امروز : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
تاریخ : ۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۱۲:۵۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اگزمای حاد پوستی در انتظار خریداران ماهی‌ قرمز شب عید

به گزارش بصیر به نقل از تسنیم، در خصوص فروش ماهی قرمز برای هفت‌سین نوروز در کشور اظهار داشت: با نزدیک شدن به ایام سال نو، نگرانی سالیانه حامیان حقوق حیوانات در خصوص فروش ماهی قرمز و سایر ابزیان که در کنار ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین به فروش می‌رسد، افزایش می‌یابد. ماهی قرمز در […]

به گزارش بصیر به نقل از تسنیم، در خصوص فروش ماهی قرمز برای هفت‌سین نوروز در کشور اظهار داشت: با نزدیک شدن به ایام سال نو، نگرانی سالیانه حامیان حقوق حیوانات در خصوص فروش ماهی قرمز و سایر ابزیان که در کنار ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین به فروش می‌رسد، افزایش می‌یابد.

ماهی قرمز در درون آب در سنت باستانی ایران جایگاهی ندارد

وی ادامه داد: ماهی قرمز سفره هفت‌سین هیچ جایگاه تاریخی در آداب و رسوم ایرانیان ندارد؛ در دهه ۸۰ شمسی این خبر همه جا پیچید که عادت قراردادن ماهی قرمز در سفره هفت‌سین از کشور چین وارد شده است و چندان نسبتی با حال و هوای سنتی کشورمان ندارد.

یک دکتری شیلات افزود: برخی براین باورند که ۸۰ سال پیش همراه با چای به ایران، ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین به کشور وارد شد بنابراین این امر جا افتاد؛ مردم شناسان نیز مطرح می‌کنند که ماهی قرمز در درون آب در هیچ کدام از مراسم سنتی باستانی ایران جایگاهی ندارد.

سالانه ۵ میلیون ماهی قرمز از بین می‌رود/ ماهی‌های قرمز ابزار سرگرمی کودکان شدند

جعفری عنوان کرد: در میان آیین زرتشتی به این شکل است که آن‌ها در سفره عید خود انار به نشانه باروری و عشق و سیب سرخ درون ظرف آب مقدس رها می‌کنند به این دلیل که عشق و باروری پاینده است. از طرفی دیگر زندگی شهری، آپارتمان‌نشینی و ناآگاهی از روش نگهداری ماهی قرمز و مشغله شهروندان، هرساله طبق آمار منتشر شده جراید ۵ میلیون ماهی قرمز از بین می‌رود.

وی ادامه داد: اغلب ماهی‌های قرمز ابزاری برای سرگرمی فرزندان شهروندان شده و آن‌ها تنها یک الی دو روز زنده می‌مانند و برخی دیگر تا پایان نوروز زنده مانده و بعد توسط شهروندان در پایان نوروز رها می‌شوند که باید بگویم این امر بسیار تأسف‌بار است.

 تجارت میلیون‌ها ماهی قرمز را به کام مرگ می‌کشاند

این فعال حقوق حیوانات اظهار داشت: تجارت میلیون‌ها ماهی قرمز را به کام مرگ می‌کشاند و این امر با سنت ایرانی ما که بر زایش طبیعت تأکید دارد در تضاد است. همچنین از دیدگاه علمی تراکم بسیار ماهیان در تشت و آکواریوم، حمل و نقل نادرست، روش نامناسب نگهداری باعث بیماری‌هایی شده که مشخصاً به انسان نیز منتقل می‌شود.

وی افزود: باید شهروندان به نکات و پیامد‌های پیش رو خرید آبزیان از جمله ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین توجه کنند.

 بیماری‌های ناشناخته در اثر تماس با حیوانات آبزی با انسان

جعفری اظهار داشت: باکتری مایکوباکتریوم (سل پوستی) در اثر تماس انسان با ماهی قرمز رخ می‌دهد و می‌تواند باعث بیماری پوستی و اگزمای حاد در انسان شود. از طرفی دیگر در کنار ماهی قرمز لاک پشت، سمندر لرستانی(خزنده دوزیستی که در حال انقراض در ایران بوده و مار آبی توسط سودجویان به فروش می‌رسد که این حیوانات نیز سرنوشتی مانند ماهی قرمز دارند که قطعاً بیماری شناخته یا ناشناخته را به انسان منتقل می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اهمیت موضوع از همه شهروندان سراسر کشور درخواست می‌کنم که از خرید ماهی قرمز و سایر حیوانات آبزی خودداری کنند.

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news