امروز : دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳ - ۱:۵۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار مطرح شد

انتقاد از صدا و سیما و مدیران فرهنگ‌گریز تا تاکید بر حضور میدانی برای امر به معروف

نخستین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار در سال ۹۸ با حضور جمعی از مسئولان شهرستان در دفتر امام جمعه برگزار شد.

به گزارش بصیرنیوز، نخستین جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار در سال ۹۸ با حضور حجت‌الاسلام سیدمحمود جلالی امام جمعه، عبدالله جعفرزاده فرمانده ناحیه مقاومت بسیج، سیدرضا حسینی دادستان، حجت‌الاسلام نورعلی حسن‌پور رئیس اداره تبلیغات اسلامی، سیدمحمد حسینی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسماعیل اسماعیلی رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت، سید عظیم اسماعیل‌زاده مدیر آموزش و پرورش فریدونکنار و جمع دیگری از اعضای این ستاد در دفتر امام جمعه فریدونکنار برگزار شد.

برای تقویت امر به معروف و نهی از منکر باید مدیریت میدانی صورت گیرد

در ابتدای این جلسه عبدالله جعفرزاده فرمانده ناحیه مقاومت بسیج و دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار اظهار کرد: در حالی که ماه مبارک رمضان فرصت مناسبی برای بهره‌گیری از برنامه‌های مساجد و رشد معنوی است اما به گفته ائمه جماعات مساجد، برگزاری مسابقات مختلف در قالب جام رمضان و همچنین سریال‌های تلویزیونی این فرصت را از آحاد جامعه به ویژه جوانان گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در آستانه فصل تابستان قرار داریم نیاز است تا اقدامات لازم برای جلوگیری از خدشه به باورهای دینی و حفظ عفاف و حجاب مسافران و شهروندان به‌عمل آید.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج فریدونکنار تصریح کرد: شرایط و بافت شهرستان به واسطه ساحلی بودن، همیشه آبستن حوادث و مورد هجوم فرهنگ‌های دیگر است و با توجه به اینکه در پایان ماه مبارک رمضان با چند روز تعطیلی رو به رو هستیم، سیل مسافران به سمت فریدونکنار سرازیر می‌شود و یکی از مکان‌هایی که مورد استقبال قرار می‌گیرد سواحل است که نیاز به مدیریت دارد.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار یادآور شد: اگر همین تذکر لسانی به فردی که در حال انجام منکر است صورت نگیرد و هر فرد بدون توجه رد شود، نباید انتظار داشت که این امر از سوی افراد دیگر تکرار نشود و حرمت‌ها رعایت شود.

جعفرزاده با تاکید بر اینکه نباید از فریدونکنار به عنوان مکانی برای سوءاستفاده‌های اخلاقی و بی‌عفتی یاد شود گفت: در راستای تقویت فریضه واجب امر به معروف و نهی از منکر باید مدیریت میدانی صورت گیرد و از ظرفیت فضای رسانه‌ای و مجازی در این امر استفاده شود.

برخورد سخت دستگاه قضایی با هنجارشکنان

سیدرضا حسینی دادستان فریدونکنار در این جلسه اظهار کرد: همه ما معتقدیم که در مسائل فرهنگی برخوردهای فیزیکی نتیجه مناسبی را به دنبال نخواهد داشت و حتی در برخی موارد نتیجه عکس دارد.

وی خاطرنشان کرد: اما کسانی که به دنبال هنجارشکنی و تحریک سایرین برای حرمت شکنی هستند قانون آن‌ها را مجرم به حساب می‌آورد و به شدت با آن‌ها برخورد می‌کند.

دادستان فریدونکنار تصریح کرد: کسانی که در ماه مبارک رمضان در ملاعام روزه خواری می‌کنند باید بدانند که طبق قانون مجرم شناخته شده و مجازات حبس و شلاق در انتظار آن‌ها است.

حسینی با اشاره به اینکه پرسنل نیروی انتظامی و ضابطان قضایی در موضوع امر به معروف و نهی از منکر از حمایت قانونی برخوردارند گفت: ماموران نیروی انتظامی و قضایی در برخوردها باید قانونمند عمل کنند چراکه بسیاری از افراد با تذکرلسانی ارشاد می‌شوند.

