امروز : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
تاریخ : ۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۱۲:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واحدهای پولی جدید ایران را بشناسید

به گزارش بصیر به نقل از فرهنگ نیوز ، تمامی کشور های دنیا واحد پولی مخصوص به خود را دارند و البته ایران هم از واحد ریال استفاده می کند که در مورد تغییر آن بحث و جدل های مختلی مطرح است.اما آیا از همان ابتدا واحد پولی کشورمان همین بوده است ،خیر . پاسخ […]

به گزارش بصیر به نقل از فرهنگ نیوز ، تمامی کشور های دنیا واحد پولی مخصوص به خود را دارند و البته ایران هم از واحد ریال استفاده می کند که در مورد تغییر آن بحث و جدل های مختلی مطرح است.اما آیا از همان ابتدا واحد پولی کشورمان همین بوده است ،خیر . پاسخ روشن است جدول زیر به شما نشان می دهد در دوره های مختلف تاریخی ، ایرانیان از چه واحد های پولی استفاده می کردند.
***
نام  –  زمان   – شرح
دريك    هخامنشيان    سكه طلا به وزن ۳۵/۸ گرم
درهم    هخامنشيان    معادل۹۳% گرم طلا –اخذ شده از دراخمه يوناني
درم    ساسانيان    درم فارسي دراخمه يا درهم است .  در اين زمان از فلز نقره ضرب مي شد
دينار    ساسانيان    برابر ۲۰ درم است. فلز آن طلا بود
پشيز    ساسانيان    سكه مسين زمان ساسانيان.
زر و دينار جعفري    هارون الرشيد    جعفربن يحيي برمكي سكه ها را ضرب كرد و به نام او رايج بود
زردهي    –    اصطلاحي براي برابري مقدار سكه با طلا بوده است
زر شش سري    –    اصطلاحي براي برابري مقدار سكه با طلا بوده است
عباسي    صفويه    ضرب فلز نقره-واحد پول- معادل چهر شاهي-دو صناري-دوصد دينار
نيم عباسي    صفويه    صد دينار
صنار    –    مخفف صد ديناراست. سكه اي از مس معادل دو شاهي
شاهي    صفويه    پنجاه دينار(واحد پولدر زمان قاجار)
بيستي    صفويه    ۵/۲ بيستي معدل يك شاهي است (شكل اين سكه بيضي بود)
غاز بيكي-غازيكه    صفويه    يك دهم شاهي (تمام سكه ها مدور بودند به جز بيستي)
محمودي    سلطان محمود غزنوي    برابري آن معلوم نيست . فلز نقره بوده (تاورينه در سفرنامه خود نوشته)
يك پول    قاجاريه    سكه هاي كوچك مسين
شاهي    قاجاريه    معادل دو پول
دينار    قاجاريه    صد دينار برابر با دوشاهي
عباسي    قاجاريه    معادل چهار شاهي
پنج شاهي نقره    قاجاريه    معادل ربع قران
ده شاهي نقره    قاجاريه    معادل نيم قران
قران    قاجاريه    واحد پول ايران در عهد قاجاريه و اوايل پهلوي-نقره به وزن ۲۴ نخود-كلمه عربي معادل هزار دينار
تومان    قاجاريه    كلمه تركي مغولي سكه اي معادل ۱۰ قران
پناه اباد    قاجاريه    سكه اي نقره كه در پناه اباد شوش ضرب شده است و بعدا به پناباد رواج يافت معادل نيم ريال
اشرفي    قاجاريه    سكه  طلاي ايران وزن ان ۱۸ نخود
پنج هزاري    قاجاريه    نيم مثقال طلا(۱۲ نخود)
دو هزاري    قاجاريه    ربع مثقال طلا(۶ نخود)
غاز-قاز    قاجاريه    كوچكترين واحد پول زمان قاجار (پنج غاز كه پنغاز مي گفتند) يك دهم شاهي
چندك    قاجاريه    برابر دوغاز
ريال    قاجاريه-پهلوي-جمهوري اسلامي    اخذ شده از زبان اسپانيايي-معادل با يك قران و پنج شاهي بود اين كلمه از زمان تسلط اسپانيايي ها و پرتغالي ها در خليج فارس در مراوده ايشان با مردم جنوب ايران رواج يافت و اكنون واحد پول ايران است (يكصد سال جزيره هرمز در اختيار پرتغالي ها بود ۱۵۱۴)
 
همان طور که در جدول فوق نمایان است آخرین واحد پولی کشور ریال معرفی شده اما انگار صاحب برخی از اصناف واحد های پولی جدیدی را اضافه کرده اند.
 
