امروز : سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۶:۱۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ حتمی است

بصير، دکتر دیوید کریست (David B. Crist) کارشناس میهمان اندیشکده آمریکایی انستیتوی واشنگتن در گفت و گو با ایرنا گفت: به نظر من توافق هسته ای یک امر حتمی است است و هر دو طرف مصرانه دلشان می خواهد صورت نهایی پیدا کند. وی اضافه کرد: این اولین باری است که دو کشور پس از […]

بصير،

توافق هسته‌ای ایران و 1+5 حتمی است
دکتر دیوید کریست (David B. Crist) کارشناس میهمان اندیشکده آمریکایی انستیتوی واشنگتن در گفت و گو با ایرنا گفت: به نظر من توافق هسته ای یک امر حتمی است است و هر دو طرف مصرانه دلشان می خواهد صورت نهایی پیدا کند. وی اضافه کرد: این اولین باری است که دو کشور پس از سال ها تا این اندازه بر سر مساله هسته ای ایران با یکدیگر همنوا و همصدا هستند و برای من جالب است ببینم چه عامل دیگری، چه از طرف کنگره آمریکا و چه مخالفان داخل ایران، ممکن است وجود داشته باشد که بتواند این توافق را از مسیر خود منحرف کند.

کریست ادامه داد: مسلم است که رهبران دو کشور هر دو خواهان به نتیجه رسیدن این گفت و گو ها و تنظیم سند نهایی هستند و همه عناصر لازم برای نهایی شدن این گفت و گوها حتی بیش از آنچه که در ملاء عام به نظر می رسد در پشت پرده به وجود آمده اند. تاریخ نویس مسائل نظامی آمریکایی در پاسخ به اینکه آیا به نظر او با همه عوامل و عناصر مثبتی که به وجود آمده هنوز جمهوریخواهان آمریکایی امکان ایجاد اختلال در روند این توافق را خواهند داشت یا نه، گفت: ‘ تا آنجا که به سازمان ملل و تحریم های شورای امنیت مربوط می شود اینها کاری از دستشان ساخته نیست زیرا قطعنامه های سازمان ملل خارج از حوزه نفوذ و اختیار کنگره آمریکا است. اما در باره تحریم های یک طرفه آمریکا از آنجا که لغو و تصویب چنین تحریم هایی در حوزه قدرت قوه مقننه آمریکا است، این امکان همیشه وجود دارد که کنگره بخواهد و یا بتواند در این رابطه اقدامی کند.

دکتر کریست افزود: در ماه های اخیر رییس جمهوری آمریکا و معاونش گفت و گو های زیادی با مراکز قدرت در آمریکا و گروه های یهودی صاحب نفوذ داشته اند و توافقی که بین کنگره، سنا و رییس جمهوری آمریکا صورت گرفته یک توافق منطقی به نظر می رسد و در نتیجه احتمال اینکه کنگره اقدامی در جهت اخلال در این تلاش ها کند، بسیار کم است. وی گفت: باور و امیدواری من همیشه این بوده است که این توافق به پیش زمینه و سکوی جهشی برای ادامه بحث و تبادل نظر میان طرفین درمورد مسائل دیگر باشد و با امضای توافق گفت و گوی میان دو کشور ادامه پیدا کند.

در ماه های اخیر طرفین این تمایل را پیدا کرده اند که دامنه گفت و گو ها را به مسائل و موضوعات دیگری بکشانند و طبعا زمانی که مشکل هسته ای از میان برود، این گفت و گوها توسعه بیشتری پیدا خواهند کرد. وی در توضیح دلیل این مساله گفت: منطقه خاور میانه به هرج و مرج کامل کشیده شده است و در چنین شرایطی ضرورت پرداختن به مسائل منطقه ای از دید هر دو کشور غیر قابل انکار و چشم پوشی است.

دیوید کریست در باره تحولات پس از امضای توافقنامه هسته ای گفت: اولین چیزی که انتظار می رود پس از امضای توافقنامه اتفاق بیفتد، ادامه بحث ها و تبادل نظرهای دیپلماتیک مستمرتر و رسمیتر میان طرفین است که از سال ۱۹۷۹ تاکنون وجود نداشته و حال خواهند توانست، چه از راه واسطه ژنو و چه کشور های اروپایی، به این گونه تبادل نظرها در زمینه های مختلف ادامه بدهند. وی اضافه کرد: این البته به تصمیم طرفین بستگی دارد که به چه شکلی به این گونه روابط ادامه بدهند، اما مسلم این است که حال طرفین دست کم شماره تلفن یکدیگر را برای برقراری تماس به دست آورده اند.

کارشناس مسائل نظامی بار دیگر تاکید کرد که در شرایط فعلی چالش های زیادی در منطقه و در مقابل دو طرف وجود دارد و از جمله به بحران یمن، صلح فلسطین و سوریه اشاره کرد و افزود: بی شک صلحی در سوریه وجود نخواهد داشت مگر با حضور ایران. من در این زمینه مطالعات زیادی کرده ام و به باورم در هیچ زمانی با چنین دوره تحول حساسی در منطقه روبرو نبوده ایم.

کریست در زمینه احتمال برقراری رابطه با آمریکا گفت: اگر منظور برقراری روابط رسمی دیپلماتیک و مبادله سفیر میان طرفین است، گر چه در نهایت شدنی است اما به نظر من دکتر ظریف درست می گوید که چنین روابطی در آینده خیلی نزدیک غیر قابل تصور و انتظار است. اما اگر منظور ادامه گفت و گو ها و روابط میان دیپلومات های دو کشور باشد، باید بگویم که همین حالا هم این نوع روابط شروع شده است و دلیلی ندارد که ادامه پیدا نکند، حال چه در ژنو اتفاق بیفتد و چه در نقطه دیگری.

کارشناس میهمان اندیشکده آمریکایی انستیتوی واشنگتن درنهایت گفت: من بطور معمول آدم زیاد خوشبینی نیستم اما در این مورد همه عواملی که تحقق چنین توافقی را نوید می دهند، وجود دارند و این هم سابقه نداشته است که وقتی رییس جمهوری کشور در حوزه روابط خارجی تصمیمی بگیرد، کنگره آمریکا در مقابل آن بایستد و یا بکوشد تا آن تصمیم را خنثی کند.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news