امروز : جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۹:۳۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حمله به یمن اشتباه بزرگ آل سعود

بصیر، حمله بی منطق و ددمنشانه عربستان به یمن، که با ادعای اتحاد ۱۰ کشور از جمله مصر، ترکیه، سودان، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به جز عمان و… رخ داد و در واقع با برنامه ریزی کاخ سفید و صهیونیست ها صورت گرفت، به گونه ای که آمریکا بارها آن را تایید نموده و […]

بصیر، حمله بی منطق و ددمنشانه عربستان به یمن، که با ادعای اتحاد ۱۰ کشور از جمله مصر، ترکیه، سودان، کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس به جز عمان و… رخ داد و در واقع با برنامه ریزی کاخ سفید و صهیونیست ها صورت گرفت، به گونه ای که آمریکا بارها آن را تایید نموده و حمله به عربستان را خط قرمز خود خواند و اکنون حدود چهل روز از آغاز آن می گذرد، تاکنون هیچ دستاورد قابل محاسبه ای برای آن نداشته و برعکس، از یک طرف باعث انسجام بیشتر مردم یمن حول محور انصارالله گردیده و از سوی دیگر، آشفتگی های سیاسی در عربستان را که نمونه آن را در تغییر ولیعهد و وزیر خارجه این کشور توسط ملک سلمان و عدم حضور تعدادی از شاهزادگان در مراسم بیعت با ولیعهد جدید دیدیم، تشدید نموده است.

برای شناخت تحولات شبه جزیره عربستان و آینده حوادث این منطقه توجه به واقعیت های زیر ضروری است:
الف- بر مبنای سابقه تاریخی، یمنی ها مردمی دلاور و جنگجو هستند که امروزه این روحیه با یک انقلاب مردمی نیز پیوند خورده است. برخی منابع معتقدند که انصارالله یمن حدود یک میلیون نفر رزمنده در اختیار دارد. آنها تاکنون نبردهای پیاپی را پشت سر گذارده و شکست ناپذیر جلوه کرده و به ویژه در نبردهای زمینی بسیار پرتوان ظاهر شده اند. حمله هوایی عربستان با هواپیماها و اطلاعات نظامی و گاه خلبانان آمریکایی و اسرائیلی، بدون شک نتیجه ای برای آنها به بار نخواهد آورد.
همان گونه که در دو ماه گذشته نیز حملات آنها بیشتر باعث محکومیت جهانی شده و با گذشت زمان افکار عمومی جهان بیش از پیش از عمق تجاوزات و جنایات آنها بر ضد مردم بی دفاع یمن آگاه تر می شود.
ب- عربستان کشوری است با ویژگی های تاثیرگذار زیر:
۱- ضعیف و فرتوت با ارتشی مزدور (مزدبگیر) که بسیاری از عناصر آن خارجی اند. اینان که برای گرفتن پول وارد ارتش شده اند، در زمان جنگ و احساس خطر صحنه را خالی نموده و می گریزند.
۲- دارای سابقه هویتی اندک (از حدود نیمه قرن ۱۹ م)
۳- واجد یک حکومت قبیله ای و نه ملی و فراگیر (آل سعود)
۴- درگیر فقر عمومی و اختلافات بسیار فاحش طبقاتی
۵- واجد عقب ماندگی عجیب علمی فناوری
۶- مبتنی بر رشوه دهی های کلان به دولت های دیگر برای حفظ و باقی ماندن در قدرت (مانند پرداخت رشوه های بسیار به رژیم هایی مانند مصر و در مقابل درخواست از آنها به دوری از ایران اسلامی و…).
نظام سیاسی عربستان مشروعیت و مقبولیت مردمی ندارد. بقای این حکومت بیشتر مبتنی بر پول نفت و حمایت غرب و رژیم صهیونیستی بوده است. اسناد تاریخی درباره بده و بستان های صهیونیست ها و آل سعود گویای این واقعیت است.
ج- عربستان در سال های اخیر و به ویژه در زمان کنونی درگیر اختلافات درون خاندانی واقعی گردیده و بدین ترتیب به لحظه تاریخی خطرناکی پا نهاده است. در چند روز اخیر شاهد بودیم که ملک سلمان شاه سعودی دست به یک سری تغییرات حاد سیاسی زده و حتی ولیعهد خود را تغییر داد.

