امروز : دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ - ۱:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس اداره دامپزشکی فریدونکنار و بابلسر:

وجود بیش از ۱۳ هزار راس دام سبک و سنگین در فریدونکنار/ تلفات پرندگان بومی در فریدونکنار از آنفلوآنزا نبوده است

رئیس اداره دامپزشکی فریدونکنار و بابلسر با اشاره به اینکه بیش از ۱۳ هزار راس دام سبک و سنگین در فریدونکنار وجود دارد گفت: هیچ موردی در تاریخ بیماری‌ها از انتقال آنفلوآنزای پرندگان به انسان مشاهده نشده است.

به گزارش بصیرنیوز، مهدی کریم‌پور اظهار کرد: فریدونکنار در زمینه دام و دامپزشکی دارای ۱۳ هزار راس دام سبک، ۴۵۰ راس دام سنگین، دو داروخانه دامپزشکی، یک بیمارستان تخصصی، یک کلینیک دامپزشکی و یک مرکز مایه‌کوبی است.

وی خاطرنشان کرد: ۵ واحد فارم گوشتی به ظرفیت ۲۸۷ هزار قطعه و یک واحد مادر به ظرفیت ۳۰ هزار قطعه در فریدونکنار موجود است.

رئیس اداره دامپزشکی فریدونکنار و بابلسر نظارت را یکی از وظایف اصلی این اداره دانست و تصریح کرد: نظارت از رستوران، قصابی، جگرگی، کبابی، مرغ‌فروشی، آشپزخانه‌ها و هرگونه واحدی که به دامپزشکی مرتبط باشد انجام می‌شود.

کریم‌پور با بیان اینکه سه خط سیر نظارت در فریدونکنار وجود دارد گفت: از ابتدای سال تاکنون سه هزار و ۵۲۱ مورد بازدید انجام شده که ۶۲ مورد نمونه‌گیری مربوط به بندر و کشتی‌ها برای انجام آزمایشات و ترخیص کالاها صورت گرفته است.

وی یادآور شد: در سال جاری هشت واحد عرضه متخلف مرغ‌فروشی و قصابی در فریدونکنار پلمپ و به مراجع قضایی معرفی شدند.

این مسئول عنوان کرد: ۱۲ هزار مورد واکسیناسیون برای دام سبک علیه بیماری شاربن(سیاه زخم)، هشت هزار و ۵۷۰ مورد علیه بیماری تب برفکی و حدود ۱۲ هزار مورد علیه بیماری آبله از ابتدای سال تاکنون انجام شده است.

رئیس اداره دامپزشکی فریدونکنار و بابلسر افزود: درحالی که با فشار تحریم‌ها رو به رو هستیم اما ۲۳۰ هزار مترمربع مبارزه با بیماری‌های انگلی و خارجی با تامین مواد ضدعفونی و واکسن‌ها انجام گرفته است.

کریم‌پور اظهار کرد: تاکنون هیچ گزارشی از مردم و اداره بهداشت فریدونکنار مبنی بر دلالت آنفلوآنزا پرندگان به این اداره نرسیده است.

وی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در ماه‌های اخیر میزان تلفات پرندگان بومی در فریدونکنار زیاد بوده و خسارت زیادی نیز به شهرستان وارد شده اما هیچ یک از این تلفات ناشی از آنفلوآنزا نبوده است.

رئیس اداره دامپزشکی فریدونکنار و بابلسر تصریح کرد: از ابتدای امسال تاکنون هیچ مورد انتقال آنفلوآنزای پرندگان به انسان در کشور مشاهده نشده است.

کریم‌پور یادآور شد: پرورش ۱۰۰ قطعه پرنده در بافت روستایی نیاز به هیچگونه مجوز ندارد اما در خارج از بافت روستایی باید مجوزهای لازم را دریافت کنند.

 

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1