برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است».

روز جمعه «حمید بعیدی‌نژاد»، سفیر ایران در انگلیس خبر داد سفارت ایران در لندن مورد تعرض قرار گرفته بود. بعیدی‌نژاد در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشت: «دقایقی پیش تعداد اندکی از طرفداران فرقه شیرازی به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن تعرض نموده و با شکستن پرچم، در حال شعار علیه مقامات کشور، و لعن عایشه، ابوبکر، عمر و عثمان هستند. به هنگام ورود، آن‌ها با چماق و قمه دیده شدند. پلیس در محل حاضر است».

چهار هوادار یک فرقه تندروی مقیم انگلستان ساعاتی قبل به سفارت ایران در لندن تعرض کرده و با ورود به بالکن سفارت جمهوری اسلامی ایران به پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران اهانت کردند. بلافاصله پس از وصول این خبر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران را به نیکلاس هاپتون سفیر انگلستان در تهران منتقل کرده و خواهان محافظت کامل پلیس از دیپلمات‌های کشورمان در لندن، و برخورد فوری پلیس با مهاجمین شد.

یک روز بعد، سخنگوی متروپلیتین پلیس لندن اعلام کرد که متعرضین به سفارت جمهوری اسلامی ایران درلندن به قید وثیقه آزاد شده‌اند.

همچنین روز شنبه نیکلاس هاپتون سفیر انگلستان در تهران توسط مدیرکل اروپای وزارت خارجه کشورمان به وزارت خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران مجددا به وی ابلاغ شد. مدیرکل اروپای وزارت خارجه در این دیدار تاکید کرد که دولت انگلیس باید به وظایف ذاتی خود در حفاظت از دیپلمات‌ها و اماکن دیپلماتیک عمل کند و تدابیر حفاظتی را برای اماکن جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد.

فرقه شیرازی که از آن‌ها به عنوان «شیعه انگلیسی» هم یاد می‌شود، تحت تاثیر فردی به‌نام سید صادق شیرازی است. طرفداران وی از جمله «یاسر حبیب»، صاحب شبکه تلویزیونی ماهواره‌ای الفدک، عموما به نشر مطالب تفرقه‌برانگیز در جهان اسلام شهرت دارند. شبکه تحت مدیریت یاسر حبیب، اقدام به پخش زنده تعرض به سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن کرده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در شهریور سال ۱۳۹۵ در خصوص این فرقه و فعالیت‌های آن فرموده بودند: «اینکه شما می‌بینید رادیو‌ها یا تلویزیون‌هایی در دنیای اسلام به وجود می‌آید که کار آن‌ها این است که به‌عنوان شیعه و به نام شیعه، به بزرگان مورد اعتقاد بقیّه‌ی فِرق اسلامی بدگویی کنند، این معلوم است که بودجه‌اش بودجه‌ی خزانه‌داری انگلیس است؛ این بودجه‌اش بودجه‌ی انگلیس [است]، این شیعه‌ی انگلیسی است.»

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news