امروز : یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ - ۲۲:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آجورلو: فصل آینده فصل قهرمانی تراکتورسازی در ایران است

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز در روز‌های پایانی سال ۹۶ گزارشی از وضعیت عملکرد این باشگاه در سال گذشته ارائه داد.

به گزارش بصیرنیوز،مصطفی آجورلو در گفت‌وگو با سایت رسمی باشگاه تراکتورسازی با اشاره به فعالیت این باشگاه در نقل‌وانتقالات نیم‌فصل و پس از پایان محرومیت، اظهار داشت: ما در این دو سال واقعاً روز‌های سختی را داشتیم و باشگاه در یک شرایط اورژانسی قرار داشت. در چنین شرایط سختی به باشگاه آمدیم و امروز پس از گذشت نزدیک به دو سال شرایط تحت کنترل است و آینده بسیار روشن. ما در مسیر تقویت و در جهت موفقیت تیم از هیچ تلاشی فروگذار نکردیم. جذب بازیکنان مورد نیاز، تقویت یا تغییر کادر فنی و ایجاد تمامی بستر‌ها و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز به‌عنوان وظایف باشگاه انجام شد.

وی افزود: در نیم‌فصل ۱۰ بازیکن جدید در تمامی پست‌ها با نظر کادر فنی جذب شد. محرومیت از دو پنجره نقل‌وانتقالاتی برای نخستین بار در فوتبال ایران اتفاق افتاد و طبیعتاً بر روند آماده‌سازی و نتایج تیم تأثیرگذار بود، اما در نیم‌فصل بازیکنانی جذب کردیم که اکثراً کیفیت خوبی دارند و تمامی این نقل‌وانتقالات با نظر کادر فنی صورت گرفت. البته باید برای سال آینده در جهت بهبود شرایط و اتخاذ بهترین تصمیمات اقدام مناسب و به موقع صورت پذیرد.

موافق سیاست اتکا به بازیکن سرباز نیستم
مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی خاطرنشان کرد: من موافق ادامه سیاست اتکا به بازیکن سرباز نیستم، اگرچه اعتقاد دارم اکثر سربازان بدون حاشیه و آرامش کار خودشان را در باشگاه دنبال کردند، اما نمونه‌هایی هم وجود داشته که از دایره حرفه‌ای‌گری و قانون خارج شدند که مسلماً طبق قانون در این مورد عمل می‌شود. با این وجود باید به مسئله کلی نگاه کنیم. رابطه باشگاه و بازیکنان سرباز دو طرفه است. تراکتورسازی برای بازیکنان یک فرصت است و مسلماً اگر تراکتورسازی سرباز نپذیرد، بازیکنان برای خدمت خود دچار مشکل می‌شوند که از این نظر تراکتورسازی به فوتبال کشور خدمت می‌کند. برخی افراد یک‌طرفه به قاضی می‌روند و تراکتورسازی را برای این خدمتی که ارائه می‌دهد، مورد انتقاد قرار می‌دهند. صورت مسئله این‌گونه که این دوستان می‌گویند نیست، به‌هرحال در مورد بازیکنان سرباز ما باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که تراکتورسازی هم بهترین بهره را ببرد.

با انتخاب‌های درست تیم قدرتمندی برای فصل بعد شکل می‌دهیم
آجورلو یادآور شد: ساختن تیم در سال آینده از همین حالا شروع شده است. گروهی در حال انتخاب بازیکنان باکیفیت هستند تا با نظر کادرفنی به جذب آن‌ها بپردازیم. در سال‌های آینده شاهد کاهش وابستگی به بازیکن سرباز، تقویت تیم‌های پایه و استفاده از بازیکنان جوان و مستعد به منظور تضمین آینده تراکتورسازی در فوتبال حرفه‌ای ایران خواهیم بود. همان‌طور که در این فصل شاهد بودیم تعدادی از بازیکنان توانمند و شایسته آکادمی تراکتورسازی به تیم اصلی تزریق شدند و شایستگی‌های خودشان را به خوبی نشان دادند. بازیکنان جوان و بعضاً بومی مثل نادری، آزادی، مهدی‌زاده، مسلمی‌پور و علی طاهران در این فصل نشان دادند که می‌توانند سال‌ها آینده این باشگاه را تضمین کنند. البته سال آینده هم به این روند در جذب بازیکنان آینده‌دار، مستعد و باکیفیت ادامه خواهیم داد. در همین راستا گروهی را مأمور کرده‌ایم که بازیکنان با کیفیت رده‌های سنی مختلف در لیگ دسته اول، همچنین لیگ برتر و بازیکنان خارجی را از همین حالا زیر نظر بگیرند تا بتوانیم در کنار بازیکنان فعلی با انتخاب‌های درست تیم قدرتمندی برای فصل بعد شکل دهیم.

