امروز : شنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۱۵ - ۱۳:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

همگرایی رسانه ای در سایه شرایط جدید منطقه ای

بصیر، دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی صبح روزگذشته به میزبانی ایران با شعار “همگرایی رسانه ای برای برقراری صلح و آرامش در جهان اسلام” در هتل آزادی تهران برگزار شد. میزبانی تهران، شرایط جدید منطقه ای و پیدایش جریان های تروریستی با پسوندهای اسلامی به اهمیت این نشست افزود. امروز رسانه مهمترین ابزار اطلاع […]

بصیر، دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای اسلامی صبح روزگذشته به میزبانی ایران با شعار “همگرایی رسانه ای برای برقراری صلح و آرامش در جهان اسلام” در هتل آزادی تهران برگزار شد. میزبانی تهران، شرایط جدید منطقه ای و پیدایش جریان های تروریستی با پسوندهای اسلامی به اهمیت این نشست افزود.

امروز رسانه مهمترین ابزار اطلاع رسانی است که نقش مهمی در مدیریت رویدادهای بین الملل بر عهده دارد و از این رو رویکرد حرفه ای و اخلاقی آن برای بازتاب “واقعیت آنگونه که هست” می تواند به برون رفت از بحران های جهانی و نیز تفسیر درستی از مفاهیم و تحولات بینجامد. به یقین برخورداری از رسانه مستقل با هویت اسلامی نه تنها آرزوی دیرینه ملت های اسلامی است بلکه ضرورتی انکارناپذیر است که شرایط جدید منطقه ای در سایه افزایش شبکه های رسانه ای و اگر اهمیت آن را دو چندان می کند. این نکته را باید گفت که از سال ۲۰۰۶ تغییر مهمی در ادبیات رسانه ای جهان رخ داد که تلاش برای تبیین واقعیت های منطقه براساس مفاهیم واقعی و اخلاقی از مصداق های مهم آن بشمار می رود. تا پیش از آن می توان گفت که توان رسانه ای جهان اسلام برای مقابله با انحصار رسانه ای غرب و رسانه های واگرای منطقه بویژه برخی از شبکه های ماهواره ای اندک بود. اینجا بود که وزیر خارجه وقت رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۷ در جنایت غزه از برخی روزنامه نگاران عرب به دلیل توجیه حملات اسرائیل قدردانی کرد و آنان را برتر از سفرای اسرائیل در جهان دانست!

آمار رسانه های وابسته به آمریکا از سال ۲۰۰۱ با دو انگیزه اساسی اسلام هراسی و ارائه الگوی جدید به افکار عمومی منطقه افزایش یافت. نبود این رسانه مستقل در جریان انقلاب های عربی نیز سبب شد تا بسیاری از رویدادها تحریف شود و مفاهیم و هویت اسلامی انقلاب های عربی نیز در انبوه فضاسازی همین جریان های وابسته به غرب ناپدید گردد. آنجا که در آغاز تلاش شد تا انقلاب های اسلامی با انگیزه های اقتصادی و سیاسی تعریف و القا شود.

سردرگمی شبکه های عربی برای بازتاب واقعیت های انقلاب ملت های اسلامی تا آنجا بود که مواضع بسیاری از آنان به انقلاب ها دو گانه متفاوت و متناقض بود. با آنکه این انقلاب ها شرایط مساوی، ساختار و اهدافی یکسان داشت. به عنوان نمونه شبکه الجزیره در حالی از انقلاب مردم مصر حمایت کرد که در کنار دولت بحرین ایستاد و وارونه جلوه دادن واقعیت های میدانی و سیاسی سوریه را در دستور کار خود قرار داد. این نگاه نشان می داد که نه تنها سیاست خبری روشن و مستقلی وجود ندارد بلکه این رسانه ها از سوی غرب مدیریت می شود. این شبکه های تلویزیونی بیشتر اوقات از واژه های شفافیت، واقعیت و درستی خبر نیز استفاده می کردند. در اینجا تحول عمده ای ایجاد شد و بسیاری از روشنفکران رسانه ای عرب از این شبکه ها استعفا دادند. شبکه های جدید و مستقلی مانند المیادین تاسیس شد که در جبهه همگراها قرار گرفت و توانست نقش مهمی ایفا کند. بی تردید نقش رسانه های برون مرزی ایران را نیز به هیچ وجه نمی توان نادیده گرفت بویژه شبکه العالم که در نبود رسانه های مستقل نقش مهمی در حمایت از محور مقاومت داشت.

امروز همگرایی نیاز وضرورت رسانه ای جهان اسلام است که باید در آینده نزدیک به آن دست یافت.

 

 

صدخبر

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1