امروز : چهارشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۲
تاریخ : ۱۳۹۲/۱۲/۱۴ - ۱۳:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آزمایش موفقیت آمیز موشک قاره‌پیمای روسیه، همزمان با اوج‌گیری بحران اوکراین

به گزارش بصیر به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز سه‌شنبه (چهارم مارس ــ ۱۳ اسفند) روسیه در یک آزمایش نظامی موشک‌های قاره‌پیمای خود از نوع بالستیک را آزمود. در واکنش به این تحرک نظامی، واشنگتن اعلام کرد که روسیه آمریکا را از انجام این آزمایش مطلع کرده بود و آزمایش موشکی امروز بخشی […]

به گزارش بصیر به نقل از  گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز سه‌شنبه (چهارم مارس ــ ۱۳ اسفند) روسیه در یک آزمایش نظامی موشک‌های قاره‌پیمای خود از نوع بالستیک را آزمود. در واکنش به این تحرک نظامی، واشنگتن اعلام کرد که روسیه آمریکا را از انجام این آزمایش مطلع کرده بود و آزمایش موشکی امروز بخشی از “روال عادی” برنامه‌های نظامی کرملین بوده است.

در آخرین واکنش، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه روز سه‌شنبه، در تماسی تلفنی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان تأکید کرد روسیه به حق حاکمیت ملی اوکراین و یک‌پارچگی جغرافیایی این کشور تعدی کرده و آمریکا و متحدانش باید برای مواجهه با این بحران یک‌صدا و همراه شوند.

باراک اوباما همچنین از روسیه خواست نیروهایش در شبه‌جزیره کریمه را به پایگاه‌های‌شان فراخواند و سپس آنها را مأمور نظارت بر تحولات منطقه کند.

با وجود “عادی” خوانده شدن آزمایش موشکی روسیه، گزارشگران همزمانی این آزمایش با مانورهای دریایی روسیه در روزهای اخیر و اظهارات امروز ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور درباره بحران اوکراین را زمینه‌ساز اوج‌گیری بحران در شبه‌جزیره کریمه دانستند که پس از سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مخلوع اوکراین، شاهد پیاده شدن هزاران سرباز منسوب به ارتش روسیه بوده است.

ولادیمیر پوتین، روز سه‌شنبه در واکنش به حضور نیروهای حامی این کشور در منطقه کریمه، گفت او دولت موقت اوکراین را مشروع نمی‌داند و تنها رئیس جمهور مشروع اوکراین، ویکتور یانوکوویچ است. او گفت یانوکوویچ از روسیه خواسته است برای حفظ شهروندان اوکراین مداخله نظامی کند و هشدار داد که اگر در مناطق شرقی و جنوبی اوکراین که مردم روس‌زبان اکثریت دارند، هرج و مرج رخ دهد، روسیه حق استفاده از تمام ابزارها را برای خود محفوظ می‌داند.

همزمان با این اظهارات، از شهر دونتسک در شرق اوکراین گزارش شد که معترضان در خبابان‌ها شعار سر داده‌اند: “ما روس هستیم و نیازی هم به محافظت نداریم”.

همزمان با سخنان پوتین، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در کیف، پایتخت اوکراین، حاضر شد و بر محل کشته شدن معترضان اوکراینی گل گذاشت و شجاعت معترضان اوکراینی را ستود.

انتهای پیام/*

 

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news