امروز : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۱۰/۰۳ - ۱۸:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

عربستان رویای دیرینه اسرائیل را برآورده می‌کند

بصیر، پایگاه خبری العهد نوشت: «یوسی بیلین» معاون وزیر خارجه پیشین صهیونیستی با اشاره به تکاپوی عربستان در جهان عرب از جمله آشتی مصر و قطر و نیز از همه مهم تر پایین آوردن بهای نفت، گفت: این عربستان است که آروزی دیرینه اسرائیل مبنی بر به رسمیت شناخته شدن از سوی جهان عرب و اسلام […]

بصیر، پایگاه خبری العهد نوشت: «یوسی بیلین» معاون وزیر خارجه پیشین صهیونیستی با اشاره به تکاپوی عربستان در جهان عرب از جمله آشتی مصر و قطر و نیز از همه مهم تر پایین آوردن بهای نفت، گفت: این عربستان است که آروزی دیرینه اسرائیل مبنی بر به رسمیت شناخته شدن از سوی جهان عرب و اسلام را تحقق می‌بخشد.

وی که یکی از طراحان توافق اوسلو است در مقاله‌ای که در روزنامه «یسرائیل هیوم» منتشر شد، این سوال را مطرح کرد: آیا این عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود پادشاه ۹۰ ساله عربستان است که تصمیم گرفته دنیا را به حرکت در آورده و آن را دوباره سازماندهی کند؟

آیا شخص دیگری ملک عبد الله را هدایت می‌کند ؟

و آیا این مرد بیمار اگر برای درمان عازم خارج نمی‌شد، می توانست فقط چند ساعت کار کند و می‌توانست منطقه را برهم زده و دوباره طبق دلخواه  ساماندهی کند؟ آیا در این کشور عجیب که در عمق قرون وسطی به سر می برد، شخص دیگری پشت پادشاه  بوده و او را به حرکت وا می دارد و نقشه جدید خاورمیانه را طراحی می‌کند؟ بیلین در پاسخ گفت: پی بردن به این موضوع سخت است.

عربستان به محل شکل‌گیری موجوداتی مثل القاعده بدل شده است

وی گفت: «تمام چیزی که به گوش ما می‌رسد، جنگ‌های هزاران امیر سعودی است که هنوز تاج سلطنت را از نسل اولاد سعود به نسل نوادگانش منتقل نکرده‌اند، زیرا نمی‌دانند چطور باید این کار را بکنند».

این مسئول سابق صهیونیستی در ادامه گفت: به دلیل سیستم مبتنی بر واکنش در عربستان، این کشور به محل شکل گرفتن موجوداتی مانند القاعده تبدیل شده که پیش بینی می‌شد پس از بهار ناامید کننده عربی در معرض خطر بزرگی قرار بگیرد.

نیروهای عربستانی برای جلوگیری از انقلاب در بحرین مستقرند

وی یادآور شد، وقتی بحرین در همسایگی عربستان با مشکل روبه رو شد، عربستان در اعزام نیروهای نظامی به آن تردید نکرد و هنوز این نیروها در خاک بحرین هستند تا از انقلاب جلوگیری کنند.

اما وقتی قطر هوشیار شد و تصمیم گرفت از اخوان المسلمین که عربستانی ها نیز دل خوشی از آنان ندارد، دفاع کند، ریاض در دعوت کشورهای عربی خلیج فارس به فراخواندن سفیران خود از امارت کوچک و ثروتمند قطر تردید نکرد تا امیر جوان قطر متوجه شود که حریف عربستان نیست.

پس از آن امیر قطر زبان به ستایش عربستان گشود و پس از اینکه نشان داد عملکرد درستی را در پیش گرفته، عربستان به کشورهای خلیج فارس دستور داد سفیران خود را به قطر بازگردانند.

عربستان عامل اصلی کاهش بهای نفت است

بیلین افزود: عربستان عامل اصلی کاهش قیمت نفت است، تا با این کار ضربه قوی به ولادیمیر پوتین وارد کند و به نظر می‌رسد در نظر دارد از این راه کاری کند که استخراج نفت در آمریکا بی‌حاصل شود، اما هزینه پایین استخراج نفت در عربستان این امکان را برای این کشور به وجود آورد که قیمت نفت را به بازی گرفته و با این کار ثبات کشورهایی مانند ونزوئلا و الجزایر و البته روسیه را که نفت منبع اصلی درآمد اقتصادی آنان به شمار می‌آید متزلزل کند.

بیلین همچنین یادآور شد که گام آخر عربستان هم آشتی بین قطر و مصر بود اقدامی که تا چندی پیش عملی نبود، اما اکنون عربستان به عامل دوستی و آشتی بین مصر و قطر تبدیل شد و به این ترتیب یک کشور بزرگ و پرجمعیت در برابر کشوری کوچک و ثروتمند سر تسلیم فرود آورد.

به گفته بیلین، تمیم بن حمد امیر قطر فرستادگان خود را عازم قاهره کرد تا در حضور نماینده بلندپایه سعودی با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر ملاقات داشته باشند و در این دیدار توافق شد از این لحظه به بعد تمام موارد مربوط به مصر و غزه با هماهنگی بین دو طرف صورت بگیرد و نماینده امیر قطر نیز گفت قطر مصر را رهبر جهان عرب می‌داند.

بیلین گفت: از نظر ما این وضعیت تحولی مثبت به شمار می‌آید و ابتکار صلح عربی با استناد به ابتکار صلح سعودی، در واقع تحقق آرزوی دیرینه اسرائیل مبنی بر به رسمیت شناخته شدن از سوی تمام کشورهای عربی و اسلامی است.

کاهش قیمت نفت به مثابه کاهش بار اقتصادی بر اسرائیل است

وی در توضیح این مطلب گفت: ورود قطر به صف کشورهای عربی می‌تواند به حمایت آن از جنبش حماس پایان دهد و کمک عربستان به مصر نیز در واقع کمک به کشوری است که اسرائیل از همکاری با آن استقبال می‌کند اما کاهش قیمت نفت به مثابه کاهش بار اقتصادی بر اسرائیل است بنابراین وقتی روشن شود که جایگاه پوتین متزلزل شده، یک قطره اشک هم نمی ریزیم.

وی در پایان گفت: پس از تمامی این تحولات باید اعتراف کرد سخت است برای کشوی که عامل همه این تحولات بوده و دست دزدان را قطع می‌کند و به زنان اجازه رانندگی نمی‌دهد، به نشانه تشویق دست زد.

 

 

بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1