باید تیمی قدرتمند، مدعی و جوان را تدارک ببینیم
آجورلو در ادامه گفت: من از زمانی که به تراکتورسازی آمدم دو هدف را به شکل جدی دنبال کردم؛ ابتدا تبدیل این باشگاه به یک بنگاه اقتصادی و دیگری قهرمانی تراکتورسازی در ایران و حضور موفق در آسیا. ما در سال اول به برخی از اهداف خود در زمینه فنی رسیدیم، اما این تمام هدف نبود. در سال اول از نظر اقتصادی به بیشتر اهداف‌مان رسیدیم و توانستیم منابع مالی جدیدی که رابطه‌ای با بخش دولتی نداشت ایجاد کنیم، اما در زمینه فنی سال دوم شراط پیچیده شد، چون با محرومیت مواجه بودیم. زمانی که اقای گل‌محمدی به‌عنوان سرمربی انتخاب شد، اجماع خوبی از سوی هواداران روی این انتخاب وجود داشت.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی ادامه داد: زمانی که ما به تراکتورسازی آمدیم، باشگاه شبیه ساختمانی بود که تَرَک‌های زیادی خورده بود، مثل بدهی‌ها و محرومیت‌ها. ما باید این ساختمان را به مرحله و جایگاه متفاوتی می‌رساندیم که از خطر ریزش در امان باشد. حالا وقت آن رسیده که این ساختمان را پس از زدودن زخم‌هایی که بر پیکرش وارد شده بود به یک ساختمان زیبا و محکم مبدل کنیم. حالا در شرایط عادی می‌توانیم اهداف فنی را در کنار کار‌های اقتصادی دنبال کنیم. امروز باید بگویم که باشگاه در شرایط بسیار بدی قرار داشت. شرایط خیلی خطرناک و بغرنج بود. با این حال امروز به لطف خدا، خطر از سر باشگاه گذشته و آینده روشن است. سال آینده باید تیمی قدرتمند، مدعی و جوان را تدارک ببینیم که مدعی و هدفش قهرمانی ایران باشد. به خواست خدا فصل آینده فصل قهرمانی تراکتورسازی در لیگ برتر ایران است.

وی همچنین به حضور ساغلام در تیم تراکتورسازی اشاره کرده و گفت: گفته می‌شد اجازه نمی‌دهند مربی ترک به تبریز بیاید، ولی دیدیم که این اتفاق افتاد و یک مربی باکیفیت هدایت تراکتورسازی را در دست گرفت که سابقه قهرمانی در لیگ ترکیه را دارد. از نظر کیفیت فنی هم بازی‌های خوبی در آسیا انجام داده‌ایم و در همین سه مسابقه ۱۲ فرصت مسلم گلزنی داشتیم و البته از این فرصت‌ها استفاده نشد، اما به عقیده من به جز بازی مقابل پیکان در همه مسابقات دیگر عملکرد خوبی داشتیم.

