امروز : چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ - ۲۱:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بامبوی واقعی کشت دهید

برای تعویض گلدان سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود.

به گزارش بصیرنیوز،

اول از همه اینکه گیاهانی که به عنوان بامبو در گلفروشی‌ها، سر چهارراه‌ها و خلاصه در گوشه و کنار شهر می‌بینیم بامبو نیستند، آن‌ها در واقع لاکی بامبو هستند.به نقل از فوت و فن پس اگر به دنبال شرایط پرورش لاکی بامبو آمده‌اید، مقاله اشتباهی را باز کرده‌اید!

 

اگر گیاه بامبوی واقعی را دیده باشید، می‌دانید تفاوت آن با لاکی بامبو چقدر زیاد است. بامیو ساقه‌ای خشن‌تر و برگ‌هایی ظریف‌تر دارد. در واقع دو نوع بامبو وجود دارد. یکی از آن‌ها بامبوی آب و هوای متعادل و دیگری بامبوی مناطق استوایی است.

این بامبوی مناطق استوایی زیبا‌ترین و عجیب‌ترین نوع بامبو است و به علاوه یکی از پر فایده‌ترین گیاهان روی کره زمین هم هست. این بامبو همان بامبویی است که از آن برای ساخت مبلمان، خانه و حتی ساختمان در مناطق استوایی استفاده می‌شود. این نوع بامبو را تنها می‌توان در درون خانه و در گلدانی بزرگ پرورش داد. با این حال اگر می‌خواهید گیاه بامبوی کوچکتری در خانه داشته باشید، می‌توانید تعداد کمی از بوته این بامبو را تهیه کرده و در گلدان کوچکی بکارید.

شرایط رشد

– نور

تمام گونه‌های بامبو نور زیاد تا آفتاب مستقیم را می‌پسندند. پس شاید این گیاه مناسبی برای افرادی که خانه‌ای تاریک دارند نباشد.

– آبیاری

بامبو در واقع گیاهی علفی است و مانند تمام گیاهان علفی از آبیاری زیاد خوشش می‌آید. پس آن را مرتب آبیاری کنید و مواظب باشید گلدان و خاک بامبو زهکشی خوبی داشته باشند. زهکشی مناسب یکی از عوامل مهم در پرورش این گیاه است.

قبل از آبیاری مطمئن شوید سوراخ‌های زهکش گلدان باز و به اندازه کافی هستند. اگر سوراخ‌ها ناکافی بودند، به وسیله میخ، دریل یا هر شئ دیگری، تعدادی سوراخ به کف گلدان اضافه کنید تا آب اضافی در خاک نماند.

خاک

بامبو نسبت به خاکش سختگیر نیست، اما معمولا در خاکی که تا حدودی شنی است رشد بهتری دارد.

کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد با کود‌های مایعی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

تکثیر

بهتر است از خیر تکثیر بامبوی استوایی بگذرید و گیه را به حال خود بگذارید! متاسفانه تکثیر این گیاه بسیار سخت است. به همین دلیل است که بسیاری از گونه‌های این بامبو امروزه تنها به آمریکا رسیده اند.

پس بهتر است به جای تکثیر گیه به فکر تهیه گیاهی جدید باشید.

روش‌های تکثیری که در سایت‌ها و یا مجله‌های دیگر خواهید یافت عمدتا مربوط به تکثیر لاکی بامبو است. پس یک بار دیگر مواظب باشید این دو گیاه را با هم اشتباه نکنید.

تعویض گلدان

سال اولی که بامبو‌تان را می‌کارید، گیاه رشد زیادی نخواهد داشت، گاهی هم اصلا رشد نمی‌کند! در سال‌های بعدی، گیاه هر سال شروع به تولید بوته‌های جدید می‌کند. همزمان با بزرگ شدن بامبو، ساقه‌های آن قطور‌تر می‌شوند تا جایی که گیاه بالغ شده و ساقه‌ها هم به نهایت رشد خود می‌رسند. یکی از خصوصیات عجیب و غریب بامبو آن است که ساقه‌ها از خاک جوانه می‌زنند و ساقه‌ای که با قطر ۳ سانتی متر از خاک جوانه زده برای تمام عمرش به همین قطر می‌ماند. بامبو استوایی گسترش زیادی پیدا نمی‌کند، اما همانطور که گفتیم گیاه بعد از مدتی بوته‌های دیگری هم در اطراف خود تولید می‌کند و ریشه‌های آن بسیار محکم خواهند بود.

برای اینکه بامبوتان را سالم و سرحال نگه دارید گیاه را هر سال تعویض گلدان کنید. تعویض گلدان را آنقدر انجام دهید تا گیاه به سایز نهایی خود برسد و بالغ شود. برای اینکه رشد گیاه بامبوتان را محدود کنید به محض نوک زدن ساقه‌های جدید از خاک، این ساقه‌ها را از گیاه جدا کنید.

برای تعویض گلدان سپس به کف و دیواره‌های گلدان چند ضربه آهسته وارد کنید، خواهید دید که گیاه به راحتی از داخل گلدان خارج می‌شود. خاک قدیمی اطراف ریشه گیاه را به آرامی با دست جدا کنید و مواظب باشید که در این مرحله به ریشه‌های گیاه آسیبی نرسانید. گلدانی تنها یک سایز بزرگ‌تر از گلدان قبلی گیاه تهیه کنید و گیاه را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه پر کنید.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news