امروز : سه شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۱۸ - ۲۳:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۵۰۰ کودک ایزدی در اسارت داعش

بصیر، سازمان غیردولتی و بین المللی دیدبان حقوق بشر در گزارشی که نسخه‌ای از آن بدست ما رسیده است، تاکید کرد: شمار کودکان ایزدی که گروهک تروریستی داعش آنها را از زمان حوادث دهم ژوئن کنونی در موصل ربوده است به حدود یک هزار و پانصد تن می‌‌رسد که بزرگسال‌ترین آنها ۱۶ ساله است و حدود یک […]

بصیر، سازمان غیردولتی و بین المللی دیدبان حقوق بشر در گزارشی که نسخه‌ای از آن بدست ما رسیده است، تاکید کرد: شمار کودکان ایزدی که گروهک تروریستی داعش آنها را از زمان حوادث دهم ژوئن کنونی در موصل ربوده است به حدود یک هزار و پانصد تن می‌‌رسد که بزرگسال‌ترین آنها ۱۶ ساله است و حدود یک هزار تن آنها زیر دوازده سال دارند.

دیدبان حقوق بشر درباره خطر آزاد نشدن ربوده شدگان ایزدی از چنگ داعش بخصوص کودکان هشدار داد و گفت:این اسرای ایزدی زیر یوغ افکار افراطی داعش هستند و روزانه شاهد فجیع‌ترین صحنه‌های نقض حقوق بشر هستند.

در این گزارش با ابراز نگرانی از تلقین افکار افراط‌گرایی از سوی تروریست‌های داعش به کودکان ایزدی گفت:این کودکان در سنینی هستند که به راحتی تحت فشار و تحریک داعش می‌توانند به نسلی مبدل شوند که پیروان ادیان خود را کافر شمرده و به محاربه با آنها بروند.

دیدبان حقوق بشر در این گزارش خود اقدامات جدی دولت عراق و سازمان ملل برای آزادی شهروندان ایزدی از چنگ تروریست‌ها تا قبل از وخیم‌تر شدن اوضاع و چه بسا ملحق شدن آنها به فهرست اعدامی‌های داعش را خواستار شد.

«مهند کریم»، عضو دیدبان حقوق بشر عراق گفت: گروه تروریستی داعش بسیار آسان می‌تواند کودکان ایزدی را تحت آموزش تفکرات تروریستی و تکفیر دین ایزدی قرار بدهد و در این ارتباط فیلم های ویدیویی هم منتشر شده که عناصر داعش را در حال آموزش عقاید تکفیری ها و ترغیب آنها به تکفیر دینی را نشان می‌دهد که پیرو آن بوده‌اند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، عناصر داعش همچنین فیلم‌هایی از اقدام جنگجویان داعش در منفجر کردن خودشان را به کودکان ایزدی نشان می‌دهند و این گونه ضمن آموزش عملیات‌های انتحاری به کودکان به آنها تلقین می‌کنند که با منفجر کردن خود مستقیم به بهشت می‌روند.

گروه داعش پس از حمله ژوئن گذشته به منطقه موصل عراق هزاران زن و کودک اقلیت ایزدی مقیم این شهر را ربوده یا به قتل رساند.

ایزدی‌ها فرقه‌ای هستند که یکی از قدیمی‌ترین اجتماع ها را در شمال عراق پایه‌گذاری کرده و قدمت آنها به بیش از ۶ هزار سال می‌رسد.

با این حال این روزها گفته می شود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار نفر از این قوم کرد در عراق سکونت دارند که در جاهای مختلف پراکنده شده‌اند، با این حال به چشم داعشی ها این فرقه در زمره کافران قرار دارند و بر خلاف مسیحی‌ها و یهودی‌ها که می‌توانند در ازای زنده ماندشان مالیات بدهند ایزیدی‌ها نمی‌توانند نه مالیات بدهند و نه اینکه در منطقه تحت هدایت داعشی‌ها باقی بمانند.

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1