امروز : شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ - ۱۴:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

امشب شب جهانی زمین است/ شهرها یک ساعت خاموش می شوند

به گزارش بصیر، ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت  (World Wide Fund for Nature)‏ است که بر اساس آن در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می‌شود. در این رویداد خانواده‌ها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیر ضروری به مدت یک ساعت، مصرف محتاطانه انرژی را یادآوری […]

به گزارش بصیر، ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت  (World Wide Fund for Nature)‏ است که بر اساس آن در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می‌شود.

در این رویداد خانواده‌ها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه‌های الکتریکی غیر ضروری به مدت یک ساعت، مصرف محتاطانه انرژی را یادآوری می‌کنند.

این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به ۲٫۲ میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند.

در سال ۲۰۱۳ برای اولین بار در جهان ساعت زمین در جنگل‌های اوگاندا آغاز شد که با اجرای آن در اولین گام برای مبارزه با ۶ هزار هکتار تخریب جنگل ماهیانه در این کشور برداشته شد به گونه‌ای که گروهی اقدام به شناسایی حدود ۲۷۰۰ هکتار از زمین‌های تخریب شده جنگلی در اوگاندا کردند ضمن آنکه مقامات دولتی تصمیم به احیا آن با کاشت ۵۰ هزار درخت در سال گرفتند.

این رویداد جهانی نیز در سال جاری در ایران برگزار می‌شود و طی آن ۵ کلانشهر “تهران”، “اهواز”، “کرمان”، “رشت” و “ارومیه” در شامگاه امشب ۹ فروردین ماه از ساعت ۲۰:۳۰ تا  ۲۱:۳۰ همزمان با سراسر دنیا در برنامه جهانی ساعت زمین شرکت خواهند کرد.

این برنامه جهانی با هدف صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مقابله با تغییرات آب و هوایی و جلوگیری از گرمایش زمین است و بر این اساس دو نشانه مهم شهر‌ی پایتخت  “برج میلاد” و “برج آزادی” در روز ساعت زمین خاموش می‌شوند.

برج میلاد در رویداد جهانی ساعت زمین سال ۲۰۱۱ که به مدت یک ساعت خاموش شد

بر این اساس شهرداری‌های شهرهای اهواز، کرمان، رشت و ارومیه آمادگی خود را برای یک ساعت خاموش کردن نشانه‌های مهم شهری اعلام کرده‌اند.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news