بیش از ۴۵ میلیارد بدون دریافت هیچ کمکی برای باشگاه درآمدزایی شد
آجورلو در مورد وضعیت اقتصادی باشگاه تراکتورسازی، تصریح کرد: حرف‌های متعدد و مختلفی در این مدت مطرح شد. من بار‌ها پیرامون موضوعات گوناگون صحبت کردم. به طور مثال بار‌ها در خصوص مدیر بومی یا غیر بومی صحبت شد و من اعلام کردم به‌عنوان خدمتگذار مردم شریف آذربایجان در کنار تراکتورسازی حضور دارم. کلیه قرارداد‌های مالی با حامیان و شرکای تجاری در تهران دنبال می‌شود. همین ۴۵ میلیاردی که در این دو سال آورده شده، از کدام نهاد یا سازمان دولتی یا خصوصی در تبریز فراهم شده است؟ اگر سازمان‌ها و حامیان مالی در تبریز آمادگی همین میزان حمایت از تراکتورسازی را داشته باشند، من شبانه روز در تبریز به دنبال حل مشکلات مالی و تامین اعتبارات لازم خواهم بود. در این دو سال که دیدیم حمایت و همراهی آنچنانی در سطح مدیران دولتی و خصوصی تبریز نشد. من هم به ناچار کلیه طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی را در تهران دنبال کردم.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی به انتقاد از موضع‌گیری‌ها علیه او در تبریز پرداخت و اضافه کرد: آن مربی بومی که فکر می‌کند مشکل تراکتورسازی حضور مدیر غیر بومی و مدیریت از تهران است نباید فراموش کند طلب چند سال گذشته خودش را توسط همین مدیر غیر بومی و در همین دوران دریافت کرده، در حالی که در سال‌های گذشته موفق به دریافت وجه خودش نشده بود. این هم از جمله مواردی است که به واقع باعث تاسف است. بهتر است برخی بدانند، مدیر غیر بومی به صورت میانگین روزانه حدود ۱۵ ساعت برای مدیریت تراکتور سازی وقت می‌گذارد. این مدیر غیر بومی ۴۵ میلیارد تومان درآمد و ۱۳ میلیارد بدهی پرداخت کرده است. وقتی می‌بینیم برخی مدیران بومی و مربیان بومی در مقاطع سخت و حساس برای باشگاه به اشکال مختلف حاشیه‌سازی می‌کنند و نه تنها در این روز‌های سختی باری از دوش تراکتورسازی بر نداشته‌اند، بلکه ابتدا به دنبال نقد کردن مطالبات و دریافت وجوه مورد نظر خودشان هستند و در قدم بعدی برای بازگشت به این باشگاه از هر ابزار و روش‌های ناجوانمردانه و غیر اخلاقی استفاده می‌کنند، متأسف می‌شویم.

وی به موضوع محرومیت تراکتورسازی اشاره کرد و اظهار داشت: بار‌ها در این مدت پیرامون موضوع محرومیت صحبت شده، اما نباید فراموش کنیم که این میراث باقیمانده از گذشته است. همین اتفاقات تلخ موجب گذراندن یک فصل سخت برای تراکتورسازی شد که همه ما مشکلات و سختی‌های آن را در کنار هم تحمل کردیم. هواداران با تمام وجود کنار تیم خود ایستاده‌اند و موضوع بدهی‌های سنگین خارجی، معوقات، جرایم و همین‌طور اشتباهاتی که در نحوه فسخ قرارداد‌ها صورت گرفته، موضوعات کوچکی نبود که بتوان به‌راحتی از آن‌ها عبور کرد. با توجه به وجود ۹ پرونده در فیفا، راه حلی برای رفع یا پیشگیری از محرومیت در آن مقطع وجود نداشت. تنها راه حل این بود که با صبر و حوصله یک به یک پرونده‌ها را حل و فصل کنیم و بار سنگین بدهی‌های داخلی و خارجی را از روی دوش باشگاه برداریم. کدامیک از این مطالبات مرتبط با دوره فعالیت من در تراکتورسازی بوده است؟ در حالی که بعضی از این بازیکنان و مربیان داخلی یا خارجی دیگر فعالیتی در فوتبال ندارند و بعد از دوران بازنشستگی مطالبات دوران حضور خودشان در تراکتورسازی را در این فصل دریافت کردند!