آدامس، شکلات، آبنبات، بیسکوئیت ، چسب زخم و …… به عنوان واحدهای  پولی جدید کشور شناخته شده اند ، به گونه ای که حتی آدامس و شکلات به تاکسی ها و داروخانه ها  هم راه پیدا کرده است. 
 
سعیده یکی از مسافران همیشگی خطوط غرب تهران می گوید : ون های این خط به عنوان مابقی کرایه خود آدامس و شکلات می دهند و زمانی که اعتراض می کنیم با چهره ای حق به جانب می گویند: پول خرد نداریم و انگار نه انگار که راننده تاکسی موظف به تامین پول خرد است و مسافر وظیفه ای در این زمینه ندارد. 
 
یکی دیگر از این معترضان جوان ۲۴ ساله ای است که از مسیر مترو صادقیه به جنت آباد طی مسیر می کند ، می گوید: زمانی که از تاکسی پیاده شدم راننده برای مابقی کرایه شکلاتی بدستم داد و من مات و مبهوت به شکلات نگریستم، به گونه ای که یک لحظه احساس کردم واحد پولی کشور از ریال به شکلات تغییر شکل داده است. 
 
این موضوع فقط به رانندگان  ون و تاکسی منتهی نمی شود بلکه روزنامه فروشان هم اخیرا واحد پول کشور را تغییر داده و به جای مابقی پول هر چقدر که باشد آدامس پس می دهند ، حتی حق انتخاب هم با مشتری نیست و هر زمان که روزنامه بخری آدامس جز لاینفک آن به مشتری به اجبار فروخته می شود. 
 
محمد رضا یکی از مشتریان پر و پا قرص  دکه های روزنامه فروشی و روزنامه خوان قهار پایتخت می گوید: دیگر روزنامه فروشان شورش را در آورده اند ، من هر روز  روزنامه می خوانم و روزانه ۸۰۰ تومان برای خرید روزنامه هزینه می کنم اما این ۸۰۰ تومان گاهی ۲۰۰۰ تومان برایم تمام می شود و مابقی ۸۰۰ تومان را محکوم هستم آدامس بجوم، آنقدر آدامس می دهند تا پولی که داده ای مابقی نداشته باشد ، بالاخره این هم نوعی سرگرمی است که آدامس ها آنقدر زیاد باشد تا در طول روزنامه خواندن جواب بدهد. 
 
وی افزود این بهانه جدید روزنامه فروش ها از سر کسب درآمد جدید بیشتر از طریق فروش اجناس داخل دکه است یا واقعا پول خرد ندارند؟ من که باور نمی کنم.
 
البته این نداشتن پول خرد به داروخانه ها هم نفوذ کرده و متصدیان داروخانه هم همانند دکه های روزنامه فروشی و رانندگان تاکسی به جای مابقی پول قرص های مسکن و یا استاپ کلد تقدیم مشتریان خود می کنند.
 
 
البته این موضوع انگار تبدیل به یک فرهنگ شده چرا که برخی مسافران تاکسی هم  به جای پرداخت پول به راننده از شکلات و ۰۰ استفاده می کنند.
 
شاید این موضوع از نظر بسیاری ، چندان قابل اهمیت نباشد اما اینکه به صورتی خارج از عرف واحد پولی کشور نزد مردم تغییر می کند واقعه ای تاسف بار است و در این زمینه واحد های نظارتی کشور نظارت خود بر عملکرد اصناف مختلف را بررسی کنند تا نارضایتی های این چنینی از بین برود.

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1