امروز : سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۲ - ۲۳:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مرد خطرناک سیا، وزیر خارجه آمریکا شد!/ جزئیات حمایت پمپئو از اسلام ستیزی، شکنجه و دشمنی با ایران/ آماده شدن ترامپ برای خروج از برجام؟

به نظر می رسد ترامپ این روزها و با انتصاب پمپئو خود را برای حواد داغ دو ماه آینده در قبال ایران آماده می کند. او در کنار خود یک فرد کمی میانه رو تر داشت که دشمنی ترامپ با برجام را برنمی تابید و اکنون، وزیر خارجه اش، فردی است که در دشمنی با مسلمانان و ایران، با ترامپ مسابقه گذاشته است.

به گزارش بصیرنیوز، چند ماه پس از انتشار شایعات مختلف درباره تیلرسون وزیر خارجه آمریکا سرانجام مایک پمپئو رئیس سابق سیا از سوی ترامپ به عنوان وزیر خارجه معرفی شد.این دو در موراد مختلفی از جمله توافق هسته ای با ایران و نیز بحران خلیج فارس با یکدیگر اختلاف داشتند و در حالی که ترامپ معمولا به دنبال تصمیمات تند و سخت گیرانه است، تیلرسون طرفدار ایده فشار صلح آمیز بود.

همانند ترامپ، پمپئو نیز شخصیتی جنجالی است و مواردی چون حمایت از شکنجه، طرفداری از بازبودن زندان گوانتانامو و اظهارات علیه کشورهای دیگر در کارنامه خود دارد.

این سابقه پمپئو چه تاثیری بر روی مسئولیت آتی او دارد؟

سال ۲۰۱۰ بود که پمپئو، در دوران حضور TEA PARTY شاخه رادیکال جمهوری خواهان، از کانزاس به عنوان نماینده مجلس نمایندگان انتخاب شد. رقیب او در این انتخابات پسر یک مهاجر هندو بود و پمپئو نیز در اظهاراتی گفته بود که کنگره یا هیچ اداره دیگری از آمریکا به یک کلاهی مثل رقیبش احتیاج ندارد.

سال ۲۰۱۳ دو ماه پس از بمب گذاری ماراتن بوستون پمپئو رهبران مسلمان را متهم به عدم محکوم کردن این حوادث کرد و به همین خاطر آن ها را مستحق سرزنش دانست. او سکوت آن ها را یکی از دلایل رخ دادن این اتفاقات می دانست. کاری سیلور رئیس سابق انجمن روابط آمریکایی ها و مسلمانان درباره انتصاب او گفته است که این انتصاب سیاست های مساله زای ترامپ طی ماه های اخیر را ادامه خواهد داد. او این انتصاب را پیغام عدم احترام به عقاید و سبک زندگی مسلمانان دانسته است.

یکی دیگر از فعالان اسلامی نیز معقتد است پمپئو کاملا اسلام ستیز بوده و در این زمینه یک تندرو محسوب می شود.این انتصاب الته برای قطر نیز خبر بدی است چرا که پمپئو به عربستان بسیار نزدیک است و صریحا اعلام کرده که بهترین کار، همکاری عربستان و سعودی برای مقابله با ایران است.

در زمینه شکنجه نیز، او از مدافعان قدیمی شکنجه هایی مانند غرق مصنوعی است. او از دولت اوباما به خاطر بستن سایت های محرمانه که برای بازجویی های محرمانه در خارج از آمریکا استفاده می شد انتقاد کرده و گفته است که ملزم کردن بازجوها به التزام به قانون ضد شکنجه کار درستی نبوده است.

او هم چنین اوباما را به غفلت از جدی گرفتن جنگ با تروریسم اسلام گراها متهم کرده است. همین سخنان بود که ترامپ را متقاعده به انتصاب او به ریاست سازمان سیا کرده بود، چرا که خود ترامپ نیز در انتخابات اعلام کرده بود حامی بازگشت برخی شکنجه ها است.

حمایت او از بازگشت شکنجه البته تنها نقطه سیاه او نیست چرا که در عین حال حامی زندان گوانتانامو نیز هست. بسیاری از مقامات آمریکایی خواستار بسته شدن این زندان بودند که اوباما نیز جزو آن ها بود و البته او علی رغم وعده برای بستن این زندان هیچ گاه این کار را در طول ۸ سال ریاست جمهوری خود انجام نداد.

پمپئو اما این زندان را معدن طلا برای اطلاعات پیرامون تروریسم اسلامی خوانده بود. بسیاری از کسانی که در این مکان زندانی شدند، هیچ گاه توسط دادگاه محکوم نشده بودند و برخی از آن ها نیز توسط سیستم قضایی نیروهای مسلح محکوم شدند که قوانینی جدا از قوانین قضائی شهروندان آمریکا دارند. پمپئو اما در سال ۲۰۱۵ این توجیه را آورده بود که شواهدی مبنی بر بازنگشتن این زندانی ها به اعمال تروریستی پس از آزاد شدن شان وجود ندارد!

به نظر می رسد ترامپ این روزها و با انتصاب پمپئو خود را برای حواد داغ دو ماه آینده در قبال ایران آماده می کند. او در کنار خود یک فرد کمی میانه رو تر داشت که دشمنی ترامپ با برجام را برنمی تابید و اکنون، وزیر خارجه اش، فردی است که در دشمنی با مسلمانان و ایران، با ترامپ مسابقه گذاشته است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news