بیش از ۱۳ میلیارد از بدهی‌های داخلی و خارجی در همین مقطع بدون کمک دولتی و بودجه مصوب پرداخت شد
آجورلو همچنین انتقادات انجام شده از او را دور از انصاف دانست و افزود: متاسفانه سکوت من در بسیاری از مقاطع فرصتی را برای برخی فراهم می‌کند که حقیقت را وارونه سازند. من به عنوان خدمتگذار مردم شریف آذربایجان مدیریت تراکتورسازی را بر عهده گرفتم. بیش از ۱۳ میلیارد از بدهی‌های داخلی و خارجی باشگاه در همین مقطع بدون کمک دولتی و بودجه مصوب پرداخت شده است. با این وجود برخی افرادی که مطالبات سال‌های گذشته خودشان را در این دوره دریافت کردند، علیه تراکتورسازی جوسازی می‌کنند، چراکه می‌خواهند به هر قیمتی شرایط را برای بازگشت خودشان فراهم سازند. ما در این دو فصل به واقع هزینه دو تیم را به صورت همزمان پرداخت کردیم. ما نه تنها مورد هیچ حمایتی قرار نگرفتیم، بلکه با انواع تهمت‌ها و توهین‌ها مواجه بودیم که این دور از انصاف است.

هوادار یاور صادق و همیشگی تیم محبوبش در روز‌های بحرانی است
وی با بیان اینکه هواداران تراکتورسازی در هر شرایطی کنار این تیم بودند، یادآور شد: از هواداران پرشور تراکتورسازی که در سخت‌ترین روز‌ها کنار تیم محبوب‌شان بوده‌اند، تشکر می‌کنم. هوادار یاور صادق و همیشگی تیم محبوبش در روز‌های بحرانی است. ما در کنار هم یک فصل بحرانی را سپری کردیم و در این مسیر تسلیم نشدیم. مسیر فوتبال حرفه‌ای از خصوصی‌سازی عبور می‌کند و اگر مطالبه حقیقی هواداران خصوصی شدن باشگاه تراکتورسازی است، باید بدانند که این باشگاه بدون حمایت و همراهی هوادار خودش مستقل و خودکفا نخواهد شد. بدهی‌های انباشته و سنگین تراکتورسازی که به جا مانده از ۸ سال گذشته بوده نشان می‌دهد که رویکرد اقتصادی این باشگاه منطبق با اصول فوتبال حرفه‌ای نبوده است. این در شرایطی بود که تراکتورسازی از بودجه ثابت و معینی در سال‌های قبل استفاده می‌کرد. البته قطعاً همه مدیران و مسئولان قبلی هم تلاش زیادی انجام دادند، اما به هر ترتیب مشکلات و آسیب‌های زیادی وجود داشت. ما در این دو فصل بدون اینکه بودجه‌ای داشته باشیم، تنها با تکیه بر حامیان مالی و استفاده از طرح‌های اقتصادی موفق به پرداخت بدهی‌های باقیمانده از سال‌های گذشته شدیم.

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تصریح کرد: در این دو سال یک اتفاق تازه رخ داده و آن قطع بودجه‌های دولتی است. در همین مدت بیش از ۴۵ میلیارد تومان بدون دریافت هیچ کمکی برای باشگاه درآمدزایی شده است. فراموش نکنید ما در فوتبالی نفس می‌کشیم که باشگاه‌ها از حق پخش تلویزیونی و تبلیغات دور زمین که حق مسلم‌شان تلقی می‌شود، هیچ بهره‌ای نمی‌برند. باشگاه‌ها الان باید بدون استفاده از منابع اصلی کسب درآمد کنند. ما هم علاوه بر تامین هزینه‌های جاری، بدهی‌های گذشته را هم پرداخت می‌کردیم. این موقعیت سخت تراکتورسازی را در مسیر درست استقلال مالی و خودکفایی قرار داد. با این وجود و در سخت‌ترین شرایط و روز‌ها به جز حمایت‌های معنوی آیت الله آل‌هاشم، آقای پزشکیان، آقای نجفی و آقای قاضی‌پور هیچ فردی در استان از بخش دولتی یا غیر دولتی کمکی به ما نکرد. من هنوز چشم به راه روزی هستم که یک مسئول استانی تماس بگیرد و بگوید با توجه به موقعیت بحرانی که برای شما پیش آمده در این وضعیت یک میلیارد به شما کمک می‌شود. این توقع زیادی نبود، ولی هواداران عزیز بدانند که همین توقع کوچک هم برآورده نشد. من واقعاً دوران سختی را به همراه همکارانم در تراکتورسازی پشت سر گذاشتم. این دوران، خیلی دوران سختی بود. امروز که آن دوران سخت تمام شده، لازم دیدم کمی از سختی دوران بگویم. با لطف خدا و حمایت هواداران عزیز آن دوران سخت گذشته است.

