امروز : سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲
تاریخ : ۱۳۹۲/۱۲/۱۳ - ۱۲:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آمانو: ایران به تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است

به گزارش بصیر به نقل از فرهنگ نیوز، آمانو دوشنبه ۳ مارس (۱۲ اسفند) گفت که جمهوری اسلامی، ذخایر اورانیوم خود را که درجه غنی‌سازی نزدیک به درجه مناسب برای تهیه سلاح هسته‌ای داشته کاهش داده است. مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به شورای حکام این آژانس، با تأکید بر اینکه توافقنامه […]

به گزارش بصیر به نقل از فرهنگ نیوز، آمانو دوشنبه ۳ مارس (۱۲ اسفند) گفت که جمهوری اسلامی، ذخایر اورانیوم خود را که درجه غنی‌سازی نزدیک به درجه مناسب برای تهیه سلاح هسته‌ای داشته کاهش داده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به شورای حکام این آژانس، با تأکید بر اینکه توافقنامه ژنو “به اهداف میان‌مدت خود رسیده” نوشته: “اقدامات پیش‌بینی شده در برنامه عمل دوجانبه، تا امروز طبق برنامه انجام شده است”.

آمانو افزوده که با این میزان پیشرفت، آزاد شدن ۴۵۰ میلیون دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران که سررسید پرداخت آن روز اول مارس (۱۰ اسفند) بوده ممکن شده است. وی در عین حال افزوده برای رفع نگرانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، هنوز کار زیادی باقی مانده است.

بر اساس توافقنامه هسته‌ای ژنو که روز سوم آذر به امضا رسید، ایران متعهد شد که با محدود کردن برنامه غنی‌سازی اورانیوم خود، امکان بازرسی‌های بیشتر را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کند.

در مقابل، گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) متعهد شد که تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را کاهش دهد و امکان دسترسی این کشور را به بخشی از منابع ارزی حاصل از فروش نفت فراهم سازد.

اولین گام عملی در اجرای توافقنامه ایران با کشورهای غربی، در روز ۲۸ دی ماه و با ورود بازرسان این سازمان به ایران آغاز شد.

بنا بر گزارش رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی، ارزش دارایی‌های مسدود شده ایران در غرب حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news