امروز : جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۱۲/۲۵ - ۸:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

موضع پنتاگون در قبال برجام

«دانا وایت» سخنگوی پنتاگون امشب در میان خبرنگاران، در خصوص موضع پنتاگون در قبال برجام پس از تغییر وزیر خارجه آمریکا، سخن گفت.

به گزارش بصیرنیوز،سخنگوی پنتاگون می‌گوید راهبرد آمریکا در قبال ایران، فقط به برجام محدود نیست و راهبرد کلی آمریکا بر ایجاد آگاهی همگانی از نقش مخرب ایران در خاورمیانه است و سفر اخیر متیس به منطقه هم برای همین بوده است.

«دانا وایت» سخنگوی پنتاگون امشب در میان خبرنگاران، در خصوص موضع پنتاگون در قبال برجام پس از تغییر وزیر خارجه آمریکا، سخن گفت.

سه‌شنبه صبح (به وقت آمریکا) بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا با نوشتن مطلبی در توئیتر، از برکناری «رکس تیلرسون» وزیر خارجه‌اش خبر داد؛ او گفت که گزینه مورد علاقه‌اش برای جانشینی تیلرسون، «مایک پامپئو» رئیس فعلی سیا است. ترامپ گفته که دلیل این برکناری ناگهانی، اختلاف نظر با تیلرسون بر سر برجام بوده است.

یکی از خبرنگاران با اشاره به همین مطلب از خانم وایت پرسید که «با توجه به انتخاب پامپئو به عنوان گزینه جانشینی تیلرسون و بی‌علاقگی وی به برجام، آیا به وزارت دفاع برای تدوین آلترناتیوی نظامی برای خروج از برجام، فشار وارد آمده است؟»

دانا وایت در پاسخ گفت: «خیلی مهم است که بدانیم که سیاست‌های ما توسط رئیس‌جمهور آمریکا تدوین می‌شود و او گفته که ایران پشت بسیاری از اقدامات مخرب در خاورمیانه است و این سیاست دولت فعلی آمریکا است. من نمی‌خواهم از جانب پامپئو صحبت کنم، ولی تمرکز وزارت دفاع بر این است که مطمئن شویم که شرکای منطقه‌ای و متحدان بین‌المللی ما بفهمند که ایران در منطقه هرج و مرج ایجاد کرده است و کماکان این کار را ادامه می‌دهد.»

خبرنگار دیگری به سخنان ۲ روز ژنرال «جوزف وتل» فرمانده نیرو‌های آمریکایی در خاورمیانه و آفریقا در کمیته نیرو‌های مسلح سنا اشاره کرد و پرسید: «ژنرال وتل چند روز پیش گفته که توافق هسته‌ای برای کاهش تنش در منطقه مهم است؛ موضع وزارت دفاع در قبال برجام چیست؟»

سخنگوی پنتاگون پاسخ داد: «وزیر (جیمز) متیس (در سنا به هنگام اخذ رأی اعتماد) گفته که فکر می‌کند که ما باید در برجام بمانیم، ولی باید به یاد داشت که در راهبرد ما در قبال ایران، رویکرد ما فقط معطوف به یک توافق (هسته‌ای) نیست بلکه ما نگاهی جامع به همه فعالیت‌های ایران داریم. ما در توافق می‌مانیم، ولی می‌خواهیم که شرکای ما بدانند که ایران منشأ هرج و مرج است؛ به هرکجا که نگاه می‌کنید، ایران آنجاست.»

راهبرد مورد اشاره وایت، راهبردی است که ۲۱ مهر ماه سال جاری توسط ترامپ اعلام شد؛ دونالد ترامپ آن روز گفت که راهبرد دولتش، عدم تأیید پایبندی ایران به برجام و تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

دانا وایت در ادامه سخن گفت: از راهبرد ایران، به اتکای ترامپ بر اعراب حاشیه جنوبی خلیج‌فارس برای مقابله با ایران هم اشاره کرد و گفت: «در نگاه جامع ما به ایران، در درجه اول، نگاه ما به سمت متحدانمان در منطقه است و همانطور که می‌دانید، وزیر متیس به تازگی از خاورمیانه بازگشته و صحبت‌ها (در این سفر) در خصوص ایران بوده است.»

جیمز متیس این هفته در سفری اعلام‌نشده وارد افغانستان شد و پس از آن، به عمان و بحرین رفت.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news