بار‌ها تیم در آستانه کسر امتیاز قرار داشت
«ما در این دو سال حدود ۱۳ میلیارد از بدهی‌های گذشته را پرداخت کردیم»، وی با بیان این جمله باز هم به پرداخت بدهی‌های تراکتورسازی در دوران مختلف اشاره کرد و گفت: تیم بار‌ها در آستانه کسر امتیاز قرار داشت و در یک مقطع خطر حذف از آسیا هم بسیار جدی بود. پرونده‌های متعدد در فیفا و کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال وجود داشت، اما در همه این روز‌ها هیچ مسئول و حتی سرمایه‌دار علاقمندی در استان آذربایجان شرقی کوچک‌ترین کمکی نکرد. من در اینجا از هیئت‌مدیره محترم باشگاه و خصوصا آقای الیاسی تشکر می‌کنم که با حمایت‌های معنوی و همکاری نزدیک و صمیمی خودشان با تمام وجود برای تحقق اهداف باشگاه و خصوصاً به ثمر نشستن طرح‌های اقتصادی تلاش کردند. در این مدت برخی حرف‌های غیر منصفانه‌ای مطرح شد و من هم مشکلی برای شنیدن آن حرف‌ها ندارم. حرف من این است که کسانی که ادعای فراوان داشتند، هیچ اقدام برای کمک در روز‌های سخت نکردند. امروز می‌خواهم این مژده را بدهم که باشگاه از شرایط سخت و اورژانسی رهایی پیدا کرده و روز‌های روشن در پیش است.

هوادار باید نقش کلیدی و تاثیرگذار خودش را در آینده این باشگاه باور کند
مدیرعامل تراکتورسازی ادامه داد: همان‌طور که پیش از این وعده داده بودیم تراکتورسازی امروز نخستین باشگاه حرفه‌ای فوتبال ایران است که سهامدار و شریک یک اپراتور تلفن همراه محسوب می‌شود. فروش سیم کارت‌های این اپراتور را طبق برنامه آغاز شده و حالا نوبت هواداران پرشور تراکتورسازی است که حمایت و همراهی خودشان را نسبت به طرح‌های اقتصادی نشان بدهند. هوادار باید نقش کلیدی و تأثیرگذار خودش را در آینده این باشگاه باور کند. درست مثل الگوی فوتبال حرفه‌ای در تمامی کشور‌های پیشرفته، در اینجا هم سرنوشت تراکتورسازی با حمایت و همراهی هوادارانش گره خواهد خورد. مشارکت و افتتاح حساب در بانک اسپانسر، حمایت از باشگاه از طرح سامانه هواداری، و حتی عضویت در طرح‌های تخفیفی به‌زودی رسماً آغاز خواهد شد. این‌ها از جمله ابزار‌های هواداران برای حمایت از تیم محبوب‌شان است.