وی ادامه داد: اما اگر متخلفین مانند افراد بدحجاب یا متخلفین رانندگی اصرار بر خلاف قانون کنند و به ماموری که در حین انجام وظیفه است توهین کنند علاوه بر جریمه تخلف اصلی، طبق قانون ۶ ماه حبس یا چهار میلیون تومان جزای نقدی باید متحمل شوند.

دکه‌های بدون مجوز از چالش‌های اصلی سواحل

محمود حسین‌زاده جانشین انتظامی فریدونکنار در این جلسه اظهار کرد: با توجه به فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آدابی که این ماه دارد به صورت ویژه نسبت به کنترل صنوف برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برای رفاه حال مسافران و استفاده از امکانات شهرستان برنامه‌هایی مانند شیفت بندی صنف‌های غذاخوری و نظارت اماکن اقداماتی انجام شده است.

جانشین انتظامی فریدونکنار با اشاره به اینکه وضعیت این شهرستان از نظر رعایت موارد اخلاقی و شرعی نسبت به شهرهای دیگر بهتر است گفت: فریدونکنار با توجه به بافت مذهبی و سنتی که دارد اجازه هنجارشکنی و خدشه وارد کردن به مسائل اخلاقی و مذهبی را نمی‌دهد.

حسین‌زاده با بیان اینکه از اول خرداد ماه همزمان با شروع طرح ساندهی سواحل حضور نیروی انتظامی در سواحل تشدید می‌شود تصریح کرد: متاسفانه به خاطر عدم اجرایی شدن قانونی برای ساماندهی دکه‌های بدون مجوز، همچنان شاهد مشکلاتی در ساحل هستیم.

وی یادآور شد: با تمهیداتی که صورت گرفته تلاش شد تا با همکاری بین نیروی انتظامی و سپاه نسبت به نظارت بیشتر در شهرک‌های ساحلی و همچنین دکه‌ها اقدامات موثری واقع شود.

شادی و نشاط در مدارس نباید منجر به منکر شود

سیدعظیم اسماعیل‌زاده مدیر آموزش و پرورش فریدونکنار در این جلسه اظهار کرد: مدارس فریدونکنار دارای ۱۰ هزار و ۳۰۰ دانش آموز است که از این میزان ۶ هزار و ۱۰۰ نفر در بخش مسابقات فرهنگی و همچنین سه هزار و ۲۰۰ نفر در بخش قرآنی حضور پیدا کردند.

وی با تاکید بر اینکه مدارس باید به سمت فعالیت‌های قرآنی توجه کرده و از کارهای غیرفرهنگی دوری کنند، خاطرنشان کرد: ما موافق شادی و نشاط هستیم اما نباید شادی و نشاط منجر به منکر شود و همه باید با شادی منکر مبارزه کرده و از آن جلوگیری کنند.

مدیر آموزش و پرورش فریدونکنار با بیان اینکه برگزاری مسابقات جام رمضان موجب کم رونق شدن مساجد می‌شود، تصریح کرد: اگر اقدامی صورت گیرد تا این مسابقات در ساعات پایانی شب برگزار شود ایرادی ندارد و لازم است از برگزاری این مسابقات در شب های قدر جلوگیری به‌عمل آید.

انتقاد از عدم برگزاری به موقع جلسات ستاد امر به معروف

نورعلی حسن‌پور رئیس اداره تبلیغات اسلامی فریدونکنار در این جلسه اظهار کرد: با توجه به اینکه در حکومت اسلامی زندگی می‌کنیم اما در اجرای احکام الهی چندان شاهد پافشاری نیستیم و برخی از احکام معطل مانده است.

وی خاطرنشان کرد: در حالی که امر به معروف و نهی از منکر مانند نماز و روزه واجب است اما نسبت به آن بی‌توجهی می‌شود.

رئیس اداره تبلیغات اسلامی فریدونکنار با انتقاد از برگزاری دیرهنگام جلسات ستاد امر به معروف گفت: پس از سه ماه جلسه‌ای به نام امر به معروف و نهی از منکر برگزار می‌شود اما باید در عمل ببینیم که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

حسن‌پور یادآور شد: رها کردن جنگل، دریا و تمامی تفرجگاه‌ها توسط مذهبی‌ها و نبود امر به معروف و نهی از منکر موجب شده تمامی این اماکن در اختیار افرادی قرار گیرد که به دنبال سوءاستفاده هستند و حتی مشاهده می‌شود که در اماکن مذهبی هم این افراد با وضعیت نامناسب حضور پیدا می‌کنند.