تنش در خاندان حکومتی یکی از بهترین شانس ها برای مخالفان این نوع حکومت ها است که وقتی با سایر شرایط همراه می شود می تواند برای موجودیت آنها ویرانگر باشد. برخی نویسندگان گفته اند زمانی که حکومت های سلطنتی خاندانی قوانین سیاسی آبا و اجدادی خود را تغییر دهند (از قبیل آنچه امروزه در انتخاب ولیعهد در عربستان جریان دارد) لحظه خطرناکی برای این حکومت خواهد بود.

د- در تحلیل مسائل سیاسی مرتبط با عربستان همواره نفت یک بحث اصلی و محوری است. عربستان همیشه از نفت برای پیشبرد مقاصد نامشروع خود بهره می برد؛ چه از طریق تاثیرگذاری بر قیمت جهانی نفت برای ضربه زدن به رقبا (مانند آنچه این کشور در ماه های اخیر با افزایش تولید خود بر سر قیمت نفت آورده است؛ با توجه به اینکه هر یک دلار کاهش قیمت نفت به معنی یک میلیارد دلار ضرر سالانه برای ایران است. اهمیت این مسئله برای روس ها حتی بیشتر است. زیرا این کشور به تنهایی ۲۰ درصد ذخایر انرژی جهان را در اختیار دارد) و چه از طریق کمک های بسیار به گروه های تکفیری که امروزه در منطقه به صورت داعش، النصره و… ظاهر شده اند و چه از طریق خریدن برخی از دولت های عربی مانند مصر (مشهور است که در جریان حمله به یمن عربستان ده ها میلیارد دلار به مصر پرداخت نموده تا از حمایت این کشور برخوردار گردد.)
علی رغم این مطلب، در یک شرایط بحران- مانند شرایط ناشی از اشتباه راهبردی عربستان در حمله به یمن- این اهرم می تواند کارایی خود را از دست داده و به یک ضد اهرم تبدیل شود. به عنوان مثال، بعد از حمله به یمن قیمت نفت از حدود ۵۰ دلار به ۶۶ دلار افزایش یافته و در صورتی که بحران شدیدتر شود بدون شک مراکز نفتی سعودی که خیلی هم از صحنه های نبرد دور نیست، اهدافی راهبردی برای ضربه زدن توسط یمنی ها خواهد بود.

ه- علاوه بر اختلافات داخلی و نتایج احتمالی آن، به نظر می رسد رژیم سیاسی عربستان دچار ترس از واقعیت های جدید ژئوپلتیک در منطقه نیز گردیده است. زیرا این رژیم تصور می کند آرام آرام در حال محاصره شدن توسط نظام ها یا گروه های انقلابی است. اما واقعیت این است که سیاست ها و اشتباهات متعدد راهبردی رژیم وابسته عربستان باعث خیزش عظیم منطقه ای گردیده و سعودی ها همواره به دست خود، خود را به سوی هلاکت برده اند. نگاهی به سیاست های این رژیم در قبال تشکیل گروه های تکفیری و ایجاد مشکل برای دولت های سوریه، عراق، لبنان، یمن و… در این زمینه گویاست.

در این شرایط، شایسته است که ایران انقلابی با توجه به این واقعیات پنج گانه، با برنامه ریزی دقیق و با در نظر داشتن عناصر مختلف قدرت و نیز موقعیت ویژه راهبردی خود، برای مقابله با تجاوز عربستان به یمن و کمک به مظلومان یمنی از هیچ اقدام و کوششی فروگذار ننموده و به ویژه در مقابل اقدامات این رژیم علیه کشور ما واکنش های قاطع و جدی نشان دهد. امام راحل(ره) فرمودند که آل سعود لیاقت اداره حرمین شریفین را ندارد. این نکته باید به گونه ای راهبردی همیشه در مقابل چشمان ما باشد. باید نمایندگانی از کشورهای اسلامی این اداره را به عهده گیرند. دستگاه دیپلماسی کشور با اتخاذ این راهبرد می تواند جهان اسلام را در مقابل رژیم وابسته سعودی که مجری اوامر و راهبردهای غربی ها و صهیونیست هاست قرار دهد.

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news