آجورلو تاکید کرد: امروز تراکتورسازی به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شده است. عصر جدایی فوتبال از درآمد‌های دولتی آغاز شده و این مسیری است که همه باشگاه‌ها باید طی کنند. در این فرایند میزان مشارکت فعال هواداران اصلی‌ترین عنصر در موفقیت و ثروتمند شدن هر باشگاه است. باید موقعیت و شرایط جدید را بشناسیم تا بتوانیم در کنار هم برای ساختن تراکتورسازی قدرتمند تلاش کنیم. یک تیم محبوب و مردمی به هوادارانش تکیه می‌کند و این همراهی شامل حوزه‌ها و بخش‌های گوناگون می‌شود. حضور پرشور هواداران در ورزشگاه قطعاً در نتیجه‌گیری تیم مؤثر است، همان‌طور که حضور و همراهی هواداران در طرح‌های اقتصادی قطعاً در روند تقویت و قدرتمندسازی تیم محبوب‌شان اثرگذار خواهد بود؛ لذا در سخت‌ترین شرایط هم انتظار من این است که هواداران پرشور تراکتورسازی را همراه و در کنار خودمان ببینیم.

ییلدریم از نزدیک با جایگاه اجتماعی و محبوبیت تراکتورسازی آشنا می‌شود
وی راجع‌به حضور عزیز ییلدریم، مالک و مدیرعامل باشگاه فنرباغچه در تبریز برای تماشای بازی روز سه‌شنبه تراکتورسازی – الجزیره، گفت: تقویت ارتباطات و گسترش تعاملات بین‌المللی از جمله اهداف جدی ما در باشگاه تراکتورسازی است. با این وجود موانع و مشکلاتی در فصل جاری پیش آمد که مانع از تحقق بخشی از اهداف موردنظر شد. به طور مثال در ابتدای فصل مذاکرات و ملاقاتی با مسئولان باشگاه بشیکتاش در ترکیه داشتیم، اما به دلیل مشکلاتی که در این فصل وجود داشت هنوز امکان برگزاری مسابقات دوستانه بین دو باشگاه فراهم نشده است. برهمین اساس اقدامات لازم جهت سفر آقای عزیز ییلدریم، مدیر محترم باشگاه فنرباغچه به تبریز فراهم شد و ایشان به دعوت باشگاه تراکتورسازی سفری به کشورمان خواهند داشت. در این سفر نشست‌های مشترکی پیرامون همکاری‌های دوجانبه برگزار خواهند شد. همچنین چندین طرح همکاری اقتصادی و ورزشی گسترده بین دو باشگاه تراکتورسازی و فنرباغچه مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم نتایج اجرایی بسیار خوبی به همراه داشته باشد و شاهد خروجی مطلوب و تأثیرگذاری باشیم. ایده من ساخت استادیوم اختصاصی و یک مرکز تجاری برای تراکتورسازی است که البته باید در این موضوع حداقل مسئولان استانی کمک کنند و با ما همراهی داشته باشند.

وی در ادامه افزود: حضور آقای ییلدریم در استادیوم یادگار امام (ره) و تماشای بازی حساس تراکتورسازی مقابل الجزیره نیز فرصت مناسبی است تا ایشان از نزدیک بیش از پیش با جایگاه اجتماعی و میزان محبوبیت باشگاه تراکتورسازی آشنا شود. امیدواریم این حضور سرآغاز همکاری‌های گسترده و ارزنده‌ای بین دو طرف و گامی مؤثر در مسیر حرفه‌ای‌سازی باشگاه بزرگ و پرطرفدار تراکتورسازی باشد. ساخت یک ورزشگاه مدرن و پیشرفته از جمله اهداف ماست که در همین راستا این پیشنهاد را به آقای ییلدریم خواهیم داد. همچنین ایجاد یک مرکز تجاری اختصاصی مجموعه تراکتورسازی که می‌تواند ابزار بسیار مناسبی برای تقویت ارتباط هواداران با باشگاه باشد، از دیگر پیشنهادات ماست. امیدواریم مساعدت‌های لازم در استان آذربایجان شرقی هم صورت پذیرد و با همکاری مسئولان استانی بتوانیم زمینه سرمایه‌گذاری آقای ییلدریم و البته مشارکت دو باشگاه تراکتورسازی و فنرباغچه را فراهم سازیم. در پایان از هواداران عزیز می‌خواهم با حضور خود در ورزشگاه زمینه غلبه بر الجزیره را فراهم کنند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news