امروز : پنج شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۰۹/۲۷ - ۲۳:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نکروز استخوانی چیست؟

بصیر، رییس مرکز توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان، درمان بیماری زمینه‌ای دخیل در ایجاد نکروز را بهترین راه درمان این عارضه عنوان کرد.   دکتر محمدرضا نیکو، با بیان اینکه نکروز عارضه یک بیماری است و خود بیماری نیست، اظهار کرد: علت بروز عارضه نکروز متنوع است. مهم‌ترین علت آن کاهش خونرسانی به عضو است و […]

بصیر، رییس مرکز توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان، درمان بیماری زمینه‌ای دخیل در ایجاد نکروز را بهترین راه درمان این عارضه عنوان کرد.

 

دکتر محمدرضا نیکو، با بیان اینکه نکروز عارضه یک بیماری است و خود بیماری نیست، اظهار کرد: علت بروز عارضه نکروز متنوع است. مهم‌ترین علت آن کاهش خونرسانی به عضو است و زمانیکه شریان‌های یک عضو بسته شود، بیماری نکروز ایجاد می‌شود.

 

وی افزود: هنگامی که خونرسانی به عضو از بین می‌رود و عضو از انتها شروع به سیاه شدن می‌کند، نکروز استخوانی ایجاد می‌شود و ممکن است استخوان سر ران پا یا سایر استخوان‌ها را درگیر کند.

 

نیکو تصریح کرد: بیماری‌های قلبی و عروقی از جمله تصلب شرایین و گرفتگی دریچه‌های قلبی که آمبولی به شریان‌ها می‌فرستد باعث بوجود آمدن بیماری نکروز می‌شود.

 

رییس مرکز توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: نحوه بوجود آمدن نکروز ممکن است تدریجی باشد و البته در نوعی دیگر امکان دارد به صورت ناگهانی اتفاق افتد.

 

وی گفت: دیابت، قند خون، بیماری‌های قلبی و عروقی و بیماری‌های روماتیسمی زمینه‌ساز نکروز استخوانی هستند که ابتدا بیمار دچار درد ناگهانی در اندام‌های فوقانی دست و پا می‌شود و عضو مورد نظر شروع به یخ زدن می‌کرد. دردهای ناشی از بیماری نکروز آنقدر زیاد است که بیمار تحملش را از دست می‌دهد و گاهی ناخن‌های دست و پای فرد شروع به کبود شدن کرده و به تدریج تغییر رنگ می‌دهد. در این موارد باید به پزشک معالج مراجعه شود و فرد تحت درمان قرار گیرد.

 

نیکو تاکید کرد: هنگامی که نکروز ایجاد شده و پیشرفت می‌کند، حرکت عضو از بین می‌رود و بیمار باید اورژانسی مورد درمان قرار گیرد. اگر پیگیر امور درمانی نباشد گاهی فرد با قطع عضو مواجه می‌شود.

 

وی گفت: بیماری نکروز با عمل جراحی درمان می‌شود، اما فرد بیمار بعد از انجام جراحی باید به دنبال درمان بیماری اصلی‌اش باشد. اگر بیماری او ناشی از عدم عملکرد صحیح قلب است باید پیگیر درمان باشد. همچنین اگر بیماری فرد مربوط به دیابت است باید تحت درمان قرار گیرد.

 

نیکو خاطرنشان کرد: برای درمان نکروز استخوان سر ران باید عمل جراحی انجام شود و به جای استخوان سیاه شده، پروتز گذاشته شود.

 

وی گفت: بیماری نکروز ژنتیکی نبوده و اکتسابی است، اما بیماری‌هایی که زمینه‌ساز نکروز هستند ممکن است زمینه وارثت داشته باشند. افراد باید چکاب انجام دهند و چربی خون و قند خون خود را کنترل کنند. همچنین در صورت داشتن بیماری‌های قلبی و عروقی نسبت به درمان بیماری خود اقدام کنند.

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1