برخی از مسئولان فریدونکنار نیاز به امر به معروف دارند

حجت الاسلام سیدمحمود جلالی امام جمعه و رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار در پایان این جلسه اظهار کرد: امر به معروف و نهی از منکر از فرایضی است که اساس دین بر پایه آن است.

وی با اشاره به اینکه امر به معروف و نهی از منکر بنابر روایت حکم اقیانوس به قطره را در برابر فرایض دیگر دارد، خاطرنشان کرد: در حالی که فضیلت‌های بی‌شماری این فریضه دارد اما بیشتر از فرایض دیگر مورد غفلت واقع شده است.

امام جمعه فریدونکنار تصریح کرد: زنده نگهداشتن فریضه امر به معروف و نهی از منکر فقط وظیفه نیروی انتظامی و مسئولان شهری نیست بلکه تمامی مردم باید برای این مهم تلاش کنند البته با رعایت ضوابطی که مدنظر است.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار یادآور شد: نظارت بر محیط‌های ورزشی برای جلوگیری از منکر بسیار ضروری است چراکه در برخی از محافل روزه خواری و همچنین تمرینات مختلط صورت می‌گیرد که باید نسبت به آن اقدامات لازم صورت گیرد.

جلالی افزود: در محیط آموزش و پرورش باید ریشه‌ای عمل شود و علاوه بر فرهنگ سازی نیاز به نظارت قوی‌تر دارد که این امر باید از سوی مسئولان مربوطه پیگیری شود.

وی با انتقاد از اجرای صحیح ساماندهی سواحل و طرح دریا عنوان داشت: در حالی که هرساله جلسات ساماندهی سواحل و طرح دریا برگزار می‌شود اما در عمل با دقت و نظارت قوی اجرایی نمی‌شود و بهانه مسئولان اجرا کننده هم این است که اگر سخت بگیریم امکان دارد که مسافران و توریست دیگر به این شهر سفر نکنند.

امام جمعه فریدونکنار با بیان اینکه حجاب و عفت در اسلام از ضروریات است که باید رعایت شود اظهار کرد: انقلاب، شهدا و همه سختی‌هایی که از قبل از انقلاب تاکنون ملت ایران در حال تحمل کردن هستند به خاطر احیای ارزش‌های اسلامی است.

جلالی با اشاره به اینکه توجیهات برخی افراد که برای هنجارشکنی می آورند هیچگاه قابل پذیرش نیست خاطرنشان کرد: در حال حاضر از نظر بودجه فرهنگی مشکلاتی وجود دارد که این ضعف از مجلس و برنامه ریزان فرهنگی کشور ما است.

وی در واکنش به حذف سخنرانی برخی از مراجع در ماه مبارک رمضان که در سال های قبل از صدا و سیما پخش می‌شد اذعان داشت: چرا صدا و سیما کشور تاب و تحمل فتوای یک مرجع را ندارد و به خاطر اینکه در مورد یک برنامه نظر دینی داده سخنرانی او را حذف می‌کنند؟

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر فریدونکنار با بیان اینکه در کار فرهنگی نقص‌هایی موجود است تصریح کرد: صداقت و حقیقت در برخی از ارگان‌های فرهنگی مشاهده نمی‌شود که باید ریشه‌ای حل شود.

امام جمعه فریدونکنار بر لزوم حضور بسیجیان در طرح دریا برای اجرای برنامه‌های فرهنگی تاکید کرد و گفت: بسیجیان می‌توانند با حضور در سواحل و اجرای برنامه‌های فرهنگی بسیار اثرگذار باشند.

جلالی همچنین در انتقاد به عدم حضور برخی از مسئولان شهری فریدونکنار در جلسات شورای فرهنگ عمومی یادآور شد: مسئولانی که در این جلسات حضور پیدا نمی‌کنند نشان می‌دهند که نسبت به امورات فرهنگی بی‌توجه هستند و همین افراد خودشان نیاز به امر به معروف دارند چراکه ریشه انقلاب ما در فرهنگ است.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1