امروز : یکشنبه ۷ دی ۱۳۹۳
تاریخ : ۱۳۹۳/۱۰/۰۷ - ۸:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ظریف:به دولت و مردم عراق کمک می‌کنیم

بصیر، ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس که به منظور انجام یک دیدار رسمی ۲ روزه وارد کشورمان شده، صبح امروز -شنبه- با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر ارتقاء مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در تمام زمینه‌ها خاطرنشان کرد: […]

بصیر، ولادیمیر ماکی وزیر امور خارجه بلاروس که به منظور انجام یک دیدار رسمی ۲ روزه وارد کشورمان شده، صبح امروز -شنبه- با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن تاکید بر ارتقاء مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در تمام زمینه‌ها خاطرنشان کرد: روابط دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و بلاروس در سطح بسیار خوبی قرار دارد و دو کشور دوستان خوبی هستند و به دنبال آن می‌باشند که همکاری‌های خود را افزایش دهند.

در ادامه ظریف بر افزایش همکاری‌ها در بعد اقتصادی تاکید کرد و گفت: شرکت‌های خصوصی ایرانی آمادگی دارند که در طرح‌های اقتصادی بلاروس مشارکت کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تحریم‌های ناعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران و بلاروس اظهار داشت: نباید اجازه دهیم که کشورهای غربی از تحریم به عنوان ابزاری برای فشار به سایر کشورها بهره برداری کنند. کشورهایی که تحت تحریم‌های غیر قانونی و ظالمانه قرار می‌گیرند لازم است با تکیه بر توانایی‌های خود و همکاری به راه خود ادامه دهند.

ظریف با اشاره به اراده و حسن نیت جمهوری اسلامی ایران برای حل موضوع هسته‌ای گفت: غربی‌ها باید به این حقیقت برسند که تحریم‌های ناعادلانه و خلاف مقررات بین‌المللی یک دستاورد بزرگ برای آنها محسوب نمی‌شود و در این صورت است که مذاکرات با گروه ۱+۵ به نتیجه خواهد رسید.

وزیر امور خارجه کشورمان استفاده ابزاری از حقوق بشر را محکوم کرد و گفت: کشورهای غربی در مبارزه علیه داعش در عراق و سوریه تفاوت قائل می‌شوند. این موضوع ثابت می‌کند که حقوق بشر برای آنها ابزار است.

وی با اشاره به همکاری‌های موجود بین کشورهای عدم تعهد در زمینه‌های مختلف بر این نکته تاکید کرد که این کشورها نباید اجازه دهند که غربی‌ها با رای آنها در موضوع حقوق بشر علیه سایر کشورها به ناحق قطعنامه صادر کنند.

ظریف با اشاره به تحولات منطقه‌ای بر حفظ صلح و ثبات در منطقه تاکید و گفت: خوشبختانه دولت و مردم عراق توانستند شرایط را به سمت مطلوب به پیش ببرند و داعش را در حوزه‌های سیاسی و نظامی متوقف کنند. جمهوری اسلامی ایران در کنار دولت و مردم عراق به آنها کمک می‌کند.

وی همچنین با اشاره به بحران اوکراین گفت: ما بر این باور هستیم که کشورهای منطقه قادر خواهند بود با تعامل و همکاری این بحران‌ها را کنترل و مدیریت کنند.

*وزیر خارجه بلاروس: تیم مذاکره کننده ایرانی عاقلانه و با تدبیر حرکت کرده

ولادیمیر ماکی وزیر امورخارجه بلاروس ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمهوری اسلامی ایران گفت: کشور بلاروس، جمهوری اسلامی ایران را همواره یکی از دوستان خود دانسته و ما همواره از حق جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای حمایت کرده‌ایم و بر این باور هستیم که تیم مذاکره کننده ایرانی عاقلانه و با تدبیر حرکت کرده است .

وزیر امورخارجه بلاروس با اشاره به همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کشورمان گفت: اگر چه مناسبات اقتصادی دو کشور دارای رشد بوده، اما این رشد متناسب با سطح بالای روابط دو کشور نبوده و لازم است مناسبات اقتصادی بیش از پیش تقویت شود.

وی همچنین به دیدار یک گروه اقتصادی متشکل از شرکت‌های بلاورسی از کشورمان و تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی در آینده نزدیک اشاره کرد.

*ظریف به مینسک دعوت شد

در پایان این ملاقات وزیر امور خارجه بلاروس از ظریف جهت دیدار از کشورش دعوت رسمی به عمل آورد که مورد موافقت وزیر امور خارجه کشورمان قرار گرفت.

همچنین دیدار مقامات بلند پایه بلاروسی از کشورمان در دستور کار دو کشور قرار دارد.

 
 
بلاغ

ارسال دیدگاه

news

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1