امروز : چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۱۰/۰۳ - ۱۸:۱۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مذاکرات ۴ روزه دولت سوریه و مخالفان

بصیر، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اواخر ماه آینده (ژانویه)، میان مخالفان (داخلی) و دولت سوریه، نشستی برای گفت‌وگو برگزار خواهد شد. بنا بر اعلام وبگاه شبکه خبری «روسیا الیوم» این دیدار چهار روزه است و در مسکو برگزار خواهد شد. شبکه خبری المیادین نیز اعلام کرد که این دیدار شامل طیف وسیعی از مخالفان […]

بصیر، وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که اواخر ماه آینده (ژانویه)، میان مخالفان (داخلی) و دولت سوریه، نشستی برای گفت‌وگو برگزار خواهد شد.

بنا بر اعلام وبگاه شبکه خبری «روسیا الیوم» این دیدار چهار روزه است و در مسکو برگزار خواهد شد. شبکه خبری المیادین نیز اعلام کرد که این دیدار شامل طیف وسیعی از مخالفان خواهد بود.

روزنامه «العرب» چاپ لندن نیز به نقل از یک مسئول در وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، روسیه در حال حاضر در حال فراهم‌سازی مقدمات دیدار بشار اسد با گروهی از مخالفان این کشور در سال آینده میلادی است.

به گزارش این روزنامه، در این دیدار، الخطیب نمایندگی گروه مخالفان را بر عهده دارد و «مناف طلاس» فرمانده سابق یکی از گاردهای ریاست جمهوری سوریه که از دولت سوریه جدا شد نیز در این دیدار حضور خواهد داشت.

گزارش‌های پیشین از این مسئله حکایت دارد که این دیدار احتمالی با نظارت و سرپرستی روسیه صورت خواهد گرفت؛ دیداری که احتمالا در نتیجه سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به ترکیه و دیدار با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور صورت گرفته است.

این دیپلمات آمریکایی تأکید کرد که مقدمات روسیه و ترکیه برای برگزاری این مذاکرات، به مرحله دستور کار اصولی رسیده است و متضمن تعلیق درگیری در شهر «حلب» به عنوان یک گام اصولی برای مقدمه چینی به منظور آتش‌بس در سایر مناطق سوریه است؛ این طرح تا حد زیادی به طرح «استفان دی میستورا» فرستاده سازمان ملل در سوریه شباهت دارد (جزئیات بیشتر).

به گزارش العرب، توافق شده است که یک کنفرانس برای مذاکره در مسکو برگزار شود و در صورتی که این کنفرانس به نقاط توافق در مناطق درگیر دست یافت، جدول نشست‌ها در دمشق تنظیم خواهد شد.

این منبع آمریکایی در ادامه اظهارات خود افزود: روسیه، عربستان را در جریان این اقدام خود قرار نداده است… به ویژه اینکه عربستان اصرار دارد که مخالفان سوریه به نمایندگی «ائتلاف ملی معارضان» (در استانبول) فقط حق دارد آنچه می‌پذیرد یا رد می‌کند، پیشنهاد دهد.

 
 
بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1