امروز : چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۱۹ - ۱۸:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتشار کتاب اندیشه‌های اقتصادی رهبری

بصیر، به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب اندیشه‌های اقتصادی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تحت عنوان راهبردهای اقتصادی با رجوع به بیانات معظم‌له در طول دوره زعامت ایشان، الگوی مناسبی از نحوه نگرش ایشان به حوزه اقتصاد به جویندگان و مشتاقان این حوزه ارائه می‌دهد که در هفت فصل و به شرح زیر تدوین […]

بصیر، به نقل از دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کتاب اندیشه‌های اقتصادی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) تحت عنوان راهبردهای اقتصادی با رجوع به بیانات معظم‌له در طول دوره زعامت ایشان، الگوی مناسبی از نحوه نگرش ایشان به حوزه اقتصاد به جویندگان و مشتاقان این حوزه ارائه می‌دهد که در هفت فصل و به شرح زیر تدوین شده است:

در فصل اول این مجموعه به تشریح اركان اقتصاد در جامعه اسلامی پرداخته و «نیروی انسانی»، «كار»، «تولید»، «ثروت» و «سرمایه» را به عنوان زیربنای چرخه اقتصادی کشور معرفی می‌کند.

در فصل دوم لزوم اهتمام به «اجرای عدالت» در کنار «پیشرفت و حركت اقتصادی» كه از اهداف قانون اساسی و نظام اسلامی است، مورد توجه قرار گرفت.

فصل سوم به بررسی موضوعات مهمی نظیر «اصل ۴۴ قانون اساسی»، «اهداف قانون‌گذار از تدوین طرح مذکور» و وظایف مسئولان در اجرای این طرح و «سند چشم‌انداز ۲۰ ساله»، «طرح تحول اقتصادی»، «صندوق توسعه اقتصادی» می¬پردازد.

فصل چهارم سعی دارد با بررسی نظرات و دیدگاه‌های رهبر انقلاب در باب «استقلال اقتصادی»، «اقتدار اقتصادی»، «كشاورزی»، «صنعت»، «بازرگانی» و… تعریفی روشن و جامع ارائه دهد وظایف مسئولان در این امر را مشخص نماید.

مسائل پیش‌ روی اقتصاد کشور مانند «مفاسد اقتصادی»، «مبارزه با فساد»، «اقتصاد مقاومتی» و مسائلی از این دست موضوع فصل پنجم کتاب حاضر را شامل می‌شود.

فصل ششم تلاش دارد «دشمن‌شناسی» و «لزوم برخورداری از بصیرت اقتصادی» را به عنوان ضروریات متذکر شده و سیاست¬های مختلف دشمنان را برای ضربه زدن به اقتصاد كشور را تبیین کند.

در فصل هفتم و انتهایی كتاب، راهبردی اقتصادی شامل «رجوع به اقتصاد اسلامی»، «جهاد علمی و اقتصادی» و «اقتصاد مقاومتی» به عنوان راهكارهای اساسی در جهت رفع مشكلات و كاستی‌های اقتصادی جامعه اسلامی ایران معرفی می‌شود.

امید است با توجه و عمل به نظرات و دیدگاه‌های اقتصادی رهبر معظم انقلاب در این زمینه‌ها شاهد پیشرفت همه‌جانبه كشورمان ایران اسلامی و تحقق اهداف تعیین شده در سیاست¬های کلی اقتصاد مقاومتی باشیم.

 
 
بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1