امروز : شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۱/۰۹ - ۲۳:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چگونه سالی فاطمی داشته باشیم؟

به گزارش بصیر به نقل از  گروه فرهنگی-فرهنگ نیوز ، نوروز برای همه یادآور تازگی، نوشدن و رسم و رسومی است که از دیر بازدر میان خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای داشته و در نقاط مختلف کشور به فراخور سنت ها و فرهنگ خاص خود برگزار می گردد. رسومی همچون خانه تکانی ، خرید […]

به گزارش بصیر به نقل از  گروه فرهنگی-فرهنگ نیوز ، نوروز برای همه یادآور تازگی، نوشدن و رسم و رسومی است که از دیر بازدر میان خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای داشته و در نقاط مختلف کشور به فراخور سنت ها و فرهنگ خاص خود برگزار می گردد. رسومی همچون خانه تکانی ، خرید و دید و بازدید های خانوادگی و دوستانه از پسندیده ترین اعمالی است که هرچند انجام آن هیچگاه خالی از لطف نیست اما شاید سال نو بهترین بهانه برای به جا آوردن آنها باشد.

آنچه مسلم است نام نوروز همواره تداعی گر جشن و شادمانی، چیدن هفت سین و عیدی دادن و عیدی گرفتن است ؛ تا جایی که عده ای آغاز زندگی مشترک خود را با نو شدن طبیعت پیوند می زنند و ما هر ساله شاهد برگزاری جشن های عروسی بسیاری در تعطیلات سال نو هستیم. اما گاهی تقارن یک رویداد و جشن ملی با مناسبتی مذهبی ما را بر آن می دارد تا ضمن پایبندی به آداب و سنن زیبا و دیرینه ی خود،التزام به شعائر و ارزش های مذهبی را از یاد نبریم؛ همان گونه که تقویم ها از تقارن ایام فاطمیه با تعطیلات نوروز پیش رو حکایت دارند.

ازآن جایی که درباره ی تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات گوناگونی به دست ما رسیده است که از چهل روز تا شش ماه پس از رحلت پیامبر (ص) ذکر شده دو تاریخ مورد پذیرش و اجماع دانشمندان شیعه قرار گرفته است؛ یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر و دیگری نودو پنج روز پس از آن. امروزه به دهه ی دوم جمادی الاول دهه ی فاطمیه ی اول و به دهه ی اول جمادی الثانی فاطمیه ی دوم گفته می شود.

مصادف شدن سال نو با  این ایام ومناسبت مذهبی فرصتی به دست می دهد تا ضمن بازنگری در رفتارهای سالهای گذشته به اصلاح عملکرد خود بپردازیم. چرا که متأسفانه گاه برگزاری جشن ها و به جا آوردن آداب و رسوم زیبا و ارزشمند ملی به ضد ارزش هایی آلوده می شود که نه نشانی از فرهنگ اصیل ایرانی در آنها یافت می شود ونه تناسبی با قواعد مذهبی ما دارند وما خواسته یا نا خواسته در قالب برگزاری مراسم عید رگه هایی از گناه و بعضاً خرافات را با سنت های خود در آمیخته ایم.

بدون تردید برگزاری آئین های نوروزی حتا در این ایام تا جایی که از مسیر صحیح منحرف نشده و در تقابل با ارزش های معنوی دین اسلام قرار نگیرد نه تنها در خور نکوهش نیست بلکه قابل ستایش است؛ چرا که بسیاری از آداب استقبال از سال نو در روایات و احکام اسلامی مورد تاًکید و سفارش قرار گرفته است.

چگونه حرمت ایام فاطمیه را در نوروز نگاه داریم؟

در این ایام می توان با دید وبازدید و صله ی رحم ،تکریم بستگان سالمند، کنار گذاشتن کدورتها و پرهیز از اسراف و تجمل، ضمن استقبال از بهار، حرمت ایام فاطمیه را نیز به شایستگی حفظ کرد.در این میان نقش رسانه ها و به ویژه برنامه های تلویزیونی بسیار حائز اهمیت است؛پخش برنامه ها، فیلم ها و سریال هایی که در عین جذابیت و متناسب بودن با تعطیلات نوروز یادآور گرامیداشت ایام شهادت بانوی دو عالم باشد رسالتی است که از رسانه ی ملی انتظار می رود به خوبی آن را به انجام برساند.

علاوه بر این برای ارج گذاری به این ایام استفاده از نماد های نوروزی در سطح شهر ها باید با حال و هوای عزا داری همخوانی داشته باشد و ضمن یادآوری بهار رنگ و بوی ایام فاطمیه را نیز به همراه بیاورد.

حرکت به سمت زندگی بر مبنا و مدار فاطمه زهرا (س) ، عمل کردن به راه و رسم آن حضرت و تلاش برای پیروی از سیره ی او در سال جدید بهترین شیوه ایست که با تمسک به آن می توان به حفظ حرمت این ایام ویژه اهتمام ورزید. تعطیلات سال نو فرصت مغتنمی است تا با  مطالعه برای دریافت آگاهی از حقایق زندگی پربرکت این بزرگوار به شناخت و الگو برداری از سیره ی بانوی دو عالم بپردازیم .

بهار بهترین بهانه برای آغاز است و چه آغازی بهتر ازتمسک به سیره ی حضرت فاطمه(س)  می توان یافت؟  در آمیختن  ارزش های  والا ی اسلامی  با فرهنگ ایرانی ما را برآن می دارد تا حزن و شادی خود را نیز برهمین  اساس قرار دهیم.  تجربه ی تقارن نوروزسال های گذشته با ایام سوگواری محرم و ماه مبارک رمضان نشان داد که جامعه ی ما راه تلفیق زیبای ایرانی بودن و مسلمان بودن را به خوبی می داند و با پرهیز از افراط و تفریط می توان ایرانی مسلمان بود.   

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news