امروز : چهارشنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۰۴ - ۱:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان
بصیرنیوز گزارش می‌دهد/

تجاوز به حریم رودخانه عامل اصلی آب‌گرفتگی در روستاهای فریدونکنار/ لزوم برخورد دستگاه قضایی با متجاوزان

برخی افراد به خاطر اینکه سودی هرچند اندک نصیبشان شود اقدام به تجاوز به حریم رودخانه‌ها می‌کنند اما غافل از اینکه این امر می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را متوجه اهالی یک روستا یا منطقه کند.

به گزارش بصیرنیوز، با ادامه بارش‌های اخیر در سراسر کشور دوباره موضوع سیل و آب‌گرفتگی چالش‌هایی را برای مردم به وجود آورده که استان مازندران و شهرستان فریدونکنار هم با این چالش مواجه شدند.

در پی این بارندگی‌ها برخی از روستاهای فریدونکنار به علت تجاوز برخی از افراد و کشاورزان به حریم رودخانه و افزایش سطح آب با مشکل آب‌گرفتگی در معابر و منازل رو به رو شدند.

آزادسازی حریم رودخانه‌ها در دستور کار است

محمدمهدی نصیری فرماندار فریدونکنار در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: علت آب‌گرفتگی چند روستا در فریدونکنار، آب‌های بالادست نیست چراکه خروجی آب‌ها به سمت پایین دست بسته شده است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نزولات آسمانی چند روز اخیر و پر شدن آب در رودخانه‌ها برخی از روستاها دچار آبگرفتگی شدند.

فرماندار فریدونکنار تصریح کرد: اقداماتی صورت گرفت که سطح آب پایین رود اما به علت تشدید بارش‌های امشب مجددا سطح آب افزایش پیدا کرد اما با رصد لحظه‌ای از روستاها اطلاع داریم که آسیبی به منازل نرسیده و فقط کوچه‌ها و حیاط منازل دچار آب‌گرفتگی شدند.

نصیری با اشاره به اینکه تجاوز به نهرها علت اصلی این آب‌گرفتگی بوده است، تاکید کرد: باتوجه به اینکه تجاوزات زیادی به نهرها صورت گرفته از ظرفیت رودخانه‌ها کاسته شده و به دنبال آن آب به سطح خیابان‌ها سرازیر می‌شود و شاید خساراتی را به دنبال داشته باشد.

این مسئول یادآور شد: انتظار داریم با همکاری کشاورزان و اهالی روستاها نهرهایی که مورد تجاوز قرار گرفتند مورد آزادسازی قرار گیرند تا مشکلات جدی‌تری به وجود نیاید.

وی افزود: در حال حاضر نمی توان پیش‌بینی خسارت‌های وارد شده را برآورد کرد اما آنچه که مشخص است به منازل خسارتی وارد نشده اما مزارع و خزانه‌های برنج خسارت‌هایی را متحمل شدند که پس از فروکش کردن آب میزان خسارت مشخص می‌شود.

فرماندار فریدونکنار اظهار کرد: روستاهای کلاگرسرا، فرم و سوته به طور جدی درگیر آبگرفتگی هستند اما در روستاهای ازباران و مهلبان این موضوع در حال رفع شدن است و بحرانی وجود ندارد.

نصیری با اشاره به اینکه لایروبی سال‌های قبل بسیاری از رودخانه‌ها در فریدونکنار مانع فاجعه در این شهرستان شد خاطرنشان کرد: یک تیم ارزیابی از هلال احمر به روستای کلاگرسرا اعزام شده‌اند که در حال بررسی و در مواقع لزوم کمک‌رسانی هستند.

رودخانه چهار متری به دو متر کاهش یافت!

امید محسنی عضو شورای اسلامی روستای کلاگرسرا در گفت‌وگو با خبرنگار ما اظهار کرد: افزایش سطح آب، خزانه‌های برنج، نشا زمین‌های شالیزاری و حیاط منازل اهالی روستا را گرفته است و به دستور فرماندار خروجی آب از بالادست بسته شده تا آب بیشتری به پایین سرازیر نشود.

وی با قدردانی از زحمات مسئولانی که از ابتدای آب‌گرفتگی در روستا حاضر شدند، خاطرنشان کرد: فرماندار، بخشدار، فرمانده سپاه، مدیر جهاد کشاورزی، مدیر بنیاد مسکن از مسئولانی بودند که از ساعات ابتدایی با بازدید از روستا مشکلات موجود را بررسی کردند.

عضو شورای اسلامی روستای کلاگرسرا با بیان اینکه تمامی رودخانه‌ها لایروبی شده بود، تصریح کرد: یکی از علت‌های اصلی آبگرفتگی روستا تجاوز به حریم رودخانه‌ بوده چراکه گنجایش این حجم از آب را نداشته است.

محسنی ادامه داد: در حالی که رودخانه‌های سطح محل چهار متر عرض داشته اما با تجاوزاتی که از سوی برخی کشاورزان صورت گرفته این رودخانه به دو متر عرض کاهش پیدا کرده است.

به گزارش بصیرنیوز، برخی افراد به خاطر اینکه سودی هرچند اندک نصیبشان شود اقدام به تجاوز به حریم رودخانه‌ها می‌کنند اما غافل از اینکه این امر می‌تواند ضررهای جبران‌ناپذیری را متوجه اهالی یک روستا یا منطقه کند که لازم است دستگاه‌های اجرایی و قضایی با متخلفین برخورد لازم را داشته باشند.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1