امروز : سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۱۵ - ۱۷:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

رابطه مذاکرات‌هسته‌ای و پایان جنگ سوریه

بصير، به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در ادامه نوشت: استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه قرار است از روز دوشنبه (امروز) مذاکرات با تمام طرف‌های درگیر در مساله سوریه را به شکل جداگانه آغاز کند. اکنون با توجه به خساراتی که نیروهای رییس‌جمهور سوریه در این جنگ دیده‌اند و نزدیک‌تر شدن […]

بصير،

به گزارش ایسنا، روزنامه نیویورک تایمز در ادامه نوشت: استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل در امور سوریه قرار است از روز دوشنبه (امروز) مذاکرات با تمام طرف‌های درگیر در مساله سوریه را به شکل جداگانه آغاز کند. اکنون با توجه به خساراتی که نیروهای رییس‌جمهور سوریه در این جنگ دیده‌اند و نزدیک‌تر شدن آمریکا به ایران که یک حامی کلیدی برای اسد محسوب می‌شود، دی میستورا در حال تغییر مسیر است. وی هفته گذشته اعلام کرد ایران نیز یکی از طرف‌های گفت‌وگو در این دور از مذاکرات صلح سوریه است که در ژنو برگزار می‌شود.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه در یک مصاحبه تاکید کرد: تغییرات در شرایط جنگ هم از نظر نظامی و هم دیپلماتیک سبب شد تا بسیاری از طرف‌های جنگ سوریه این سوال را مطرح کنند که این خونریزی تا چه زمانی می‌تواند ادامه داشته باشد. دی میستورا درباره تاثیر این مذاکرات بر دستیابی به یک راه‌حل سیاسی گفت:‌ باید آن را امتحان کنیم اما من در پایان ماه ژوئن که انتظار می‌رود این رایزنی‌ها به پایان رسیده باشد ارزیابی بهتری خواهم داشت. در واقع پایان ژوئن با ضرب الاجل مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ با هدف دستیابی به یک توافق نهایی درباره برنامه هسته‌ای ایران هم‌زمان شده است.

اگرچه هنوز نمی‌توان گفت که توافق هسته‌ای با ایران موجب هموار کردن راه برای از سرگیری مذاکرات صلح در سوریه خواهد شد، با این حال رهبران جهان به روشنی تلاش می‌کنند که این دو مساله را به هم ارتباط دهند. فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هفته گذشته گفت که یک توافق هسته‌ای می‌تواند ایران را به ایفای یک نقش مهم و مثبت در منطقه ترغیب کند. به نوشته نیویورک تایمز، جنگ داخلی سوریه که اکنون وارد پنجمین سال خود شده تا به امروز جان حدود ۲۲۰ هزار تن را گرفته و موجب فرار بیش از سه میلیون سوری به خارج از مرزهای این کشور شده است که این مسائل می‌تواند برای پایان دادن به این جنگ کافی باشد.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news