امروز : سه شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۲۵ - ۱۸:۴۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۱۳ دلیل مرگ بر اثر گاز گرفتگی +نمودار

بصیر، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز منواکسید کربن ۴۲ نفر اعلام شده بود ۲٫۴ درصد افزایش یافته است. همچنین از کل فوت شدگان به دلیل مسمومیت با گاز منواکسید کربن تا پایان مهر ماه امسال ۳۳ نفر مرد و ۱۰نفر زن بوده اند. بر اساس این […]

بصیر، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که تعداد فوت ناشی از گاز منواکسید کربن ۴۲ نفر اعلام شده بود ۲٫۴ درصد افزایش یافته است. همچنین از کل فوت شدگان به دلیل مسمومیت با گاز منواکسید کربن تا پایان مهر ماه امسال ۳۳ نفر مرد و ۱۰نفر زن بوده اند.


بر اساس این گزارش منواکسید کربن گازیست سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آنرا قاتل خاموش می نامند.وقتی وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مساله در ابتدا سوزش چشمها و پس از سپری شدن زمانی بین ۱ الی ۲ ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونواکسید موجود در مکان فرد احساس خواب آلودگی و احساس خستگی مفرط میکند .

در این حات اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشمها در این حالت اغلب سیاهی می رود. در ادامه ممکن است شخص دچار بیهوشی شود. افرادی که در یک فضای سربسته در معرض استنشاق این گاز قرار می‌گیرند ابتدا احساس کرختی و خواب آلودگی می‌کنند و در صورتی که هرچه سریعتر مکان را ترک نکنند و یا هوای تازه تنفس نکنند دچار بیهوشی و در نهایت خفگی می‌شوند.کودکان ، سالمندان ،افراد با سابقه بیماریهای قلبی – ریوی و افراد مبتلا به بیماری های خونی بیشتر از سایرین دچار عوارض ناشی از مسمومیت با این گاز میشوند.


استفاده از وسایل گرمایشی غیر استاندار و یا عدم نصب صحیح این وسایل و همچنین استفاده از وسایل گازسوز بدون دودکش و یا نصب دودکش ها به صورت غیر استاندارد از عوامل اصلی بروز مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.همچنین در مواردی مشاهده می شود که افراد برای گرم کردن فضای منزل و یا محل کار خود از وسایلی همچون اجاق گاز استفاده می کنند که این وسایل نیز به ویژه در فضاهای کوچک و فاقد تهویه مناسب از عوامل ایجاد مسمومیت با گاز منواکسید کربن است.

مهمترین دلایل مرگ بر اثر گاز گرفتگی

 1. استفاده از وسايل گازسوز و گرمايشي بدون دودکش
 2. نقص در دودکش و نشست گاز در فضاي مسکوني
 3. استفاده از وسايل خوراک پزي براي گرمايش
 4. به کارگيري روشنايي گاز به مدت طولاني به خصوص در فضاي بدون تهويه
 5. ضعف در دودکش شومينه
 6. معيوب بودن مشعل شوفاژ
 7. آبگرمکن هاي ديواري و زميني به ويژه وقتي که دودکش مناسب ندارند
 8. روشن گذاشتن خودرو در پارکينگ
 9. نبود تهويه درست و مناسب در محيط
 10. تخليه نشدن گازهاي مضر و جايگزين نشدن هواي تازه
 11. نقص فني در وسايل گرمازا
 12. استفاده از دودکش مشترک
 13. نقص فني در شبکه تهويه

بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1