امروز : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۱:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عراقچی: اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما هم خارج می‌شویم

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به تشریح جلسه فوق العاده امروز چهارشنبه (۲۳ اسفندماه ۹۶) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: این جلسه با توجه به اهمیت مناسبات جمهوری اسلامی با کشور‌های غربی به ویژه پس از برجام و مسائل فی مابین و اتفاقی که در لندن رخ داد، به عنوان جلسه ویژه تشکیل شد.

به گزارش بصیرنیوز،سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: در نشست امروز عراقچی تصریح کرد که از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود.

سیدحسین نقوی حسینی نماینده مردم ورامین و سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، به تشریح جلسه فوق العاده امروز چهارشنبه (۲۳ اسفندماه ۹۶) کمیسیون متبوعش پرداخت و اظهار داشت: این جلسه با توجه به اهمیت مناسبات جمهوری اسلامی با کشور‌های غربی به ویژه پس از برجام و مسائل فی مابین و اتفاقی که در لندن رخ داد، به عنوان جلسه ویژه تشکیل شد.

چالش اصلی برجام نحوه تعامل با غربی‌ها است

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در این جلسه که با حضور معاونان سیاسی و اقتصادی وزارت امور خارجه عراقچی و انصاری برگزار شد، ابتدا بروجردی اشاره‌ای به کلیات موضوع و ضرورت و اهمیت روابط جمهوری اسلامی کرد و گفت که نگاه به شرق باید جایگاه خودش را در سیاست خارجی به نحو احسن پیدا کند.

از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود

وی همچنین با اشاره به سخنان عراقچی در این جلسه بیان داشت: امروزه دنیا جمهوری اسلامی را به عنوان یک بازیگر و کشور موثر در منطقه و عرصه بین المللی می‌شناسد که این موضوع مورد اعتراف همه کشور‌ها است همچنین از آنجایی که در حوزه بین المللی یکی از موضوعات ما برجام است، رفت و آمد‌های بین اروپاییان و آمریکایی‌ها وجود داشته و دارد و به ویژه سه کشور اروپایی حاضر در برجام هستند که تلاش آن‌ها این است که ترامپ و آمریکا در برجام بماند و برجام حفظ شود، ولی هنوز نتیجه بخش نبوده است.

نقوی حسینی به تشریح دلایل نتیجه بخش نبودن مذاکرات اروپایی‌ها با آمریکا برای اجرای برجام از قول عراقچی پرداخت و افزود: چرا که برجام می‌گوید یا باید این توافق اصلاح شود و یا باید همکاری قطع شود و این در حالی است که از نظر ترامپ برجام باید موضوع موشکی ایران را هم شامل شود از این رو این‌ها در دوران مذاکرات هم تلاش کردند مذاکرات موشکی را وارد کنند، ولی برای ما خط قرمز بود و اجازه هم ندادیم.

ترامپ به دنبال دستیابی به اماکن نظامی ایران است

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: ایراد دوم ترامپ این است که چرا به اماکن نظامی ایران دسترسی نداریم و سومین مطالبه ترامپ این است که زمان‌های تعیین شده در برجام خیلی کوتاه است و هشت سال و ده سال و … زمانی نیست چرا که ایران پس از این تاریخ‌ها حتی می‌تواند سلاح به کشور‌های دیگر بدهد.

وی با اشاره به بخش دیگری از سخنان عراقچی گفت: برداشت آمریکایی‌ها این است که ایران پس از برجام بسیار قوی‌تر و قدرتمندتر و حضورش در منطقه موثرتر و مقتدرتر شده و آمریکایی‌ها و غربی‌ها نمی‌توانند طبق برجام با ایران مقابله اساسی کنند بنابراین در حال حاضر چالش اصلی برجام و نحوه تعامل غربی‌ها با موضوع برجام است که چند سناریو در این خصوص داریم.

نقوی حسینی با اشاره به یکی از سناریو‌ها در صورت خروج آمریکا از برجام که احتمال زیادی هم دارد، عنوان کرد: عراقچی در این خصوص از دو راه صحبت به میان آورد یکی اینکه ادامه برجام بدون آمریکا یا خروج ایران از برجام و پایان بخشیدن به برجام که در این خصوص موضوع ما این است که اگر آمریکا خارج شود، ما هم از توافق خارج می‌شویم لذا به اروپایی‌ها هم گفتیم اگر نتوانند آمریکا را در برجام حفظ کنند، ایران هم از برجام خارج خواهد شد پس کشور‌ها باید همیشه آمادگی اقتصاد منهای برجام را داشته باشند.

آمریکایی‌ها به دنبال تحدید ایران هستند حتی اگر در برجام بمانند

این عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی در مجلس دهم اضافه کرد: عراقچی به این نکته اشاره کرد که اگر برجام هم حفظ شود، آمریکایی‌ها به دنبال محدودسازی ایران بوده و تلاش می‌کند با ایران مقابله کند از این رو اگر با اروپایی‌ها هم بدون آمریکا برجام را ادامه دهیم، کار سخت خواهد بود چرا که آمریکا فشار‌های بیشتری می‌آورد.

وی افزود: اروپایی‌ها تلاش دارند آمریکا را با این پیشنهاد حفظ کنند که در آینده یعنی پس از هشت سال با ایران توافق جدیدی کنیم، ولی ایران این نوع اقدام را خلاف برجام می‌داند و در نهایت باید گفت: آمریکا در خروج از برجام جدی است و تعبیر وزیر خارجه هم در همین راستا صورت گرفته است و لااقل یکی از دلایلش این است.

نقوی حسینی همچنین ادامه داد: دوم اینکه اروپا تلاش می‌کند آمریکایی‌ها را در برجام نگاه دارد، ولی اینکه انگلیس و فرانسه و آلمان چقدر موفق شوند در آینده معلوم می‌شود، سوم اینکه اروپا روی لبه تیغ تیز حرکت می‌کند، چون اگر به سمت ترامپ حرکت کند ایران را از دست می‌دهد.

ضرورت تمرکز برقراری روابط اقتصادی با کشور‌های همسایه

وی همچنین اضافه کرد: عراقچی اشاره کرد ما منافع فراوانی از برجام بردیم، اما منافع کامل نبردیم در حالی که ایران همه تعهداتش را انجام داد و متعهد به تعهدات بوده و انتظار دارد انتفاع کامل از مزایای آن ببرد همچنین بروجردی در ادامه گفت که ما در حوزه سیاست خارجی نباید به هیچ وجه فرصت سوزی کند اقدام به موقع تاثیرگذار است.

نقوی حسینی در ادامه به اظهارات انصاری معاون اقتصادی وزارت امور خارجه اشاره و اذعان کرد: تجربه تاریخی نشان می‌دهد که ما باید بخش اصلی فعالیت‌های خود را بر همسایگان خود متمرکز کنیم و کشوری که ۱۵ همسایه دارد باید بر روی همسایگان سرمایه گذاری خیلی بیشتری داشته باشد همچنین محرومیت‌ها و محدودیت‌های اقتصادی در داخل و خارج باید در برنامه رفع موانع قرار گیرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس ادامه داد: شرایط نامتعادل برجام، کشور‌ها را در شرایط تردید قرار می‌دهد و در حوزه اقتصادی همه کشور‌ها اعم از غرب و شرق و همسایگان با ایران روابطی دارند و علاقه‌مند به همکاری با ایران مستند، ولی نگاه آن‌ها فعلا حداقلی است، چون به ادامه آن تردید دارند.

وی ادامه داد: انصاری یکی از مشکلات اصلی مهم در روابط اقتصادی را بانک‌ها دانست و گفت که بانک‌های بزرگ همه در سنگر هستند، چون از طرف آمریکایی‌ها ضربه‌های سنگین خورده اند لذا ما معتقدیم اولویت نخست باید همسایگان باشند و در مرحله بعدی کشور‌های قابل دسترس پس از همسایگان.

نظر فرانسه درباره مذاکرات موشکی با ایران با آمریکا هم جهت است

نقوی حسینی در ادامه تصریح کرد: انصاری گفت: با اروپایی ها، یک تعامل دو طرفه برای همکاری متعادل وجود دارد برخی از این کشور‌ها خطوط اعتباری خوبی برای ایران باز کرده اند و برخی بانک‌های اروپایی هم در اروپای غربی و هم در اروپای شرقی در حال همکاری هستند اگرچه اروپایی‌ها در حداقلی روابط با ما کار می‌کنند، ولی همکاری مثبت ادامه دارد و فرصت‌های خوبی هم به وجود آمده است ضمن اینکه بی اعتمادی به تصمیمات ترامپ هم یکی از دلایل برخورد‌های حداقلی آنهاست.

این نماینده مردم در مجلس دهم در ادامه به بیان نظرات سایر اعضای کمیسیون در این جلسه پرداخت و اظهار داشت: کریمی قدوسی بحث مفصلی در ارتباط با برجام و رابطه آمریکا و اروپا با موضوع ارائه کرد و معتقد بود اروپایی‌ها در تحریم علیه ایران با آمریکا همراه هستند ولو اینکه برجام باشد یا نباشد و فرانسه در موضوع موشکی اگر از آمریکایی‌ها تندتر نباشد کمتر نیست و سایر کشور‌های اروپایی هم به ایران فشار می‌آورند که مشکلش را با فرانسه حل کند.

وی همچنین به سخنان حسن بیکی دیگر عضو کمیسیون اشاره و بیان داشت: وی در مورد استفاده از فرصت‌های موجود نکاتی را توضیح داد و نجفی خوشرودی نیز سناریو‌های ممکن برای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی در سیاست خارجی را تبیین کرد همچنین شوشتری محوریت همسایگان در روابط را نکته قابل توجهی دانست، ولی معتقد بود سیستم خرد منطقه‌ای منفصل از سیستم کلان در عرصه بین الملل نیست.

کره شمالی با اتکا به قدرت موشکی وارد مذاکره با آمریکا شد

نقوی حسینی همچنین به سخنان چنارانی اشاره و عنوان کرد: وی معتقد بود نیازمند تلاش زیادی هستیم تا موانع را از سر راه سیاست خارجی برداریم همچنین کواکبیان گفته بود اختلافات در عرصه بین المللی و منطقه‌ای به معنای قطع رابطه نیست ضمن اینکه برومندی هم در مورد نقش رابطه آمریکا با کره شمالی بر روابط ایران با غرب مباحثی را مطرح کرد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان به قسمت آخر سخنان عراقچی اشاره و خاطرنشان کرد: وی گفت که ما در چارچوب سیاستگذاری نظام حرکت می‌کنیم و در شرایط حساس، وضعیت را کارشناسانه و دقیق به مقامات عالی کشور منعکس می‌کنیم همچنین در ارتباط با اروپایی‌ها هم، گفت: وگو می‌کنیم و بعد به عنوان دیده بان نظام منعکس می‌کنیم همچنین درباره کره شمالی باید گفت که این کشور با اتکا به قدرت موشکی خود وارد مذاکرات با آمریکا شد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news